Транспортно-експедиторські послуги та нерезиденти: ПДВ аспекти
Огляд актуальної судової практики щодо ПДВ при наданні та придбанні транспортно-експедиторських послуг у нерезидентів
Податковий кодексУкраїни категорично вказує, що місце постачання транспортно-експедиторськихпослуг для цілей податку на додану вартість (ПДВ) визначається замісцезнаходженням отримувача (пп. «ж» п. 186.3). Відтак, наданнятранспортно-експедиторських послуг українськими компаніями іноземним замовникамне оподатковується ПДВ, тоді як у разі придбання таких послуг за кордоном українськакомпанія зобов’язана складати та реєструвати в Єдиному реєстрі податковихнакладних (ЄРПН) податкову накладну.
У цьому матеріаліна прикладі судових рішень розглянемо окремі деталі, на які звертають увагуподаткові органи при перевірці правильності оподаткування податком на доданувартість транспортно-експедиторських послуг.
Надання послуг з транспортно-експедиторського обслуговування(ТЕО) замовникам-нерезидентам – без ПДВ
У справі№815/5739/16 Одеський окружний адміністративний суд розглядав питаннязастосування 20% ПДВ до операцій з надання українським платником податківтранспортно-експедиційних послуг компанії-нерезиденту.
Так, податківцістверджували, що платник податків, уклавши договір транспортно-експедиційногообслуговування вантажів, насправді надав послуги перевезення, а тому нарахувалиподаткові зобов’язання з ПДВ. Ключовим аргументом податківців була умовадоговорів, за якою до вартості послуг транспортного експедирування включаласьяк винагорода експедитора, так і вартість витрат на оплату послуг інших осіб.Податківці вважали, що фіксована ставка, яка «враховує як винагороду, так івитрати експедитора», спростовує належність договорів до категорії угод натранспортно-експедиторське обслуговування.
Суд попередньозазначив, що закон про транспортно-експедиторську діяльність не забороняєпоєднувати різновиди плат у загальній ціні договору та не вимагає чіткогорозподілу в ціні договору між платою експедитору та його витратами.
Дослідившидокументи, складені за результатами спірних операцій, суд зазначив, щовинагорода платника визначається на підставі первинних документів, якіпідтверджують загальну вартість наданих нерезиденту послуг, а також документів,що підтверджують витрати платника на оплату третіх осіб.
Стосовнодоговорів про транспортно-експедиційне обслуговування, укладених платником, судвказав, що ними встановлений обов’язок платника на здійснення власне організаціїперевезень та інших допоміжних послуг, а не безпосереднє перевезення вантажівзамовника. Суд також підкреслив і таку ознаку, як неможливість надання цим платникомподатків послуг перевезення з огляду на відсутність у розпорядженні цього платникавідповідних активів.
Зрештою, суд,зіславшись також на узагальнюючу податкову консультацію №610 від 06.07.2012 р.(УПК №610), визнав донарахування ПДВ безпідставним. Суд апеляційної інстанціїзалишив розглядувану постанову без змін.
Таким чином, спробапоєднання у договорі про надання транспортно-експедиторських послуг винагородиекспедитора та його витрат «під одним дахом» у вигляді фіксованої суми ворожесприймається податківцями і підвищує ризики донарахувань, що зумовлюєнеобхідність платників податків звертатися до суду.
Придбання транспортно-експедиційних послуг унерезидентів – оподатковується ПДВ на загальних підставах
У справі№823/464/17 Черкаський окружний адміністративний суд розглядав питанняправомірності донарахування ПДВ платнику податків за наслідками придбання ним укомпанії-нерезидента послуг з перевезення вантажу.
