Реєстрація юридичної особи в квартирі житлового фонду
Засновники юридичних осіб можуть стикатися з питанням: “Чи варто реєструвати юридичну особу у власній квартирі?”
Засновники юридичних осіб можуть стикатися з питанням: “Чи варто реєструвати юридичну особу у власній квартирі?” Давайте розглянемо це питання детальніше. Реєстрація юридичних осіб в квартирі, що належить до житлового фонду здійснюється, зазвичай, у наступних випадках: така квартира дійсно використовується як офіс юридичної особи, місцезнаходження такої юридичної особи в квартирі житлового фонду є виключно юридичною адресою, а діяльність такої юридичної особи здійснюється за іншою адресою.
Хоча як і в першому, так і в другому випадку можуть виникати проблеми з тим, що житлове приміщення використовується не за призначенням, за що передбачена адміністративна відповідальність, проте основні ризики виникають все ж у другому варіанті.
Невідповідність з законодавством можна побачити вже виходячи лише з визначення поняття “місцезнаходження юридичної особи” в законодавстві. Відповідно до Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є або фактичне місце ведення діяльності, або фактичне місце розташування офісу з якого здійснюється щоденне керування діяльністю такої юридичної особи, а також здійснюється облік та управління. Зрозуміло, що коли квартира є лише юридичною адресою юридичної особи, то адресу такої квартири не можна назвати місцезнаходженням юридичної особи.
У зв’язку з цим може виникнути думка, що основні проблеми можуть виникнути на етапі реєстрації такої юридичної особи, проте це не так. Законодавством передбачено вичерпний перелік документів, які вправі вимагати державний реєстратор під час реєстрації юридичної особи, і в переліку таких документів немає жодного який би стосувався підтвердження місцезнаходження юридичної особи, єдине, що потрібно - це вказати в реєстраційній картці адресу місцезнаходження юридичної особи.
Проте це ще не означає, що в майбутньому не виникне проблем. Однією з таких проблем може бути визнання податковою інспекцією таких відносин між юридичною особою та засновником орендними.
Що це означає для юридичної особи?
Відповідно до статті 127 Податкового кодексу України за неутримання податків податковим агентом передбачена відповідальність, крім цього статтею 119 Податкового кодексу України передбачена відповідальність за неподання податкового звіту за формою №1ДФ. Для того, щоб цьому запобігти необхідно укласти договір оренди між власником квартири та юридичною особою, місцезнаходження якої зареєстроване у такій квартирі. Оскільки договір оренди є оплатним, то необхідно передбачити в такому договорі плату. Потрібно також пам’ятати, що розмір оплати при визначенні розміру сплати податку з доходів фізичних осіб не може бути меншим ніж той, який встановлений органом місцевого самоврядування.
Оскільки у випадку укладення договору оренди юридична особа буде виступати податковим агентом, то виникає обов’язок з утримання юридичною особою з засновника ПДФО і військового збору. Проте обов’язку зі сплати єдиного соціального внеску не виникає, це зумовлено тим, що оренда не є ні послугами, ні роботами.
Крім того суму коштів, яка передбачена договором оренди можна віднести до витрат юридичної особи, внаслідок чого зменшиться сума податку на прибуток підприємства, який необхідно сплатити.
Проте всі проблеми наведені вище є незначними порівняно з ризиком, який виникає у випадку встановлення податковою інспекцією відсутності юридичної особи за її місцезнаходженням. Така ситуація може виникнути у випадку відсутності відповіді на лист податкової або ж у випадку, коли податківці з’являться за адресою зазначеною як місцезнаходження юридичної особи з метою проведення перевірки. Виявивши, що юридична особа відсутня за її місцезнаходженням податкова складає акт про відсутність платника податків за місцем реєстрації. Внаслідок цього податкова інспекція направляє державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою № 18-ОПП. Наслідком цього є присвоєння такій юридичній особі “9-го стану”. В свою чергу державний реєстратор впродовж 5 днів направляє юридичній особі повідомлення про необхідність подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. На подання такої картки в юридичної особи є місяць, якщо ж юридична особа впродовж цього місяця не подасть реєстраційну картку - державний реєстратор вносить запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу. Що є підставою для присвоєння податковою інспекцією такій юридичній особі “7-го стану”.
Якщо ж відбудеться повернення поштового відправлення державний реєстратор внесе відомості до Єдиного державного реєстру юридичний осіб та фізичних осіб-підприємців про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, а це в свою чергу буде підставою для присвоєння податковою інспекцією такій юридичній особі “8-го стану”.
Які ж наслідки присвоєння податковою інспекцією згаданих станів?
