Кабмін скасував ліцензування експорту деяких товарів
Зокрема, живу велику рогату худобу, морожене м'ясо, куряче м'ясо, субпродукти, солоні або копчені м'ясні продукти, їстівне борошно з м'яса, яйця курей, жито, вівсо та просо.
З початку збройної агресії російської федерації багато сільгоспвиробників зіткнулися з проблемою продажу та доставки власної продукції в інші країни. Одним з найбільш економічно вигідних варіантів є доставка сільгосппродукції власними силами. Проте для цього потрібно отримати відразу дві ліцензії: на експорт сільгосппродукції (за винятком деяких видів продукції) і на міжнародні перевезення.
Ліцензування експорту деяких видів товарів регулюється ст. 16 Закону від 16.04.1991 № 959-XII «Про зовнішньоекономічну діяльність». Ліцензування ЗЕД-операцій визначається як комплекс адміністративних дій органу виконавчої влади з питань економічної політики за поданням дозволу на здійснення суб’єктом зовнішньоекономічної діяльності (далі – суб’єкт ЗЕД) експорту (імпорту) товарів.
Список товарів, експорт і імпорт яких підлягає ліцензуванню, і квот затверджено постановою КМУ від 29.12.2021 № 1424.
Однак вже 12 травня 2023 року Урядом на черговому засіданні прийнято Постанову № 472 «Про внесення змін у додаток 5 до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 р. № 1466». Документ скасовує ліцензування експорту низки товарів у 2023 році. Зокрема, живої великої рогатої худоби, мороженого м’яса великої рогатої худоби, м’яса курей свійських, м’яса та їстівних м’ясних субпродуктів, солоних або в розсолі, сушених або копчених, їстівного борошна з м’яса або м’ясних субпродуктів, м’яса великої рогатої худоби, яєць курей свійських, жита, вівса, проса.
Постанову розроблено у відповідь на численні звернення галузевих і профільних асоціацій з проханням скасувати ліцензування експорту. Її прийняття сприятиме оптимізації експорту сільськогосподарської продукції, збільшенню надходжень валютного виторгу в Україну.
Варто зазначити, що дані зміни не вплинуть на пропозицію на внутрішньому ринку - вітчизняні товаровиробники зможуть задовольнити потреби виробництва м’яса усіх видів на достатньому рівні.
Майте на увазі! Гречка і сіль включені в перелік товарів, експорт яких підлягає ліцензуванню з нульовою квотою (додаток 1 до Постанови № 1424). Тобто фактично експорт такої продукції заборонений. Не ліцензується експорт соняшникової олії та кукурудзи.
Нагадаю, щоб отримати ліцензію суб’єкт ЗЕД подає до Мінекономіки в електронному вигляді на Порталі електронних сервісів Мінекономіки або електронною поштою: [email protected] заявку на видачу ліцензії за формою, затвердженою наказом Мінекономіки від 09.09.2009 № 991 «Про порядок ліцензування експорту товарів»: лист-звернення щодо оформлення ліцензії; копію документа, що підтверджує зовнішньоекономічну операцію (якщо такий документ складено іноземною мовою, заявник додає його переклад українською мовою). У разі виникнення додаткових запитань щодо оформлення ліцензії можна писати на електронну адресу: [email protected] або телефонувати: +38 (099) 124 49 56.
Тобто ліцензію на експорт треба отримувати за кожним окремим ЗЕД-контрактом. Під час митного оформлення товарів, що ліцензуються, і завантажуваних навалюванням не може бути відмовлено, якщо вартість, кількість або вага таких товарів не перевищує 5 % значення, зафіксованого у відповідній ліцензії.
До припинення або скасування воєнного стану в Україні адміністративний збір за видачу ліцензії на експорт (імпорт) товарів не стягується (п. 11 постанови КМУ від 18.05.2005 № 362). Більш детально про послугу з видачі ліцензії на експорт товарів можна ознайомитися на порталі Дія.
Звертаю увагу! Якщо суб'єкт господарювання здійснює перевезення власним транспортом необхідно також отримати ліцензію на міжнародні перевезення вантажів автотранспортом (згідно з п. 24 ст. 7 Закону від 02.03.2015 № 222-VIII «Про ліцензування видів господарської діяльності» міжнародні перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом підлягають ліцензуванню). Для отримання ліцензії на міжнародні перевезення вантажів автомобільним транспортом необхідно подати перелік документів, який міститься в Ліцензійних умовах провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затверджених постановою КМУ від 02.12.2015 № 1001 (далі – Ліцензійні умови № 1001).
Згідно з п. 7 Ліцензійних умов № 1001 для отримання ліцензії СГ подає в орган ліцензування такі документи: заява за формою додатка 1 до Ліцензійних умов № 1001; відомості про наявність матеріально-технічної бази, що забезпечує виконання технологічних операцій, або договорів із СГ, що надають послуги з виконання таких операцій, за формою додатка 2 до Ліцензійних умов № 1001 і завірені здобувачем ліцензії копії вказаних договорів; відомості про власні, орендовані, надані ліцензіату в кредит або лізинг транспортні засоби за формою додатка 3 до Ліцензійних умов № 1001 і завірені заявником копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів і тимчасових реєстраційних талонів, якщо передбачено їх оформлення; відомості про кваліфікацію персоналу автомобільного перевізника за формою додатка 5 до Ліцензійних умов № 1001 (персонал визначено п. 12–15 зазначених умов).