Як зазначив суд,платником податків були укладені договори на перевезення вантажу у міжнародномусполученні зі словацькою компанією. Платник вважав, що оскільки транспортніпослуги були надані йому нерезидентом, податкове законодавство виключає їхоподаткування з огляду на норми 186.4 ст. 186 Податкового кодексу України (ПКУкраїни), за якими місце постачання послуг визначається відповідно до місцяреєстрації постачальника послуг (у даному випадку – компанії-нерезидента).
Проте, дослідившиакти здачі-прийняття робіт (надання послуг), суд зауважив, що послугами, які вних зафіксовані, є «транспортно-експедиційні послуги».
Застосовуючинорми права до обставин справи, суд обрав норму, яка врегульовує питанняоподаткування ПДВ саме тієї послуги, яка була зафіксована у первиннихдокументах (транспортно-експедиційніпослуги), а не у назві договору (перевезеннявантажів). Відтак, суд відхилив посилання платника на п.186.4 ст. 186 ПКУкраїни.
Суд дійшовчіткого висновку, що «якщо транспортно-експедиторські послуги надаються замовнику-резиденту,то такі послуги підлягають оподаткуванню податком на додану вартість назагальних підставах за основною ставкою (незалежно від того, резидентом [платникомПДВ] чи нерезидентом надаються такі послуги)». За наслідками апеляційного провадженнярозглядувана постанова залишена без змін.
Розглядуванапостанова вкотре демонструє важливість коректного заповнення первиннихдокументів, зокрема, за господарськими операціями перевезення /транспортно-експедиційного обслуговування, для цілей прогнозування обсягуподаткових зобов’язань та податкового планування, а також побудови міцноїправової позиції у податковому спорі.
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) Христина Кухарук 16:22
- Как оформить наследство в Украине, если вы находитесь за границей: пошаговая инструкция Віра Тарасенко 14:50
- Централізація закупівель: як Україна та ЄС підвищують ефективність державних витрат Олена Усеінова вчора о 17:38
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? Денис Терещенко вчора о 15:07
- Як уникнути блокування податкових накладних? Сергій Пагер вчора о 08:47
- Сімейне підприємництво в Україні: міжнародний досвід та перспективи Юлія Мороз 22.05.2025 14:15
- Світло – не трофей Ірина Голіздра 22.05.2025 12:56
- Оскарження тарифу на електроенергію: КОАС розглядає справу проти постанови КМУ Андрій Хомич 22.05.2025 11:38
- Господарювання без сторонніх або ТОВ з 1 учасником Альона Пагер 22.05.2025 09:39
- Капітал у квадратних метрах: стратегічний погляд на інвестиції в українську нерухомість Раміль Мехтієв 22.05.2025 09:07
- Хто вбив Андрія Портнова? Дмитро Золотухін 22.05.2025 01:17
- Психосоціальні ризики: прихована загроза безпеці праці, яку не варто ігнорувати Валентин Митлошук 21.05.2025 15:51
- Війна і молодь України: виклики, нові цінності та перспективи розвитку після війни Захарій Ткачук 21.05.2025 13:32
- Що робити зі скасуванням торгівельного безвізу для України Юрій Щуклін 21.05.2025 13:22
- Суд не вправі оцнювати ухвали НСРД Андрій Хомич 21.05.2025 11:39
- Хто вбив Андрія Портнова? 3416
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ 216
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі 151
- Війна змінила правила гри: Україна на першому місці за передачами озброєння (2022–2024) 93
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? 83
-
Нові 1920-ті, "кернесанс" і "Геть від Москви!": як живе Харків за 30 км від Росії
8638
-
Від $2000 за квадрат і робітники з Індії. Ігор Ніконов про майбутнє ринку нерухомості
Бізнес 7559
-
Виклик Маску: як Китай утричі обігнав Starlink за потужностями виробництва супутників
Думка 7285
-
Натреновані на вбивство: Кремлю доведеться розв'язувати проблему розлючених фронтовиків
Думка 6610
-
"Агресор космічного масштабу". Ексрозвідниця США про загрозу РФ, Китаю і нову роль України
5766