Залучення грантів під час війни як альтернативна підтримка бізнесу
Залучення грантових ресурсів та коштів не є легким шляхом, але дійсно заслуговують особливої уваги для втілення проєктів компаній.
З початком війни українські компанії опинились в надскладних умовах. Втрата активів на окупованих територіях, відтік персоналу за кордон, труднощі з логістикою, зниження купівельної спроможності населення – всі ці фактори негативно впливають на ведення бізнесу. Незважаючи на виклики та труднощі, компанії намагаються адаптуватися, продовжувати працювати, шукати виходи на нові ринки та альтернативні джерела для підтримки діяльності.
В цьому ключі деякі компанії все ж звертають особливу увагу на грантові програми – продовжувати реалізовувати проєкти, надавати цінність суспільству та залишатись на плаву.
Так, міжнародні фонди, програми Європейської Комісії, національні грантодавці, приватні донори, посольства іноземних держав охоче надають грантові ресурси для сприяння розвитку бізнесу.
Грантові кошти чи ресурси можна залучити для реалізації наступних потреб: розширення виробництва, модернізація для експорту й виходу на нові ринки, створення нових робочих місць, адаптація чи перепрофілювання бізнес-діяльності, релокація бізнесу, запуск соціального підприємства, отримання експертної підтримки від іноземного підприємства, трансформація бізнесу, втілення інноваційної ідеї.
Логічним є питання, чи всі бізнеси можуть отримати грант? Отож, нижче наведено основні вимоги грантових програм.
Варто наголосити, що в грантових конкурсах завжди є вимоги щодо персоналу, річного доходу підприємства, і на це потрібно зважати. Малі та середні підприємства (МСП) становлять 99% від усього бізнесу ЄС. Тож визначення МСП є важливим для доступу до фінансування та програм підтримки ЄС, спрямованих саме на ці підприємства. На превеликий жаль, грантові ресурси можуть залучити середні (кількість персоналу менше 250 осіб, річний дохід ≤ 50 млн.євро, річний баланс ≤ 43млн євро), малі (кількість персоналу менше 50 осіб, річний дохід ≤ 10 млн євро, річний баланс ≤ 10 млн євро) та мікропідприємства (кількість персоналу < 10, річний баланс ≤ 10 млн євро, річний баланс ≤ 10 млн євро), але не великі.
За видом діяльності також є винятки. Підприємства-виробники тютюнових виробів, міцного алкоголю, представники грального бізнесу, виробники зброї в більшості випадків не мають можливості брати участь у грантових конкурсах.
Якщо розглядати грантові конкурси, які виділяють фінансування обсягом до 200 000 євро, то в них можлива одноосібна участь, а також необхідні партнерство та власний внесок або дофінансування. Від 200 000 євро обов’язковою умовою є партнерство щонайменше з трьома організаціями з країн ЄС.
Як виглядає грантова заявка та що в ній має бути?
Кожна грантова програма різних донорів має свої чіткі вимоги, перелік документів, але основне, на що варто звернути увагу, це:
1. Короткий огляд пропозиції з інформацією про компанію, її здатність завершити проєкт, потреби, методи, які будуть використані; яку користь отримають залучені особи.
3. Постановка проблеми або оцінка потреб. Тут потрібно розповісти про проблему або потребу за допомогою надійних даних, пов’язуючи їх із цілями та пріоритетами джерела фінансування.
4. Цілі та завдання вашого проєкту з визначеними очікуваними результатами у вимірних термінах.
5. Ризики, які очікується, якщо ситуація зміниться в результаті грантової програми.
6. Методи/план впровадження, що описують діяльність, яка безпосередньо підтримує досягнення цілей. До цього розділу можна включити графік, а також опис потреб у персоналі.
7. План для визначення успіху проєкту на проміжних етапах і в кінці проєкту.
8. Майбутнє фінансування/сталість проєкту, в тому числі покриття витрат, не підтриманих грантом, і шляхи продовження роботи над проєктом після закінчення гранту.
9. Бюджет, а саме витрати, які повинні покриватися джерелом фінансування, і методи, які використовуються для визначення витрат.
Окрім звичайних грантових конкурсів із заявками повної форми, термін прийому яких становить кілька місяців, ще існують гранти швидкого реагування. Такі гранти надаються донорами для швидкої відповіді на виклики, що постають у зв’язку з ускладненими обставинами в тій чи іншій сфері. Вони мають доволі спрощену форму заявки, короткостроковий термін її прийому та розгляду. Та найголовніше, що виграш гранту буде залежати від наступних факторів:
1. Пріоритет фонду.
2. Ваша ідея.
3. Ділова репутація.
4. Якість заявки.
Під час подачі заявки на грантову програму необхідно ретельно дослідити, які регіони, організації й тематику підтримує грантодавець, кому надає перевагу. Детально підготовлена проєктна пропозиція та бізнес-план не гарантують 100% успіху. Експерти також радять мати позитивну кредитну історію та закрити всі невирішені питання перед державною виконавчою службою.
Нижче переглядайте корисні посилання на платформи з грантовими програмами:
Каталог грантів “Час Змін”United Nations C
European Commission | Research and innovation
Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs
European Union funding, grants and subsidies
Хоча, звісно, перелік джерел не є вичерпний. Однак, сподіваюсь, вище зазначені джерела дозволять більше зрозуміти про гранти, їх особливості, опис, потрібну інформації для анкети, тощо. Тож успіхів у цьому процесі!
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін вчора о 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз вчора о 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов вчора о 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
- Що робити під час обшуку? Сергій Моргун 19.11.2024 19:14
-
Віктор Ющенко та партнери відчужили право на видобуток газу на Полтавщині
Бізнес 135683
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 20963
-
Британія утилізує п'ять військових кораблів, десятки гелікоптерів і дронів задля економії
Бізнес 9111
-
За вітраж Тіффані троє учасників торгів змагалися 6 хвилин – його продали за $12,48 млн: фото
Життя 8689
-
Як тренування в спортзалі можуть нашкодити: помилки початківців
Життя 7562