У зв’язку з введенням воєнного стану з 06.04.2022 процедуру отримання ліцензії на усі види автоперевезень (у т. ч. і на міжнародні перевезення вантажів автотранспортом) було значно спрощено. Так на період дії воєнного стану в Україні та протягом 90 календарних днів, наступних за днем його припинення або скасування, ліцензія видається на підставі заяви за формою додатка 1 до Ліцензійних умов № 1001 з приміткою «на період дії воєнного стану в Україні» (п. 81 Ліцензійних умов № 1001). До заяви слід додати: відомості про власні, орендовані, надані ліцензіату в кредит або лізинг транспортні засоби (додаток 3 до Ліцензійних умов № 1001); кольорові фотокопії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів і тимчасових реєстраційних талонів, якщо передбачено їх оформлення. Таким чином, на період дії воєнного стану і протягом 90 к. д. після дня його припинення або скасування СГ не подає до ліцензійного органу документи про наявність матеріально-технічної бази і договорів із СГ, що надають послуги з виконання таких операцій. Проте ці документи мають бути в наявності у СГ (п. 81, 16 Ліцензійних умов № 1001).
Заява та документи, що додаються до неї, подаються в електронній формі через інформаційну систему Укртрансбезпеки. Отримати ліцензію можна в інформаційній системі «Шлях». Для цього СГ необхідно виконати такі дії: створити електронну заяву в системі «Шлях» (розділ «Ліцензування»); вказати види господарської діяльності; навести дані про транспортні засоби; завантажити кольорові фотокопії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів і тимчасових реєстраційних талонів, якщо передбачено їх оформлення; натиснути кнопку «Відправити заяву». Строк розгляду заяви на отримання ліцензії за новою процедурою скорочено з 10 до 1–3 днів. Ліцензії на період воєнного стану в Україні оформляються в електронному вигляді та оприлюднюються на порталі електронних сервісів Державної служби безпеки на транспорті.
Ознайомитися детальніше з порядком отримання ліцензії через інформаційну систему «Шлях» можна за посиланням. Ліцензія, видана на період воєнного стану, підлягає анулюванню протягом 60 календарних днів після закінчення 90-денного строку після скасування або припинення воєнного стану. Тобто після закінчення воєнного стану ліцензія діятиме ще 150 днів.
Якщо ви аграрій і відчуваєте експортний потенціал свого бізнесу, то зараз саме той час почати його реалізувати, наразі можливостей більше, ніж будь-коли. Адже розширення відносин з Євросоюзом, досягнення поступової економічної інтеграції та вибудування спільної комерційної політики – це можливості які відкриваються лише зараз.
- Чи варто шукати справедливості у країні чиновників? Любов Шпак 20:42
- Изменения в порядок оформления отсрочки. Постановление 1558 и 560 Віра Тарасенко 18:49
- Документи в умовах окупації: між правом та реальністю Дмитро Зенкін 17:06
- Івенти для покоління Хоумлендерів. Особливості та деякі думки Олексій Куліков 16:12
- Спецоперація проти "Глобино" Євген Магда 14:29
- Податок на посилки: думки щодо за і проти цієї ініціативи Олег Пендзин 14:20
- Нумерологія в податках. Цифра 11 Євген Власов 12:21
- Америка поза глобальною грою: філософія відступу чи стратегічна помилка? Світлана Приймак 09:00
- Думка первинна, чули? Катерина Мілютенко вчора о 23:42
- 21% українців, які хотіли б емігрувати – це катастрофа Володимир Горковенко вчора о 16:07
- Як ШІ змінює закупівлі: клієнти-машини та криза кадрів Марина Трепова вчора о 15:12
- Пеня на заборгованість по аліментах: поняття, порядок нарахування та граничний розмір Леся Дубчак вчора о 15:01
- Правила ефективного партнерства в адвокатурі Тетяна Лежух вчора о 13:33
- Перемир’я між Ізраїлем і ХАМАС: виклики та перспективи після 15 місяців конфлікту Олег Вишняков вчора о 13:25
- Як корпоративний медичний одяг змінює клініку: мій досвід Павло Астахов вчора о 09:26
-
Забудьте про молодь. Її в Україні не буде
Думка 11799
-
"Січневий яйцепад". Хто обвалив ціни на яйця
Бізнес 3342
-
США висунули Путіну ультиматум: що насправді хотів сказати Трамп
Думка 2838
-
TikTok погодиться на угоду, щоб залишитися доступним у США
Бізнес 1966
-
Дешево, але дорого. Порівняння вартості життя у Києві та інших європейських містах
Інфографіка 1923