Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
11.09.2017 07:34
Окремі аспекти юридичної природи заповідального відказу
В даній статті зясовується чи може заповідач встановити в своєму заповіті заповідальний відказ шляхом укладення договору дарування.
Чиннимзаконодавством гарантовано заповідачеві різні за своєю суттю права. Зокрема данійособі на випадок настання її смерті дозволено скласти заповіт [1]. Чи може заповідач в цьому правочині встановити розпорядженняпро дарування на користь тих чи інших учасників правових відносин будь-якої частинимайна, що в свою чергу належить йому на праві приватної власності?
Станом на сьогоднішній день, офіційнадоктрина спадкового права охоплює велику кількість спірних питань. Зокреманаразі в юридичній літературі наявні два нетотожні за своєю юридичною суттюпідходи щодо з’ясування доцільності встановлення заповідального відказу шляхом вчиненнявідповідних правочинів, під одним з яких в свою чергу необхідно розуміти дарування.В даній розвідці ми ознайомимося з непростим змістом зазначених досліджень.
Як наголошує А. Бугаєвський, заповідачу дозволеноохопити своїм заповітом вказівку про дарування на користь тих або іншихучасників правових відносин будь-якої частини майна, власником якого він є. Доцільністьвказаного підходу даний вчений пробує підтвердити завдяки таким доводам.
Дарування, яке робиться шляхом складеннязаповіту за рахунок спадщини, називається легатом або відказом. А особа, що єобдарованою таким способом, визнається легатарієм чи відказоодержувачем [2, с. 338].
Крім А. Бугаєвського, концепцію про те, що здійсненезаповідачем дарування тих або інших речей і/чи прав, власником яких в своючергу є зазначена особа, будь-яким суб’єктам цивільних правовідносин, може матизаповідальну форму, в своїх розвідках схвалюють інші дослідники. До перелікувказаних науковців, наприклад, належать:Г. Дернбург [3,с. 252] та ін.
Однак далеко не всі дослідники погоджуютьсяз вищенаведеною точкою зору. Зокрема, на думку А. Ріхтера, заповідачу недозволено охопити своїм заповітом вказівку про дарування на користь тих абоінших учасників правових відносин будь-якої частини майна, власником якого вінє. Доцільність згаданого підходу даний вчений намагається обстояти за допомогоютаких доводів.
Якщо в тексті договору дарування обумовленобезпосередню вказівку про те, що подароване майно переходить до обдарованогопісля смерті дарувальника, то до згаданого правочину повинні бути застосовані правовінорми про заповіт. І, якщо цей договір укладено з порушенням форми,передбаченої для заповітів, то його треба вважати недійсним, хоча б як правочинприжиттєвий він би і мав необхідну йому юридичну силу [4, с. 340].
Окрім А. Ріхтера, концепцію про те, що здійснене заповідачем дарування тих або інших речей і/чи прав, власникомяких в свою чергу є зазначена особа, будь-яким суб’єктам цивільнихправовідносин, може мати заповідальну форму, в своїх розвідках не схвалюютьінші дослідники. Когорту згаданих науковців, наприклад, складають: Л. Шевчук [5, с. 144] та ін.
На нашу думку, заповідач не може своїмзаповітом охопити розпорядження про дарування на користь тих чи інших учасниківцивільно-правових відносин будь-якої частини різноманітних речей і/або прав, яків свою чергу утворюють юридичний склад наявної спадкової маси. Доцільність вищевказаноїточки зору ми намагатимемося довести, оперуючи такими доводами.
Юридичні факти є невід’ємними елементаминашого повсякденного життя. Таке судження пояснюється тим, що згадані обставиниє достатніми підставами для виникнення, зміни та припинення різних за своїмзмістом правовідносин, які в свою чергу врегульовують юридичні норми цивільногоправа.
Чинним законодавством передбачено різні засвоєю суттю юридичні факти, кожен з яких визнано достатньою підставоювиникнення, зміни або припинення цивільнихобов’язків та цивільних прав. Одними зі вказаних життєвих обставин можнаназвати заповідальний відказ та дарування.
У вищезазначених фактів спостережено чималообопільних юридичних ознак. Зокрема такі обставини за своєю сутністю єправомірними діями, що спрямовані на досягнення конкретного результату, підяким в свою чергу потрібно розуміти передачу контрагенту невилученого зцивільного обороту майна.
Одначе не треба забувати про те, щовищезгадані факти істотно відрізняються одне від одного. Зокрема доволіпринципова різниця між ними полягає в тому, що дарування за своєю юридичноюприродою є договірним правовідношенням, а заповідальний відказ – недоговірнимправовідношенням. Що це означає?
