Чому вибори на територіях об’єднаних громад можуть відбутись двічі?
Без систематизації інформації про об’єднання територіальних громад з боку ВРУ цей процес перетвориться на хаос, а вибори в Україні проходитимуть роками і щомісяця
Але, схоже, про цейпроцес забули законодавці під час написання нового закону «Про місцеві вибори».Цілком ймовірно, що вибори на територіях об’єднаних громад доведеться проводитидвічі – спочатку чергові місцеві вибори 25 жовтня, а потім – перші вибориорганів об’єднаних територіальних громад. Якщо в ситуацію не втрутитьсяВерховна Рада.
Чергові вибори і першівибори до органів територіальних громад – поняття зовсім різні, але обов’язковідо виконання. Однак сьогодні і досі жодним документом не визначено: що робити звиборчим процесом з чергових виборів, якщо обласною радою прийнято рішення пропризначення перших виборів.
Заборонитиоблрадам формувати об’єднані громади після оголошення про початок виборчогопроцесу з чергових виборів ніхто не може. Зупиняти виборчий процес з черговихвиборів підстав немає.
Громади, які прийнялирішення про об’єднання до 15 серпня, встигають провести свої перші вибориодночасно з місцевими. Про це має оголосити ЦВК.
Що робити тим громадам, якіне встигли об’єднатися до 15 серпня – не зрозуміло.
Є йінші ситуації, як, наприклад, сталося на Івано-Франківщині, де була утворена Печеніжинська селищна об’єднана територіальна громада, втім в рішеннівідсутня дата проведення перших виборів.
У будь-якому випадку грошідержбюджету на чергові вибори 25 жовтня на територіях об’єднаних громад будутьвитрачені марно. Чи не доцільніше було б направити кошти, наприклад, нарозвиток цих територій чи фінансування соціальної сфери, ніж викидати начергові вибори, які фактично не потрібні?
***
Систематизуватиінформацію про хід об’єднання територіальних громад мала Верховна Рада. Втімзараз така інформація на сайті Верховної Ради відсутня. Ніхто не може наразізрозуміти, в яких адміністративно-територіальних одиницях утворюються громади,а в яких - ні.
Ця інформація є вкрайнеобхідною для всіх: виборців, які приживають на тих територіях, політичнихпартій, яким потрібно приймати рішення, висувати там своїх кандидатів чи ні, атакож ЦВК – для розуміння, коли оголошувати виборчий процес з перших виборів.
***
Об’єднання територіальнихгромад проходило крім іншого в Донецькій та Луганській областях, на територіях,підконтрольних Україні. Зокрема розпорядженнями керівника Донецької обласноївійськово-цивільної адміністрації було утворено 6 громад, а Луганської – трьох.Керівниками ВЦА призначили й дату перших виборів в об’єднаних громадах. ВДонецькій області - на 29 листопада цього року, в Луганській– в день місцевих виборів 25 жовтня.
Але справа в тому, що керівники ВЦА просто не малиправа приймати рішення про об’єднання громад, а тим більше – призначати в нихдату перших виборів. Закон про військово-цивільні адміністрації просто не даєїм таких повноважень. Про що я неодноразово наголошував раніше.
Керівництво ВЦА може затверджуватимісцеві бюджети, встановлювати ставки місцевих податків і зборів, тарифи накомунальні, транспортні та інші послуги тощо. Але не приймати рішення про першівибори.
Тому повноваженнякерівників ВЦА або необхідно уточнити на законодавчому рівні, або ж керівництвуВЦА не варто приймати таких рішень в майбутньому. Вони є незаконними і можутьпоставити під сумнів легітимність створення територіальних громад на вільнійтериторії Донеччини та Луганщині. І можуть бути оскаржені в суді та простовідмінені.
Втім,схоже, керівництво Луганської і Донецької ВЦА знайшли тихе вирішення цієїпроблеми – просто скасували свої розпорядження про утворення об’єднаних громад.Павло Жебрівський - 21 серпня, керівник Луганської ВЦА Георгій Тука - 26 серпня. Таким чином «децентралізація» в цихрегіонах відбулась бліц-кригом, а об’єднані громади проіснували на папері небільше місяця.
***
Відміна розпоряджень про утворення деяких громад незнімає з порядку денного самої проблеми. Що робити із виборчим процесом зчергових виборів на територіях громад, які прийняли рішення про об’єднання.
Одним з варіантів можестати внесення змін до закону «Про місцеві вибори», де необхідно чіткороз’яснити, що у випадку призначення перших виборів виборчий процес з черговихвиборів зупиняється. на територіях об’єднаних громад чергові вибори непроводяться.
Але процес об’єднання триватиме і після 15 серпня, із повною картиною цієї проблемими стикнемось пізніше - коли кількість об’єднаних громад в Україні перевищить сотні,а кожна обласна рада призначатиме дату перших виборів воб’єднаних громадах на власний розсуд.
Без систематизації інформації про об’єднання цей процесперетвориться на хаос, а вибори в Україні проходитимуть роками і щомісяця.
- Міцний крафт в Україні: як недосконале законодавство гальмує галузь Катерина Камишева 00:16
- Імпорт російського урану до Німеччини зріс майже 70%. Володимир Горковенко вчора о 22:07
- Чи є місце Ханукії в центрі Києва? Олег Вишняков вчора о 13:28
- Про газ для "чайників" Євген Магда вчора о 12:23
- Особливості аудиту земельних ділянок для успішної реалізації будівельних проєктів Ольга Сидорчук вчора о 11:39
- Витяг з держреєстру не є належним доказом самопредставництва в суді для юрособи Євген Морозов вчора о 09:35
- Як стати відомим адвокатом за 1 рік? Тетяна Лежух 02.01.2025 16:26
- Як українським трейдерам успішно працювати на біржі EPEX Spot Ростислав Никітенко 02.01.2025 12:29
- Синьо-жовтий прапор у Гаазі: як Україна змінює правила глобального правосуддя Дмитро Зенкін 02.01.2025 12:05
- Юридичні послуги у 2025 році: виклики, перспективи та етика професії Світлана Приймак 02.01.2025 10:00
- Стягнення на один і той самий предмет іпотеки в різні способи Євген Морозов 02.01.2025 09:48
- ПЗУ "Про ринок деревини" – найкраща робоча модель захисту вітчизняних деревообробників Юрій Дюг 02.01.2025 09:08
- Статистика 2024: Як форензик допомагає виявити фінансові злочини Артем Ковбель 02.01.2025 02:12
- О распаде (разделе, национализации) крупнейших мировых ТНК Володимир Стус 01.01.2025 22:56
- 5 причин, навіщо складати CELPIP у 2025 році? Олександра Смілянець 01.01.2025 12:25
-
Вартість електрики в Німеччині впала нижче нуля. Цей феномен трапляється дедалі частіше
Бізнес 104412
-
Кінець епохи. Що буде з мережею АЗС "Авіас"
Бізнес 86086
-
До України їдуть ракети Sea Sparrow. Що це за зброя і як для них адаптували радянські "Буки"
Технології 45268
-
"Пропускна здатність русла була майже нульова". Біля Києва розчистили річку за 11 млн
Бізнес 12652
-
У Вознесенську відновив роботу залізничний вокзал – фото
Бізнес 12433