Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
01.07.2024 14:21

"Ні, порушує": тлумачення послідовності здобуття рівня освіти для отримання відстрочки

Правозахисник, адвокат, голова ГО "Незалежне антикорупційне бюро України"

Як довести послідовність освіти, якщо ВНЗ відмовив надати довідку?

Згідно з Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (стаття 23), призову на військову службу під час мобілізації не підлягають студенти, які здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий. Однак, Міністерство освіти і науки України (МОН) у своїх роз'ясненнях робить акцент на рівні освіти, який здобувався, але не був завершений. Це призводить до ситуацій, коли студенти отримують довідки ВУЗі з поміткою “Ні, порушує”, що є підставою для відмови в оформленні відстрочки. 

Законодавство акцентує увагу на фактично здобутому рівні освіти, оскільки лише завершена освіта може свідчити про відповідний рівень професійних та академічних знань та навичок. (Це прямо випливає з формулювання «раніше здобутий рівень освіти»). Незавершена освіта не є показником досягнення певного рівня, оскільки особа не пройшла весь необхідний навчальний курс і не підтвердила свої знання і вміння. Це положення закріплене в статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яка чітко визначає, що відстрочка надається особам, які здобувають новий рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий. Іншими словами, Закон вимагає порівнювати ваш поточний рівень освіти із рівнем, який ви вже завершили. Тобто, враховується тільки та освіта, яку ви дійсно здобули. 

Наприклад, якщо ви закінчили бакалаврат і зараз вчитеся на магістратурі, то це відповідає вимогам закону. Але якщо ви почали вчитися на бакалавраті, але не закінчили його і знову вступили на бакалаврат, то МОН вважає це порушенням послідовності рівня освіти, але це не так. 

Приклад: Якщо студент у 2021 році вступив на бакалаврат, але був відрахований (попри підстави) у 2023 році, а у 2024 році повторно вступив на бакалаврат, то ВУЗ керуючись не Законом, а листом МОН, видає довідку, що це є порушення послідовності здобуття рівня освіти. Але згідно із законом, тільки завершена освіта може бути показником досягнення певного рівня, а не те, що ви почали, але не закінчили.

У разі виникнення такої проблеми, студенти повинні звернутися до навчального закладу з вимогою коректно формувати довідку про здобувача освіти згідно з вимогами законодавства. У разі відмови навчального закладу, студентам слід звертатися до Міністерства освіти і науки України з офіційною скаргою. Якщо проблема не буде вирішена, студенти можуть подати позов до суду з метою оскарження неправомірних дій навчального закладу або МОН.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи