Реформи лісової галузі України – заготівля деревини обвалилась на 30 відсотків
Офіційні цифри чітко і красномовно демонструють ефективність проведення реформи лісової галузі в Україні, яку проводить Державне агентство лісових ресурсів.
Результат сумний. Раніше без реформ галузь заготовляла 20-22 млн, з «реформами» - 14-15 млн кубів деревини. Мало того, заготівля деревини і далі зменшується. Що далі?
Чому головним KPI лісової реформи є виключно виконання фінансового плану найбільшого підприємства галузі – ДП «Ліси України»? Бо чомусь ефективність роботи НАК «Нафтогаз» оцінюють в обсягах видобутого для українського ринку газу. «Енергоатом» хвалять за збільшення обсягів виробленої електроенергії. Аграріїв - за зростання врожаю. Сервіс «Дія» оцінюють за кількістю наданих послуг, а не лише за розмірами сплаченої комісії.
Дивує, чого попри широкий спектр завдань лісівників Державне агентство лісових ресурсів оцінює перемоги ДП «Ліси України» виключно по кількості надходжень коштів до бюджету та зростанням вартості одного куба деревини. Чому керівник ДАЛРУ Віктор Смаль показово пишається цим, в той же час розуміючи, наскільки негативно такі KPI впливають на деревообробну і меблеву галузь? Скільки ще можна переймати кращі практики ефективності відомого МММ, де «завтра завжди дорожче, ніж учора»?
Цифри не дадуть збрехати: обсяг поставок деревини у 2022-2024 роках на 30-40% менший, ніж у 2015-2018 роках, коли не було жодних реформ, крім введення мораторію. Причому, відповідно до статистичних даних, значний відсоток падіння припадає саме на ДП «Ліси України», тоді як критиковані агролісгоспи намагаються тримати рівень заготівлі.
А на початку 2025 року ситуація з відвантаженням вже купленої деревини взагалі критична. Наразі по багатьох контрактах виконується лише 10-30% від плану біржових угод.


Для падіння рівня заготівлі деревини можна знайти багато виправдань: війна, мобілізація працівників, мінування лісових територій на прикордонні, відсутність прозорого ринку лісозаготівельних послуг. Але які за три роки конкретні кроки вжило ДАЛРУ для запобігання цим ризикам? Хіба не для вирішення цих та інших питань, підвищення ефективності в галузі за два роки двічі проводили реформу? Тоді чому вони такі не вирішені?
На думку бізнесу, найбільший вплив спричиняє помилкова політика, яка зосередилась здебільшого на збільшенні суцільних рубок головного користування, де вирубуються лише найцінніші породи деревини. Тим часом рубки догляду проводяться в недостатніх обсягах. Натомість лісівники концентруються на скандальних рубках, будівництві доріг в Карпатах. А більшість облестей не отримують достатнього рівня ведення лісового господарства.
Навіть екологи відзначають, що відповідальне лісокористування, збільшення рубок догляду дозволить подвоїти заготівлю деревини в регіонах без шкоди для довкілля.
Однак лісівники, орієнтовані виключно на виконання фінансового плану, нехтують важливими, але малорентабельними рубками догляду. Бо треба звітувати ДАЛРУ про постійні «перемоги». А деревини стає все менше.
Доки лісівники звітують, деревообробники і меблевики працюють. Експорт товарів деревообробної та меблевої промисловості у 2012-2022 рр. зріс із $1,06 млрд до понад $2 млрд. Галузь забезпечує 4,1% експортної виручки країни та має позитивне сальдо торгівлі у понад $1,25 млрд. Поставки до ЄС складають переважну частину українського експорту деревообробної продукції.
Українські виробники мають значний потенціал для співпраці з ЄС - багато європейських компаній вже інвестували більше 40 мільярдів гривень у деревообробну та меблеву галузь України.
Подальша інтеграція українських підприємств у європейські ланцюги постачання дозволить не тільки підтримати економіку України, але й забезпечити європейські ринки якісною продукцією з високою доданою вартістю. Особливо це стосується співпраці з європейськими ритейлерами, такими як IKEA, JYSK, і XXXLutz, які активно працюють в Україні і зацікавлені в розвитку цієї галузі.
Це добре. Але де деревина? Чи вже потрібно вчитися робити дерев'яні меблі без дерева?
Чому керівник ДАЛРУ Віктор Смаль за всю каденцію не провів жодної ґрунтовної зустрічі на цю тему з провідними компаніями деревообробної і меблевої галузі?
Можливо вже настав час комусь нести персональну відповідальність за результати реформ?
- Скандал з мобілізацією на Буковині: багато питань та шокуючі зізнання Дана Ярова вчора о 19:06
- Коли справедливість перестає бути спільною мовою Андрій Мазалов вчора о 18:00
- Ліміт 10% у закупівлях електричної енергії: чому позиція ВС є дискусійною? Віталій Булат вчора о 15:41
- Освітня реформа: діти без освіти чи освіта без дітей? Любов Шпак вчора о 15:09
- Професія, якої не вчать: як закупівельникам здобути знання? Дмитро Соловей вчора о 11:37
- Скасування Господарського кодексу України. Головні положення змін Павло Пирков вчора о 11:13
- CBAM ЄС: як українському бізнесу підготуватись до вуглецевого кордону у торгівлі Ростислав Никітенко вчора о 09:20
- Євроінтеграція, права людини та ЛГБТІК+: виклик для України та історичне вікно можливостей Анастасія Чеботарьова 07.06.2025 19:28
- Форензик у бізнесі: інструмент викриття шахрайства, повернення активів і контролю Артем Ковбель 07.06.2025 18:03
- 5 путінських олігархів остаточно програли суд ЄС щодо санкцій Володимир Горковенко 07.06.2025 11:01
- Instagram-усмішка, яка шкодить. Що не розповідають ті, хто рекламує вініри Анастасія Опанасюк 06.06.2025 19:23
- Пончо, які роблять бійців невидимими для ворожих тепловізорів – історія, що затягнулася Дана Ярова 06.06.2025 15:44
- Як новий закон змінює правила повернення майна у добросовісного набувача Віктор Сизоненко 06.06.2025 14:51
- Лояльність клієнтів на основі ШІ: відчуття приналежності, що виходить за межі транзакцій Андрій Волнянський 06.06.2025 10:40
- Чоловіча пластика без табу: від повік до інтимної зони Дмитро Березовський 05.06.2025 16:02
- Фінанси: зовнішня чи внутрішня опора? 541
- Що відбувається з будівельними ліцензіями на ринку України? 316
- Особисті заощадження під час війни: чому важливо продовжувати інвестувати 131
- Реформа лісової галузі: коли чесні правила не для всіх 119
- Instagram-усмішка, яка шкодить. Що не розповідають ті, хто рекламує вініри 81
-
Путін готує засідання Ради безпеки – якими є вірогідні сценарії його дій
Думка 28865
-
Батьківський контроль та емоційний тиск – як не зламати довіру дитини
Життя 4324
-
Збройовий експорт на мільярди: між монополією, корупцією та потребами фронту
Бізнес 3750
-
Біткоїн на чорний день: як країни формують крипторезерви перед кризами
Думка 3231
-
Як потрапити в розвідку: покроковий гід
3183