Найбільш підсанкційна країна світу. Як руйнується платіжна інфраструктура росії?
Тільки за лютий обсяг готівки в російській економіці зріс на 2 трлн рублів.
24 лютого – переломний момент для України. Але руйнівні втрати сьогодні зазнає й сама країна-агресор. Світова спільнота зазнає колосальних змін. Сьогодні бізнес став на захист миру та демократії. Розбираю кейс росії, яка за 2 тижні війни відрізала себе від платіжних ринків майже всього світу.
Тільки за лютий обсяг готівки в російській економіці зріс на 2 трлн рублів (або на 14,7%). Хоча ще в 2020 році росія займала 2 місце у світі за кількістю користувачів платіжної системи Apple Pay, а на долю різних NFC pay-сервісів припадало 17% безготівкових платежів у країні. Уже сьогодні російський ринок покинули такі міжнародні гравці як Visa, MasterCard, American Express, JCB, PayPal, Western Union, MoneyGram, Payoneer, Wise та багато інших. Що це означає для “сусіда”?
Відмова міжнародних платіжних систем обслуговувати картки, емітовані російськими банками, означає, що російські користувачі не можуть розплачуватися ними за кордоном або в іноземних інтернет-магазинах. Також картки, наприклад Visa та MasterCard, не перевипускатимуться в країні після закінчення терміну дії. Далі російські банки відключили від системи SWIFT, а також запровадили заборону на передачу єврових і доларових банкнот у країну. Проте всі ці зусилля залишають лазівки, які відкривають можливості для платіжної сфери росії.
По-перше, внутрішньоросійська платіжна система «Мир». Так, її картки працюють лише у Туреччині, В'єтнамі, Вірменії, Білорусі, Казахстані, Киргизстані, Таджикистані та невизнаних Південній Осетії та Абхазії. «Мир» сама не випускає картки, не надає кредити та не встановлює тарифи та збори для споживачів. ПС радше надає фінансовим установам платіжні продукти під своїм брендом. Але головне - вона пропонує користувачеві повноцінну платіжну інфраструктуру всередині росії. Відповідно, в межах росії користувачі можуть здійснювати онлайн-оплати. А що ж із міжнародними платежами?
Друга лазівка – посилення позицій на російському ринку китайської UnionPay. Її географія – 180 країн світу. Не виключено, що китайська система може скористатися ситуацією, щоб стати головною платіжною системою росії. Але враховуючи інтегрованість Китаю у світовий бізнес, є ймовірність, що навіть UnionPay не буде здійснювати тривалих інвестицій у росію.
Ще одним важливим пунктом є відключення російських банків від SWIFT. Так, деякі банки справді відключили. Але не ті, які торгують нафтою та газом із ЄС. Щодо Сбербанку, найбільшого кредитора росії, та Газпромбанку ввелися мінімальні санкції, оскільки вони є основними каналами платежів за російську нафту та газ, які країни ЄС все ще купують.
Але які б кроки в обхід санкцій не здійснювалися, рівень технологічного прогресу, відсоток безготівкових платежів, інноваційність ринку в росії безперервно прямують до нуля. Що ж зараз відбувається на українському ринку платіжних послуг?
Президент Володимир Зеленський підписав Закон "Про віртуальні активи", тобто легалізував криптоіндустрію в Україні. Можливо, цей крок було зроблено на тлі залучення багатомільйонного фінансування у криптовалюті для потреб ЗСУ. За 3 тижні війни зібрали понад $50 млн у криптоактивах. Україна, в принципі, один із лідерів за кількістю користувачів криптоактивів у світі.
Тепер іноземні та українські компанії можуть офіційно працювати з криптою, а власники криптовалют в Україні можуть обмінювати активи, вносити до податкових декларацій, відкривати блокчейн-бізнеси та використовувати у повсякденному житті. Регулюватиме ринок віртуальних активів Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) та Національний банк України.
Російський користувач також наполягає на законному регулюванні крипторинку в країні. Останнім часом це питання стало особливо актуальним у росії і викликало бурхливі суперечки між Мінфіном і ЦБ. Проте сьогодні ця країна надто підконтрольна, щоб громадяни мали право на володіння чимось подібним. Приходимо до висновку, що держава-агресор зараз переживає революцію на платіжному ринку, яка, швидше за все, не принесе плодів, а навпаки повністю закриє завісу. Ну а Україні у боротьбі за свободу та незалежність ще вдається відкривати для себе нові галузі економіки.
- Згода на обробку персональних даних – правочин? Судова практика Анастасія Полтавцева вчора о 16:59
- Адвокатський запит в ТЦК та відстрочка від призову: очікування й реальність Світлана Приймак вчора о 16:55
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції Наталія Тонкаль вчора о 11:32
- Переваги та ризики співпраці з європейськими постачальниками відновлювальної енергії Ростислав Никітенко вчора о 11:02
- Перезавантаження трейдерського ринку: ключові тренди Дмитро Казанін вчора о 10:48
- "Безліміт" на кредитні ліміти: як вилізти з боргової ями Ірина Селезньова вчора о 09:55
- ОП ВС КГС: зменшення розміру неустойки (пені) нарахованої за порушення зобов`язання Євген Морозов вчора о 08:49
- Гра в імітацію Євген Магда вчора о 05:31
- Правова боротьба за спадок: позов проти банку про стягнення коштів у російських рублях Павло Васильєв 11.11.2024 20:24
- Встановили факт батьківства після смерті чоловіка Юрій Бабенко 11.11.2024 17:58
- Психологічний портрет Трампа: чого очікувати Україні від американського президента Христина Кудрявцева 11.11.2024 17:13
- Додаткові витрати на дитину: обов’язок чи вибір батьків? Світлана Приймак 11.11.2024 16:42
- Коли договір має силу без нотаріуса: як суд захищає права попри формальності Дмитро Зенкін 11.11.2024 13:54
- Впровадження ERP для ІТ-бізнесу Віталій Курдюмов 11.11.2024 13:17
- Від інтуїції до даних: data-driven підхід до відбудови впізнаваності брендів Вікторія Новак 11.11.2024 10:54
- Тести заходів контролю: коли і як виконувати 398
- Гра в імітацію 318
- Як створити "блакитний океан" для бренду: стратегія виходу за межі конкуренції 140
- Втрачені мільйони: як місцеві бюджети недоотримують через неефективне використання земель 108
- Як українським трейдерам долучитися до енергетичних бірж ЄС? 78
-
У Сумській області збанкрутував насосний завод, який належить дочці ексміністра Лебедєва
Бізнес 18851
-
Майбутній власник Білгород-Дністровського порту планує відновити міст у Затоці
Бізнес 17823
-
Курахівську ТЕС під загрозою російського наступу розібрали на запчастини й вивезли
Бізнес 15981
-
Унікальний випадок. Пошкоджений пожежею автомобілевоз перетворять на нове судно
Бізнес 12794
-
Юрист в інтересах невідомих інвесторів. Хто купив Білгород-Дністровський порт
Бізнес 6371