Все про ПДВ: коротка інструкція від адвоката
Яким ФОПам та компаніям потрібно стати платником ПДВ вже зараз, а для кого реєстрація є добровільною? Що це за податок, яка його специфіка, та як він може зменшити оподатковуваний дохід?
Вчасно не зареєструватися платником ПДВ – одна з найбільших помилок підприємців. Часто це закінчується заборгованостями та штрафами, і високі обороти вже не тішать. “Забув” чи “не знав” – не виправдання для податкових органів.
Нижче даю роз’яснення, коли потрібен ПДВ, кому варто зареєструватися платником якнайшвидше, а хто може це зробити за бажанням. А також як зменшити оподатковуваний дохід за допомогою цього податку.
Види ставок ПДВ
ПДВ (податок на додану вартість) є непрямим податком, який сплачується при покупці товару чи замовленні послуги. Податковим агентом (тим, хто сплачує до державного бюджету) виступає продавець (ФОП чи юридична особа).
Ставки ПДВ в Україні:
- 20% – застосовується до більшості товарів і послуг;
- 14% – до сільськогосподарської продукції;
- 7% – до лікарських засобів, послуг з показу вистав, квитків на культурні та спортивні заходи;
- 0% – до певних груп товарів, що вивозяться за кордон.
ПДВ для єдиного податку може бути на 3 (ставка 3%) чи 4 групі. ФОПи 1 та 2 груп цей податок не сплачують. А також справляється ПДВ на загальній системі (крім випадків, коли є операції, звільнені від ПДВ, чи ПДВ не обов’язкове).
Коли реєструватися платником ПДВ?
Обов’язкова реєстрація ПДВ
Законодавством встановлено поріг для ПДВ в Україні. Якщо сума операцій за 12 календарних місяців сукупно перевищує 1 млн грн – реєстрація обов’язкова для всіх, крім платників єдиного податку 1 – 3 груп.
Як стати платником ПДВ? Потрібно подати заяву до податкових органів за місцем свого проживання чи місцем знаходженням бізнесу. Це треба зробити не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто 1 млн грн.
Добровільна реєстрація ПДВ
Будь-який суб’єкт підприємницької діяльності, що не досяг доходу в 1 млн грн, також може стати платником, якщо дотримано законодавчі умови для реєстрації ПДВ.
Ще є опція змінити спосіб оподаткування. Якщо обсяг операцій за останні 12 місяців менше вищезазначеної суми, ФОП чи ТОВ має право подати до ДПС заяву про скасування ПДВ-реєстрації.
ПДВ при ЗЕД
Якщо ви постачаєте товари чи послуги за кордон, важливо чітко вказати в договорі, яка буде сума ПДВ при експорті. Якщо цього не зробити завчасно, орган контролю зробить свій розрахунок і зобов’яже доплатити податок. А щоб правильно оформити документи та вказати коректну ставку ПДВ для товарів чи послуг, раджу додатково звернутися до юристів.
Реєстрація ПДВ 2025
Вигоди реєстрації ПДВ
ПДВ для ФОП чи ТОВ вигідно тоді, коли ви працюєте з контрагентами, які також є платниками ПДВ. Наприклад, коли замовляєте тканини для виробництва одягу. Тоді можна зменшити суму свого податкового зобов’язання з проданих суконь чи футболок на суму ПДВ, сплачену при купівлі матеріалів для пошиття. Це називається податковим кредитом.
Для того, щоб вдалося зменшити ПДВ, наполегливо раджу зберігати всі документи на підтвердження інформації про операції з покупки матеріалів.
Мінуси реєстрації ПДВ
Основним мінусом ПДВ для ТОВ чи ФОП є складність бухгалтерського обліку. Адже ви маєте постійно контролювати оформлення податкових накладних для вчасного нарахування податкового кредиту.
Крім того, існує ризик їх блокування, що надалі впливає на суму податку. Причинами найчастіше є ненадання потрібних документів, неточна інформація, вказання завищеної вартості товару чи послуги та наявність платника в переліку ризикових підприємств. До того ж жоден бізнес не застрахований від недобросовісності чи помилки органу контролю.
Чи варто ставати платником ПДВ?
На це запитання немає універсальної відповіді, адже кожен бізнес обирає оптимальний варіант оподаткування. Усе залежить від того, який у вас оборот, які товари продаєте, чим займаєтеся та хто ваші контрагенти. Наполегливо раджу скористатися допомогою фахівців, щоб розуміти, чи є потреба в реєстрації вже зараз, а також податкові наслідки ПДВ. Бухгалтерський облік також потрібен для своєчасної реєстрації податкових накладних. Тож контролюйте всі надходження вашого бізнесу та не нехтуйте допомогою професіоналів!
- Кібербезпека в руках людей: чому найслабша ланка – не код, а співробітник? Михайло Зборовський вчора о 14:56
- "Дачна революція": Верховний Суд дозволив реєстрацію місця проживання у дачному будинку Арсен Маринушкін вчора о 13:48
- Відповідальність батьків за тілесні ушкодження, завдані їхніми малолітніми дітьми Артур Кір’яков вчора о 09:28
- Економіка агресора радує своїм падінням Володимир Горковенко 01.05.2025 20:07
- Пенсійна реформа 2025 року Андрій Павловський 01.05.2025 18:17
- Все про ПДВ: коротка інструкція від адвоката Сергій Пагер 01.05.2025 09:52
- Инструкция для семей: как проверить статус военного и оформить необходимые выплаты Віра Тарасенко 30.04.2025 23:25
- Схеми "золотих паспортів" у ЄС під забороною: удар по російських олігархах Володимир Горковенко 30.04.2025 23:08
- Захист прав національних спільнот – основний критерій вступу України в Європейський Союз Сергій Пєтков 30.04.2025 18:12
- Час убезпечувати тил Євген Магда 30.04.2025 15:36
- Шанс або вирок: як бути бізнесу в епоху цифрової трансформації Богдан Данилко 30.04.2025 15:16
- Звільнення багатодітних батьків від оподаткування на об’єкти житлової нерухомості Юрій Стеценко 30.04.2025 13:39
- Це не працює в B2B-маркетингу: як уникнути найпоширеніших помилок Алла Болоховська 30.04.2025 11:46
- Проєкт регулювання криптоактивів в UK Олександр Черних 30.04.2025 11:00
- Проблеми з концентрацією уваги: чому виникають і чи варто бити на сполох? Ольга Малахова 29.04.2025 20:51
- Пенсійна реформа 2025 року 281
- Як підтримати переселенців і зберегти людський ресурс України 201
- Проєкт регулювання криптоактивів в UK 174
- Європейський вибір України: Як суспільство звільняється від пострадянського минулого 120
- Корпоративна безпека під час війни: як управляти ризиками в умовах невизначеності 88
-
Курська ганьба Кремля: плюси та мінуси операції ЗСУ на території Росії
Думка 9691
-
Кульмінаційний пункт позаду. Росія втратила останній шанс закінчити війну внічию
Думка 6650
-
Книга рекордів Гіннеса назвала найстарішу людину у світі. Жінка ділиться своїм секретом довголіття
Життя 5970
-
Угоду підписано: ресурси, перемир'я та гра на нервах
Думка 5296
-
Хто сплатить податок із доходів на цифрових платформах: новий законопроєкт
Думка 3901