Нововведення від НБУ: чи матиме попит дозвіл на купівлю валюти в банках?
Деякі банки вже відреагували на нововведення, та чи сподобалося це людям та потенційним вкладникам? У цьому блозі розберемося, чи змінить цей підхід ситуацію на валютному ринку.
21 жовтня Нацбанк дозволив придбання безготівкового долара для населення за офіційним курсом 36,57 грн. Але отримати на руки ці гроші громадяни не зможуть — вони будуть знаходитись на депозиті, а після закінчення його терміну сума буде конвертована в гривню. Очікується, що такий механізм дозволить можливість зберегти заощадження українців, зменшити попит на іноземну валюту, знизити тиск на курс та зекономити міжнародні резерви. Деякі банки вже відреагували на нововведення, та чи сподобалося це людям та потенційним вкладникам? У цьому блозі розберемося, чи змінить цей підхід ситуацію на валютному ринку.
Національний Банк України запровадив новий інструмент, щоб громадяни могли захистити свої збереження за умов надмірної інфляції, викликаної війною. Цей механізм доволі простий: клієнт банку купує валюту, вона зараховується на депозит, а після закінчення терміну вкладення конвертуються в гривні за поточним офіційним курсом. Після цього клієнт може отримати й користуватися цими грошима. При цьому обмежень щодо суми вкладів та їх кількості немає. Кожна банківська установа сама визначає відсоткові ставки, які може запропонувати своїм клієнтам. Варто додати, що термін депозиту повинен бути не менший за 6 місяців з ймовірним продовженням, але без можливості дострокового розірвання. Банки не зможуть використати цю валюту для власних операцій, вона буде розміщена в Нацбанку, який буде платити їм 3% річних.
З усього цього виходить, що вкладники можуть заробити на такому інвестуванні лише в разі зниження офіційного курсу гривні. Звісно, що в ситуації постійних бойових дій, ракетних обстрілів та занепаду економіки — малоймовірно, що гривня значно зміцниться найближчим часом. Якщо курс залишиться на тому ж рівні, а вкладник придбає іноземну валюту і відкриє депозит — за пів року він отримає ту ж суму плюс відсоток банку. Враховуючи високу інфляцію, постає питання — наскільки такі інвестиції можуть зацікавити людей?
ПриватБанк першим відреагував на нововведення та вже 21 жовтня презентував відповідну опцію в додатку Приват24, яка з’явилась в розділі з іншими депозитами. При цьому мінімальна сума вкладення буде 500$, комісія за купівлю валюти не стягуватиметься, а ставка сягатиме 0,001% річних. Поповнити такий депозит неможливо, проте кількість відкритих вкладів може бути необмеженою. Монобанк, своєю чергою, не поспішає запроваджувати нововведення. Співзасновник Олег Гороховський спочатку анонсував нові депозити, а потім, побачивши реакцію користувачів, створив опитування. У цьому голосуванні клієнти висловились за непотрібність цієї функції. Наразі “mono” не повідомляв про запровадження нових валютних депозитів.
Очевидно, що люди не поспішатимуть із такими вкладеннями, адже цей тип депозиту неможливо розірвати достроково, а вигода не перевищує ризики. Ймовірно, що з часом, НБУ скорелює співвідношення гривні до долара, як останнього разу в липні. Нагадаю, що тоді вартість долара піднялася з 29,2 до 36,6 гривні. Наразі важко сказати коли буде наступне зростання, проте, очікується, що середньорічний курс долара буде близько 42 гривень у 2023 році.
Першим найважливішим аспектом дозволу придбання іноземної валюти для депозитів слід вважати зниження ажіотажу на готівковому ринку, адже попит очікувано знизиться. Як другий позитивний фактор слід розглянути те, що міжнародні резерви не скоротяться внаслідок зворотного продажу депозитних коштів. Враховуючи швидке запровадження в деяких банках — проєкт був розроблений за участі деяких банківських установ, а отже підтримка банківського сектору вже гарантована.
- Оформлення права власності на частку у спільному майні колишнього подружжя Альона Прасол 10:29
- В Україні з’явився "привид" стагфляції, що пішло не так? Любов Шпак 10:27
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський вчора о 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін вчора о 15:05
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель вчора о 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко вчора о 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль 01.04.2025 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський 01.04.2025 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів Наталія Ковалко 31.03.2025 17:54
- Искусство наступать на грабли Володимир Стус 31.03.2025 17:05
- Нова судова практика – відсутній обов’язок надсилання копії скарги виконавцю Андрій Хомич 31.03.2025 16:01
- НАБУ: невиправдані надії Георгій Тука 31.03.2025 15:48
- Податкове резидентство для енерготрейдерів з іноземними бенефіціарами Ростислав Никітенко 31.03.2025 12:41
- Фінансова модель університетів майбутнього Віталій Кухарський 31.03.2025 12:21
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? 3754
- Шукайте жінку! Білоруський варіант 362
- Med-Arb: ефективна альтернатива традиційному врегулюванню спорів 247
- НАБУ: невиправдані надії 220
- Аудит українських надр. Відзив "сплячих" ліцензій. Передача надр іноземцям 155
-
У рейтингу мільярдерів Forbes з'явилось поповнення від України
Бізнес 53992
-
Колишній власник Галі Балуваної пояснив вихід з бізнесу: Було некомфортно
Бізнес 44360
-
"Супутник Притули" змінив правила гри: як Україна вплинула на фінський космічний бізнес
19840
-
Ексголова Харківської ОДА Кучер очолив наглядову раду держкомпанії "Ліси України"
Бізнес 17263
-
Сотні контрактів. Про що говорить масова закупівля Європою сучасних танків та БМП
14509