Незначна державна допомога: переваги для суб'єктів МСП
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України “Про державну допомогу суб ’ єктам господарювання”.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України “Про державнудопомогу суб’єктам господарювання”, незначна державна допомога – це державна допомога одному суб’єктугосподарювання, сукупний розмір якої незалежно від її форми та джерел неперевищує за будь-який трирічний період суму, еквівалентну 200 тисячам євро,визначену за офіційним валютним курсом, встановленим Національним банкомУкраїни, що діяв на останній день фінансового року”. Окрімвизначення допомоги, ст. 9 Закону містить ще положення стосовно поданняповідомлення, а саме: надавачі незначноїдержавної допомоги не подають повідомлення про нову державну допомогу, якщовона не стосується безпосередньо підтримки експортних операцій або переважноговикористання продукції вітчизняноговиробництва порівняно з імпортованою продукцією. Суб’єкт господарювання, який має намір отримати незначнудержавну допомогу, зобов’язаний подати її надавачеві відомості про господарськудіяльність, а також про всю незначну державну допомогу, отриману ним протягомостанніх трьох років, її форму та мету.
Надана Законом дефініція незначноїдержавної допомоги, а також пов’язані з нею умови їїоформлення, узагальнюють в собі деякі крітерії і правила, які відображені уРегламенті Єврокомісії №1407/2013 від 18 грудня 2013 р. cтосовно незначної державноїдопомоги.
Граничне значення розміром у 200 тисяч євро в Регламентівід 18 грудня 2013 р.встановлюється в якості суми незначної допомоги, яку один суб’єкт господарювання може одержати від держави впродовжперіоду до трьох літ. Це граничне значення необхідно для гарантії того, щобудь-які заходи, які регулюються чинними правиламиможуть бути визнані як такі, що не впливають на торгівлю міждержавами-членами і не спотворюють або не загрожують спотворенням конкуренції. Суб’єкти малого і середнього підприємництва, що здійснюютьгосподарську діяльність в галузі грузового й автомобільного транспорту, маютьможливість отримати за процедурою незначноїдопомоги не більше 100 тисяч євро. До того ж граничні значеннязастосовуються незалежно від форми незначної допомоги або мети, якупереслідували і незалежно від допомоги, що надається державою чи фінансуєтьсяповністю/частково за рахунок коштів Структурних фондів ЄС або інших установ. Якщо відповідне граничне значення буде перевищено в момент надання новоїнезначної допомоги, автоматично така допомога буде визнана як незаконна, а отжеотримати економічну вигоду суб’єкт господарювання не зможе, тому що вонапідлягає поверненню.
Увипадку заходів фінансування ризикового капіталу для стартапів, як правило, важко визначититочну кількість допомоги заздалегідь, оскільки ця сума найчастіше залежить відуспішності проекту. Отже, такі типи державної допомоги будуть підпадати під діюнорм незначної допомоги у випадку, якщо загальна вартість фінансового траншу неперевищує порогове значення незначної допомоги і його можна чітко визначити.
Важливим моментом і разом з тим головною перевагою длясуб’єктів малого та середньогопідприємництва є спрощена процедура погодження даного виду допомоги. Зокрема,заходи державної допомоги, які відповідають чинним правилам незначної допомоги,звільняються від вимоги погодження Єврокомісії. Зазначена норма присутня вЗаконі, тільки не потребує погоджувального документу не від ЄвропейськоїКомісії, а Антимонопольного Комітету України, полегшуючи процедуру оформленнядопомоги для суб’єктівгосподарювання. Єдине, що потрібно зробити підприємцю – це звернутись домісцевих органів влади і подативідомості про господарську діяльність, а також про всю незначну державнудопомогу, отриману ним від держави протягом останніх трьох років, форму новоїдопомоги та її мету, кінцевий результат.
Таким чином резюмуючи вищенаведене,необхідно відзначити, що незначна державна допомога є як раз тим правовимінструментом, який дозволяє надавати державну допомогу суб’єктам малогота середнього підприємництва та відповідає європейській практиці наданнядопомоги.
- Корупція у Президента чи безвідповідальність вартістю 2 млрд грн? Артур Парушевскі 14:23
- Регулювання RWA-токенів у 2025 році: як успішно запустити проєкт Іван Невзоров 13:50
- Непотрібний президент Валерій Карпунцов 13:38
- Стягнення додаткових витрат на навчання дитини за кордоном: на що необхідно звернути увагу Арсен Маринушкін 13:21
- Оформлення права власності на частку у спільному майні колишнього подружжя Альона Прасол 10:29
- В Україні з’явився "привид" стагфляції, що пішло не так? Любов Шпак 10:27
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський вчора о 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін вчора о 15:05
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель вчора о 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко вчора о 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль 01.04.2025 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський 01.04.2025 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
- Искусство наступать на грабли Володимир Стус 31.03.2025 17:05
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? 3792
- Шукайте жінку! Білоруський варіант 366
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів 252
- НАБУ: невиправдані надії 226
- Аудит українських надр. Відзив "сплячих" ліцензій. Передача надр іноземцям 157
-
"Супутник Притули" змінив правила гри: як Україна вплинула на фінський космічний бізнес
22477
-
Ексголова Харківської ОДА Кучер очолив наглядову раду держкомпанії "Ліси України"
Бізнес 17363
-
Сотні контрактів. Про що говорить масова закупівля Європою сучасних танків та БМП
16424
-
Треба багато, але окупності нема. Чому в Україні так довго будуються скляні заводи
Бізнес 13189
-
Податкова почала отримувати дані про людей, які систематично продають товари через інтернет
Фінанси 11129