Як будемо захищати іноземного інвестора
Створення в Україні сприятливого інвестиційного клімату - один з пріоритетів для нинішньої влади. Зростання притоку іноземного капіталу стимулюватиме пожвавлення економіки, пришвидшить вихід країни з кризи та зміцнить нашу незалежність.
Створення в Україні сприятливого інвестиційного клімату - один зпріоритетів для нинішньої влади. Зростання притоку іноземного капіталустимулюватиме пожвавлення економіки, пришвидшить вихід країни з кризи тазміцнить нашу незалежність. Робота над поверненням довіри іноземних інвесторівдо України, перш за все, має бутипроведена в напрямку вдосконалення законодавства в сфері інвестиційноїдіяльності. Нагадаю, чинний закон «Про інвестиційну діяльність» був ухваленийще у 1991 році і вже давно не відповідає вимогам часу. Для розробки змін дозаконодавства я ініціюю створення у Верховній Раді Тимчасової спеціальноїкомісії з питань сприяння діяльності іноземних інвесторів в Україні.
За спостереженнями іноземнихта українських експертів основною проблемою для залучення іноземних інвестицій вУкраїну, окрім нестабільної політичної ситуації, є часті зміни податковогозаконодавства. Тому в рамках законодавчих змін, які будуть запропоновані дляпокращення інвестиційного клімату, необхідно забезпечити гарантії незмінностіподаткового режиму на 5 років дляінвесторів, які вкладають свої кошти в українську економіку. Інвестори, щоприходять в нашу країну, повинні мати впевненість в тому, що правила гри небудуть змінюватись мало не щодня, адже гроші люблять не лише тишу але йвизначеність та стабільність.
Окрім того, сприятливий інвестиційний клімат неможливий без наявностіреального законодавчого захисту прав інвестора. Діюче законодавство про інвестиційну діяльність передбачаєтермін "захист інвестицій" і дає його визначення, але не визначає термін"захист прав інвестора", а це не ідентичні поняття. Необхіднозазначити, що захист прав суб'єктів інвестиційної діяльності - це сукупність встановленихзаконодавством засобів, метою яких є відновлення порушених прав суб'єктівінвестиційної діяльності і застосування санкцій щодо порушників охоронюваних законом прав іінтересів. Внесення у чинне законодавство України поняття "захист правінвесторів" на даний час є необхідним.
Ще одним важливим моментом є впровадження дієвого механізму відшкодуваннязбитків, завданих інвестору внаслідок неправомірних дій чиновників. Частина 2статті 19 Закону України "Про інвестиційну діяльність" встановлюєнеобхідність відшкодування збитків, нанесених інвестору у результатінеправомірних дій посадових осіб, але при цьому не передбачає дисциплінарнувідповідальність посадових осіб, що своїми діями чи бездіяльністю абоненалежним виконанням обов'язків допустили нанесення збитків інвестору, щоспричинило необхідність їх відшкодування. До того ж законодавець не встановив джерелавідшкодування збитків, а тому незрозуміло, з яких коштів буде виплачуватисятаке відшкодування. Фактично дана правова норма є декларативною, а ценеприпустимо за сьогоднішніх умов, коли економіка України так гостро потребуєінвестицій.
Законом України"Про режим іноземного інвестування" передбачено, що компенсація, щовиплачується іноземному інвестору у разі заподіяння збитків, повинна бутишвидкою, адекватною й ефективною. Дана правова норма повинна бути більш чіткоюі необхідно передбачити конкретний термін і розміри відшкодуваннязбитків, інакше ця норма також буде носити декларативний характер.
У Законі не визначено механізмвідшкодування збитків і немає посилання на підзаконний нормативний акт, щовизначає даний механізм. Для того, щоб суб'єкт інвестиційної діяльності мавможливість практично реалізувати своє право на відшкодування збитків необхідночітко визначити: терміни подачі документів про відшкодування збитків; термінирозгляду питання і безпосередньо відшкодування завданих збитків; посадовихосіб, які мають право приймати рішення про відшкодування збитків або провідмову у відшкодуванні збитків; причини відмови у відшкодуванні завданихзбитків; джерела відшкодування збитків; перелік документів, які повинні бутинадані для відшкодування збитків.
