Вибір підрядника в будівництві. Хто він?
Матеріал, викладений в даній статті дасть можливість Замовнику мінімізувати фінансові ризики при виборі підрядника на виконання будівельних робіт.
Матеріал, викладений в даній статті дасть можливість Замовнику мінімізувати фінансові ризики при виборі підрядника на виконання будівельних робіт.
На сьогоднішній день, на фоні економічної кризи будівельний ринок України отримує значний капітал для реалізації нових проектів по будівництву громадської забудови і промислового будівництва.
В незалежності від масштабів проекту будівництва, головну роль посідає виконавець робіт, будь-то він Генеральний підрядник або підрядник на виконання певного об’єму робіт. Від виконавця робіт залежить якість будівельних робіт, терміни виконання (реалізації проекту), виконання гарантійних умов.
Згідно норм чинного законодавства, будівельною фірмою можна назвати будь-яке підприємство, яке зареєстроване в установленому законом порядку та має необхідні дозвільні документи на виконання певного виду робіт. В законі не прописано вимоги відносно мінімального розміру статутного капіталу, наявності техніки/ механізмів на балансі підприємства та кваліфікованих спеціалістів, що дає можливість будь-якому підприємству вийти на будівельний ринок.
Сьогодні на будівельному ринку Україні дуже багато підприємств, статутний капітал яких не перевищує 50 тис. гривень, проте бажання виконувати роботи вони мають на мільйони гривень.
Таким підприємствам властиві наступні характерні ознаки:
- відсутність оборотних коштів, що зумовлює здійснення Замовником попередньої оплати (додатковий ризик);
- відсутність на балансі нерухомого майна (забезпечення виконання зобов’язань), що унеможливлює повернення здійснення попередньої оплати та виконання гарантійних зобов’язань;
- відсутність офіційно працевлаштованих співробітників пов’язана з мінімізацією оподаткування (ЄСВ, ПДФО та військовий збір);
- відсутність кваліфікованого персоналу (роботи виконуються бригадним способом, а розрахунок здійснюється готівковим розрахунком).
Наявність даних ознак у контрагента ставить під сумнів реальність здійснення господарських операцій з контрагентом, що ставить під сумнів податковий кредит Замовника.
Але дане підприємство пропонує найвигіднішу ціну на виконання робіт в порівнянні в великими гравцями ринку.
Найпоширенішою організаційно-правовою формою для малого та середнього бізнесу, в тому числі у будівельній галузі є Товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ). Відповідно до норм Цивільного кодексу України, учасники товариства з обмеженою відповідальністю не відповідають за його зобов'язаннями і несуть ризик збитків, пов'язаних з діяльністю товариства, у межах вартості своїх вкладів. Статутний капітал товариства визначає мінімальний розмір майна товариства, що гарантує інтереси його кредиторів. Виходячи з викладеного, учасники ТОВ відповідають в межах вартості свої вкладів.
Що робити в даному випадку?
Необхідно оцінити можливі фінансові ризики, у випадку порушення або неможливості виконання зобов’язань підрядною організацією.
Алгоритм дій відносно проведення перевірки контрагента:
1) Відкритий доступ до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (посилання https://usr.minjust.gov.ua/ua/home) дасть можливість зробити аналіз розміру статутного капіталу товариства за період його формування. Розмір статутного капіталу товариства = мінімальний розмір майна товариства, що гарантує інтереси його кредиторів. Даний аналіз дасть можливість здійснити поверхневе уявлення про контрагента, для більш детального аналізу у контрагента необхідно витребувати баланс (Звіт про фінансовий стан) на останню звітну дату або на кінець року.
2) «Баланс (Звіт про фінансовий стан)» — це форма звіту, котра відображає активи, зобов’язання та власний капітал підприємства. Даний звіт складається з трьох розділів: Необоротні активи; Оборотні активи; Необоротні активи, утримуванi для продажу, та групи вибуття. Основну увагу необхідно приділити необоротним активам, до складу яких входить: земельні ділянки; будинки, споруди; робочі силові машини і обладнання; транспортні засоби; інструменти, прилади та інше. Бухгалтер або економіст мають можливість провести більш детальний аналіз даного документа, в тому числі проаналізувати фінансові результати за останній період. За результатом проведеного аналізу у Вас повинна бути сформована повна картина про фінансові можливості та потужності контрагента.
3) Наступним етапом є проведення виїзної (за місцем знаходження) перевірки контрагента. При проведенні даної перевірки необхідно встановити: фактичну наявність нерухомого майна (відносно балансу); перевірити оригінали статутних документів підприємства (відносно наявності повноважень керівника, дозвільної документації та ін.); наявність офіційно працевлаштованого та кваліфікованого персоналу для виконання підрядних робіт. За результатом проведення виїзної перевірки у вас повинна бути сформована інформація про бізнес процеси на підприємстві та отримана інформація для здійснення висновку.
Для прийняття остаточного рішення необхідно брати до уваги умови співпраці з даним контрагентом, а саме: суму угоди, порядок оплати, строки виконання, гарантійні строки та інше.
Здійснивши аналіз статутного капіталу, балансу (фінансового звіту) та провівши виїзну перевірку контрагента, Ви будете мати повний об’єм інформації для прийняття рішення стосовно співпраці з даним контрагентом.
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін вчора о 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз вчора о 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов вчора о 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
- Що робити під час обшуку? Сергій Моргун 19.11.2024 19:14
- Як реагувати на вимоги поліції та ТЦК: поради адвоката Павло Васильєв 19.11.2024 17:55
- Як зниження міжнародної підтримки впливає на гуманітарне розмінування в Україні Дмитро Салімонов 19.11.2024 14:12
-
Віктор Ющенко та партнери відчужили право на видобуток газу на Полтавщині
Бізнес 100825
-
Головний прапор країни приспустили: яка причина
Життя 80102
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 19687
-
Ми втрачаємо покоління інженерів і програмістів. Як математика впливає на майбутнє України
12136
-
Британія утилізує п'ять військових кораблів, десятки гелікоптерів і дронів задля економії
Бізнес 9043