Даруванню властиві різні ознаки. Сутністьоднієї з таких рис полягає в тому, що згаданий юридичний факт вміщує в собівільне та узгоджене волевиявлення, яке в свою чергу виражене двомарівноправними суб’єктами правових відносин, а саме дарувальником таобдарованим.
Заповідальному відказу, на відміну віддарування, згадана ознака не властива. Вказана думкапояснюється тим, що згаданий юридичний факт охоплює собою не узгоджене з тимичи іншими повноправними суб’єктами правових відносин вільне волевиявленняєдиної фізичної особи - заповідача.
Отже, окремі учасники правових відносин неможуть вчиняти ті або інші дії. Зокрема заповідач не може в своєму заповітівстановити вказівку про дарування на користь будь-яких учасників правових відносинтієї чи іншої частини майна, яке в свою чергу належить йому на праві приватноївласності.
Література
1. Цивільний кодексУкраїни від 16 січня 2003р. // Відомості Верховної Ради України. – 2003. – №40-44. – Ст. 356.
2. Бугаевский А. А.Советское наследственное право. – Одесса, 1926. – 122 с.
3. Дернбург Г. Пандекты. –Т. III(книги IVиV).Семейное и наследственное право / Под ред. Проф. А. С. Кривцова. – СПб., 1911.- 496 с.
4. Рихтер А. К. Онеобходимом наследовании. – СПб., 1893. – 420 с.
5. Шевчук Л. В.Заповіт як підстава виникнення правонаступництва в цивільному праві України:Дис. … канд. юрид. наук: 12.00.03 // Інститут держави і права ім. В. М.Корецького НАН України. – К., 2001. – 223 с.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
- Увольнение с военной службы, родители - инвалиды Віра Тарасенко вчора о 20:04
- Інноваційна стійкість – запорука розвитку під час кризи Єгор Осадчук 31.01.2025 20:39
- Як штучний інтелект і дата-центри стимулюють глобальний попит на мідь Ксенія Оринчак 31.01.2025 10:37
- Спільна власність та спадкування: мрії та реальність у лабіринті правових зв'язків Світлана Приймак 31.01.2025 10:09
- Інтернет-реклама, що уникає бана. Але так буде не завжди Богдан Кашаник 30.01.2025 15:24
- Тренди українського фінтеху 2025: адаптація до викликів і нові можливості Сергій Сінченко 30.01.2025 15:08
- Як обрати правильного партнера для співпраці в рамках моделі Build-Operate-Transfer (BOT) Ніна Гузей 30.01.2025 14:21
- Освіта майбутнього: які революційні зміни потрібні Україні? Любов Шпак 30.01.2025 13:21
- Чому ми знаємо багато, але не діємо? Катерина Мілютенко 29.01.2025 22:23
- Економічні бульбашки: причини виникнення, характеристика та основні цикли Юрій Асадчев 29.01.2025 15:43
- "Нові" гарантії для бізнесу: чи зупинять вони безпідставні кримінальні провадження? Богдан Глядик 29.01.2025 15:16
- Українська міграція до Польщі: виклики, можливості та наслідки Сильвія Красонь-Копаніаж 29.01.2025 14:41
- Найбільший банк Нідерландів ING Group залишає росію після більш ніж 30-річної присутності Володимир Горковенко 29.01.2025 12:26
- Діти під прицілом Богдан Кашаник 28.01.2025 23:01
- Точний прогноз, що змінює все Наталія Качан 28.01.2025 21:10
Топ за тиждень
- Точний прогноз, що змінює все 101
- Українська міграція до Польщі: виклики, можливості та наслідки 81
- Скасування Господарського кодексу України: необхідність чи передчасність? 80
- Модна усмішка: Як сучасна ортодонтія змінює стандарти краси 74
- Встановлення опіки над майном зниклої безвісти особи: що змінилося? 74
Популярне
-
Тюрма за допомогу? Хто і чому блокує підтримку України в ЄС – перелік країн
2368
-
В Україні не вистачає сховищ для 1 млн тонн картоплі, це дестабілізує ринок
Бізнес 2134
-
Тисяча і одна проблема. Як амбітний проєкт міста Неом опинився на межі закриття
Технології 1672
-
Бізнес-тиждень: Ахметов завезе кокс зі США, Київстар купує таксі, де мобілізованим платять більше
Бізнес 1660
-
Молдовагаз замінила Газпром у Придністров'ї: першу партію газу вже доставили
Бізнес 1283
Контакти
E-mail: [email protected]