Одним із засобів захисту прав інвесторів є можливість вирішення спірнихпитань господарськими судами України,практика яких свідчить про необхідність законодавчо закріпити жорсткі санкції стосовнотих посадових осіб, що не виконують судові рішення або зловживають службовимстановищем при розгляді таких справ. Я, як заступник голови комітету ВерховноїРади України з питань правової політики та правосуддя, готовий особистоініціювати розгляд дисциплінарних проваджень щодо суддів, які порушують законодавствопри винесенні судових рішень за наявності обґрунтованих заяв іноземнихінвесторів. Крім того, практику розгляду таких випадків готовий застосовувати ідля законотворчої діяльності, як голова Тимчасової спеціальної комісії з питаньсприяння діяльності іноземних інвесторів в Україні.
Також необхідно внести зміни йв деякі законодавчі акти, які регулюють інвестиційні відносини з преференціямидля інвесторів. Зокрема доцільно посилити захист прав інвесторів в законі «Продержавно-приватне партнерство». В законі «Про стимулювання інвестиційноїдіяльності у пріоритетних галузях економіки з метою створення нових робочихмісць» визначити чіткі критерії, за якими місцеві органи влади обираютьпріоритетні проекти за затвердженими секторами економіки і встановити конкретніправила гри в цій сфері. Вважаю, що ухвалення рішення щодо таких проектівповинно здійснюватися публічно і відкрито за участю ЗМІ, що допоможе подолатикорупційну складову та зробить зрозумілими для інвестора всі необхідніпроцедури.
Для повернення довіри іноземних інвесторів до Україними повинні дати їм чіткий сигнал не лише у вигляді прозорих та стабільних податковихнорм і привабливих преференцій. Ми перш за все маємо довести, що працювати вУкраїні не тільки вигідно а й безпечно, і кожен, хто вкладає гроші в нашуекономіку, може бути впевненим в тому, що його права й інтереси будуть захищенівідповідно до європейських стандартів.
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко вчора о 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко вчора о 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш вчора о 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер вчора о 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Чому підприємці бояться виходити на новий рівень і як подолати цей бар’єр? Олександр Висоцький 06.05.2025 14:12
- "Ситник проти України" – чи може справедливість бути упередженою? Дмитро Зенкін 06.05.2025 12:57
- Нові правила подачі заявок на торговельні марки Сергій Барбашин 06.05.2025 11:45
- Суд відмовив у позові до ФОП щодо псування техніки після ремонту Артур Кір’яков 05.05.2025 19:08
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? Олег Сніцар 05.05.2025 17:12
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори Христина Кухарук 05.05.2025 17:03
- Мінеральна угода США та України: шанс на нову енергополітику чи дорогий експеримент? Ростислав Никітенко 05.05.2025 15:55
- Інвестування в Україну – аналіз досвіду іноземних компаній Сильвія Красонь-Копаніаж 05.05.2025 13:30
- Як спадкоємцю за кордоном не загубитися у правовому лабіринті Світлана Приймак 05.05.2025 13:28
- Пенсійна реформа 2025 року 409
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 171
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 107
- Чому ми приймаємо нелогічні фінансові рішення? 97
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 97
-
Суд наказав знести відпочинковий комплекс на Дніпрі у Києві
Бізнес 19182
-
Reuters дізналося зміст нового пакета санкцій ЄС проти Росії
Бізнес 6396
-
Україна переходить до остаточного знищення Чорноморського флоту
Думка 6369
-
Брно відправило до України перші подаровані Харкову тролейбуси – фото
Бізнес 4443
-
Правопис без правил: дев'ять дивних винятків, які ми взяли як норму
Життя 4381