"Укрзалізницю" розкрадають на всіх рівнях
Вчора стало відомо про те, що працівниками СБУ було викрито злочинну схему в Південно-Західній залізниці, учасники якої шляхом незаконних маніпуляцій отримували 1 мільйон гривень.
Доволі часто,говорячи про корупцію та хабарництво, кожен з нас одразу ж думає про вищихчиновників і т. д. Але, на превеликий жаль, без уваги громадськості залишаютьсявипадки здійснення економічних злочинів керівниками середньої та нижчої ланокуправління. Власне, це й робить корупцію на даному рівні більш небезпечною,оскільки звичайні громадяни сприймають її як належне. Не говорячи про те, щонасправді елементарне розкрадання майна на місцях завдає більших збитківекономіці та стабільності в цілому.
Вчора стало відомо про те, що працівникамиСБУ було викрито злочинну схему в Південно-Західній залізниці, учасники якоїшляхом незаконних маніпуляцій отримували 1 мільйон гривень. Полягала вона втому, що керівники середньої ланки згаданої філії «Укрзалізниці» разом здеякими своїми підлеглими розкрадали паливно-мастильні матеріали, а потімпродавали їх певним комерційним структурам. Як відомо, щоденно злочинці зливализі складів по 2 тонни дизельного палива. У подальшому буде встановлено термін, протягомякого функціонувала схема, та, відповідно, загальні збитки нанесені«Укрзалізниці» в ході розкрадання паливно-мастильних матеріалів.
На перший погляд може здатися, що сума1 мільйон гривень щомісячно є мізерною, особливо, якщо порівнювати з останньоюсправою щодо привласнення окремими чиновниками «Укрзалізниці» майже 50мільйонів гривень. Але слід розуміти, що саме економічні злочини в нижчій тасередній ланках породжують корупцію у вищих ешелонах управління. Вартозауважити, що фігуранти згаданої схеми навряд чи розкрадали б паливно-мастильніматеріали, якби не мали «вільного простору». Мова йде про те, що або начальникикерівників середньої ланки просто здійснювали слабкий контроль за ввіреним їмдержавним майном, тобто проявляли злочинну недбалість, або вони також мали своїдивіденди від схеми. Для цього вищі чиновники могли свідомо завищувати напаперах потреби у виділенні паливно-мастильних матеріалів і т. і.
Саме тому економічні злочини нанижчій та середній ланках управління «Укрзалізниці» є вкрай небезпечними. Першза все, це зумовлюється слабким контролем з боку громадськості. По-друге, вартоприпустити, що будь-які корупційні дії, схеми розкрадання майна на місцях і т.і. здійснюються з відома та, можливо, за опосередкованої участі деяких високихчинів. Тому різного роду економічні злочини на вищих щаблях управлінняздебільшого виступають простою сумою незаконних дій на нижчому та середньомурівнях. Відповідно, викриття схеми розкрадання майна в Південно-Західнійзалізниці є лише маленькою частиною загальної корумпованої системи, яка,імовірно (якщо враховувати декілька останніх справ щодо привласнення коштів тапостачання бракованих запчастин), існує в «Укрзалізниці».
На останок варто зазначити, щофункціонування кожної такої схеми не просто завдає збитків економіці держави, ай уповільнює та в деяких випадках навіть зупиняє процес модернізаціїзалізничних шляхів. Тому реалізація різного роду планів та проектів ремонтнихробіт має супроводжуватися жорстким контролем фінансових ресурсів і боротьбою зкорупцією та розкраданням майна в «Укрзалізниці», існування яких, безумовно,становить загрозу для державної безпеки.
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
- Що робити під час обшуку? Сергій Моргун 19.11.2024 19:14
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21271
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 20227
-
Найбільший роботодавець і платник податків Херсонської області збанкрутував через війну
Бізнес 7973
-
Як тренування в спортзалі можуть нашкодити: помилки початківців
Життя 7716
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 6996