Якщо ж у вас виникне хибне враження про те, що присвоєння, 7, 8, 9 “станів” не буде мати ніякого суттєвого значення для Вашої юридичної особи, то, на жаль, це не так. Серйозність наслідків можна довідатись відкривши Податковий кодекс України, яким передбачено підстави для анулювання реєстрації платником податку на додану вартість і серед таких підстав можна побачити наявність у Єдиному державному реєстрів юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, а також такою підставою є наявність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу. Отже, можете не сумніватися, що після присвоєння юридичній особі наведених станів податкова анулює реєстрацію юридичної особи платником податку на додану вартість.
Що ж до серйозності наслідків скасування реєстрації юридичної особи платником податку на додану вартість, то варто зазначити наступне: скасування реєстрації юридичної особи платником податку на додану вартість у свою чергу призведе до того, що така юридична особа втратить своє право на податковий кредит та бюджетне відшкодування. Тобто, при виникненні податкового зобов’язання Ви вже не зможете скористатися можливістю його зменшення за допомогою податкового кредиту. Ось тепер стає зрозуміло наскільки велику небезпеку несе собою встановлення органами доходів і зборів відсутності юридичної особи за місцем реєстрації.
Але це ще не все, наслідком відсутності юридичної особи за місцезнаходження також може бути ліквідація такої особи. Незважаючи на те, що для ліквідації з цієї причини необхідне рішення суду, все ж органи доходів та зборів можуть звертатися до суду з позовною заявою, в якій вправі вимагати ліквідацію юридичної особи місцезнаходження якої не встановлено.
Щоб цьому запобігти варто заздалегідь потурбуватися про своєчасну передачу юридичній особі поштової кореспонденції, яка надходить на адресу квартири засновника, але це теж не гарантує уникнення наведених ризиків.
Щодо перевірок, то тут для засновника юридичної особи можливий варіант взагалі не впускати працівників органів доходів та зборів, оскільки вони не мають права доступу до житла громадян. Проте в такому випадку не варто дивуватися якщо на майно буде накладений адміністративний арешт, а юридичній особі присвоєний “9 стан”.
Отже, реєструвати юридичну особу в квартирі засновника можна, але варто пам’ятати про всі ризики, які в такому випадку можуть виникати.
- Інноваційна стійкість – запорука розвитку під час кризи Єгор Осадчук 31.01.2025 20:39
- Як штучний інтелект і дата-центри стимулюють глобальний попит на мідь Ксенія Оринчак 31.01.2025 10:37
- Спільна власність та спадкування: мрії та реальність у лабіринті правових зв'язків Світлана Приймак 31.01.2025 10:09
- Інтернет-реклама, що уникає бана. Але так буде не завжди Богдан Кашаник 30.01.2025 15:24
- Тренди українського фінтеху 2025: адаптація до викликів і нові можливості Сергій Сінченко 30.01.2025 15:08
- Як обрати правильного партнера для співпраці в рамках моделі Build-Operate-Transfer (BOT) Ніна Гузей 30.01.2025 14:21
- Освіта майбутнього: які революційні зміни потрібні Україні? Любов Шпак 30.01.2025 13:21
- Чому ми знаємо багато, але не діємо? Катерина Мілютенко 29.01.2025 22:23
- Економічні бульбашки: причини виникнення, характеристика та основні цикли Юрій Асадчев 29.01.2025 15:43
- "Нові" гарантії для бізнесу: чи зупинять вони безпідставні кримінальні провадження? Богдан Глядик 29.01.2025 15:16
- Українська міграція до Польщі: виклики, можливості та наслідки Сильвія Красонь-Копаніаж 29.01.2025 14:41
- Найбільший банк Нідерландів ING Group залишає росію після більш ніж 30-річної присутності Володимир Горковенко 29.01.2025 12:26
- Діти під прицілом Богдан Кашаник 28.01.2025 23:01
- Точний прогноз, що змінює все Наталія Качан 28.01.2025 21:10
- В пошуках щастя. Частина друга. Чотири фактори щастя Алла Заднепровська 28.01.2025 17:28
- Точний прогноз, що змінює все 98
- Скасування Господарського кодексу України: необхідність чи передчасність? 78
- Українська міграція до Польщі: виклики, можливості та наслідки 78
- Модна усмішка: Як сучасна ортодонтія змінює стандарти краси 72
- Встановлення опіки над майном зниклої безвісти особи: що змінилося? 72
-
ЄС надасть Молдові 64 млн євро, третину – на газ для Придністров'я
Бізнес 1866
-
Тюрма за допомогу? Хто і чому блокує підтримку України в ЄС – перелік країн
1840
-
Британія пом'якшила візові обмеження для українців та їхніх дітей
Бізнес 1705
-
Бізнес-тиждень: Ахметов завезе кокс зі США, Київстар купує таксі, де мобілізованим платять більше
Бізнес 1568
-
Титановий бізнес Фірташа відновив роботу збагачувальної фабрики
Бізнес 1412