Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
26.02.2024 03:16

5 трендів у фінансових розслідуваннях в 2024 році

Сертифікований аудитор, сертифікат серії "А", ASIS, ACFE, ASCP member. Співзасновник, партнер Crowe

Уважно читати власникам бізнесу.

Тренд # 1.

Перевірка компанії після початку повномасштабної війни з рф, адже у багатьох компаній даний період вважається «ящиком пандори».

Нещодавно до мене звернувся один із підприємців зі списку Forbes із наріканням на те, що грошові запаси компанії частково зникли, буцімто вони були відправлення на підтримку ЗСУ, але про це, як виявилося, він не знав. 

Чи ще в одному зверненні, виявилось що управлінська звітність практично не велась перші пів року після початку війни, і відповідно зараз виявилося досить важко порахувати фінансовий результат 2022 -2023 років.

Чи в третьому зверненні виявилось що у бухгалтерській обліковій програмі запаси містяться із мінусом, тобто мають від’ємне значення, хоча це неможливо, через те, що компанія відвантажує товари щодня. 

Висновок: період - «ящик пандори» потрібно спочатку відновити за допомогою процедури - англ. «forensic recovery» - після відновлення потрібно провести фінансовий аудит. 

Тренд #2:

Звернення щодо проведення фінансового розслідування збоку власників бізнесу та партнерів в бізнесі з метою: продажу бізнесу, виходу одного із акціонерів, розподілення дивідендів, вирішення суперечок пов’язаних із непрозорою діяльністю компанії. 

В одному випадку, один із власників бізнесу як наслідок конфлікту між партнерами вирішив вийти із бізнесу. В процесі виходу, стало зрозуміло, що партнери не можуть дійти згоди щодо визначення вартості бізнесу через те, що частина діяльності, і відповідно бухгалтерія велися в сірій зоні. 

Як розв'язання даного питання, була застосована процедура форензик для визначення реального фінансового результату за останні три роки, підтверджені всі взаєморозрахунки між партнерами та виведена реальна вартість активів компані і оцінені долі кожного із партнерів. 

Висновок: ведення прозорого обліку - must have для кожного бізнесу. Якщо цим нехтувати, потрібно буде витратити значну частину часу на проведення процедури форензик. 

Тренд #3: 

Чекап системи внутрішніх контролів, до яких відноситься: кібербезпека, фінансова безпека, юридична безпека та фізична безпека.

Так нещодавно до мене звернувся один із ТОП-5 власників зі списку Forbes з проханням перевірки ефективності та потенційних ризиків в системі закупівель. По результатах процедури Форензик були виявлені чисельні ризики, наприклад: 

була ідентифікована схема - (англ. Salami - це як нарізати шматки салямі)- схема полягає в обході системи контролів в частині укладення контрактів із довгим ланцюгом погодження на матеріальні суми, замість цього спрощена система погодження сум шляхом укладення контрактів на нематеріальні суми за допомогою  десятків додаткових угод, і так кінець кінцем виходить значна сума, а от ланцюжок погодження - зовсім малий.

Чи до прикладу, непрозоре ведення обліку та системи закупівель, де, наприклад, комплектуючі які на складі знаходяться у надлишку постійно замовляються: скажете Ви, навіщо? 

А для того, щоб отримати більші суми кік-беків від постачальника. 

Отже, компанія-замовник страждає від таких схем, тому що за рахунок цього ліквідність компанії відволікається. 

І на решті, закупівлі - де грається тендер в якому перемагає компанія з найкращою ціною, але тільки по декількох позиціях, де по одній позиці від цієї ж компанії досить велика ціна, яка перекриває її низькі ціни по інших позиціях, і з рештою решт плюс на мінус дає великий плюс, але на жаль на користь замовника. 

Біч великих компаній які досить динамічно зростають, полягає в тому, що їх системи контролів не встигають за їх же динамічним ростом. 

Таким чином вони втрачають кошти по дорозі. 

Висновок: з метою запобіганню таких випадків, потрібно наймати компанію - провайдера форензик послуг на аутсорсі, яка паралельно вибудовувал би систему контролів, адже це процес динамічний.

Тренд #4:

Бажання власників бізнесу домовитись у конфліктній ситуації, адже війна в війні дуже дорого коштує.

Як результат проведення процедури форензик, в одній компанії - лідера ринку були виявлені численні порушення у вигляді недобросовісних схем, наприклад:

- пов’язані особи - вивід коштів на підконтрольні зареєстровані юридичні особи;

- списання дебіторської заборгованості;

- несанкціоновані витрати на відрядження;

 - швидка амортизація та списання активів: запаси, основні;

- спотворення фінансової звітності;

- крадіжка готівки із каси;

- мертві души та неузгоджені з іншими партнерами по бізнесу втрати на GR. 

Загалом, всі ці недобросовісні дії супроводжувались бардаком в бухгалтерії, відсутністю облікової політики.

Мета кожного бардаку в бухгалтерії - заплутати власника, керівництво та в цьому випадку - партнерів у бізнесі.

Після оприлюднення суми збитку, яка сягнула цифри із 6 нулями, почався корпоративний конфлікт, який було погашено холодним математичним обчисленням щодо калькуляції витрат на війну, адвокатів, суди та правоохоронців у разі її настання. 

Адже я завжди говорю, що у 99 % після війни настає мир, і дуже важливо щоб війна навіть не була розпочата, адже війна завжди віддаляє/анестезує розв'язання питання по суті. 

Одна із цілей процедури форензик - не допустити війну та показати обидвом сторонам об’єктивну картину для здійснення домовленостей на березі, адже під час війни бізнес перестає заробляти гроші особливо коли війна в країні: війна у війні - недопустима.

Висновок: не нехтуйте системою внутрішніх контролів, проводьте частіше фін. аудит та процедуру форензик для недопущення війни. 

Тренд #5:

Збільшення транзакційних витрат, відповідно збільшення кількості звернень щодо проведення процедури  форензик.

Кризові часи, завжди ведуть до підвищення транзакційних витрат, чому, спитаєте Ви?

Тому що в період кризових циклів, об’єми капіталу зменшуються, а глобальна недовіра між господарюючими суб’єктами зростає.  

В такі випадки - процедура форензик - це ідеальний інструмент перевірки об'єкта угоди, адже з її допомогою можна:

- перевірити репутацію обидвох сторін за допомогою процедури - OSINT & HUMINT - перевірка інформації за допомогою відкритих джерел та дізнавачів;

- здійснити фінансовий аналіз та підтвердити показники компанії що продається;

- проаналізувати та зробити висновок щодо правових основ функціонування об'єкта покупки;

- забезпечити прозорість угоди тощо.

Таким чином, тренди 2024 кажуть нам про буремні часи, але самі в такі часи перевіряється анткрихкість бізнесу. 

Всі хто виживуть стануть більше ефективними та гнучкими, процедура форензик допоможе в цьому. 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]