Як в уряді «втратили» 1,6 млн громадян
Уряд декларує захист інтересів ВПО, але при цьому МОЗ планує використати «не за призначенням» більшу частину коштів, зарезервованих для медичних потреб цієї категорії громадян.
За три роки держава «не дорахувався» близько 1,6 млнгромадян. Приблизно стільки людей вимушено мігрували в межах України, виїхавшиіз захоплених територій Донбасу і анексованого Криму. Близько 520 тисяч із них осілив неокупованих районах Донеччини, майже 300 тисяч – на Луганщині. Вонизареєструвалися як внутрішньо переміщені особи. Але виявилося, що, навіть маючиофіційний статус, вони втратили частину громадянських прав.
Принаймні держбюджет не враховує повною мірою життєвіінтереси цих людей. Причина – недосконалі методики розрахунку, відсутністьєдиної системи обліку ВПО, надмірна бюрократизація. Ситуація із розподіломмедичної субвенції наочно демонструє несправедливе ставлення держави допереселенців.
У 2016 році спільними зусиллями з керівництвом Донецької військово-цивільноїадміністрації ми розкрили МОЗ очі на цю проблему. У результаті для окупованихрайонів тоді передбачили резерв медсубвенції обсягом 868,7 млн гривень. А урядпропорційно розподілив ресурс між регіонами, які прийняли переселенців. ТодіДонецька область отримала 300,6 млн гривень, Луганська – 152,4 млн, а разом вони– 52% загального обсягу. Це загалом відповідало кількості зареєстрованих ВПО наїхній території.
Поточного року резерв медсубвенції склав уже 1,038 млрд.Але, попри загальне зростання, Кабмін визначив Донецькій та Луганській областямвідповідно лише 54,8 млн і 19,2 млн. А, приміром, Харківській – 73,5 млнгривень, Львівській – 66,7 млн, Одеській – 63,7 млн, хоча там прийняли значноменше внутрішніх мігрантів.
Таким чином, дві області, які облаштували у себе більшеполовини всіх переселенців, отримали на їхнє медобслуговування 7% від загальноїсуми. Або уп'ятеро менше, аніж торік.
Подібна арифметика – вкрай болюча для переселенців і громад,що їх прихистили. Адже останні змушені ділити свої небагаті бюджети з новимижителями. Це збільшує навантаження на медустанови і лікарів, що там працюють.Збільшуються витрати медикаментів, які люди і так здебільшого купують за власнігроші. Інфраструктури стаціонарного та амбулаторного лікування часто невистачає, аби забезпечити усі потреби такої кількості населення.
Дана ситуація суперечить здоровому глузду. Уряд декларуєзахист інтересів ВПО, але при цьому МОЗ планує використати «не за призначенням»більшу частину коштів, зарезервованих для медичних потреб цієї категоріїгромадян.
Некоректний перерахунок медсубвенціі – лише верхній шар проблеми.Неточний облік переселенців (я вже аналізував причину) спотворює соціальну політику в країні, впливаючи на некоректнийрозподіл інших трансфертів.
Днями ми зробили перший крок до відновленнясправедливості. Підготували поправки до проекту Закону «Про внесення змін доБюджетного кодексу України» (№7116). Переконали депутатів проголосуватидокумент у першому читанні. Після його прийняття уряд визначатиме обсяги горизонтальноговирівнювання місцевих бюджетів на основі Єдиної інформаційної бази даних, якавраховує точну кількість ВПЛ.
Але ситуація вже вимагає наступного кроку – розподілувсіх бюджетних коштів з урахуванням потреб переселенців. Люди втомилися відвідомчого «футболу». Чиновницькі «бої без правил» не можуть бути вищими заінтереси суспільства.
- Припинення дії свідоцтва на ТМ у звязку з її невикористанням Ганна Палагицька 13:11
- Нові мита Трампа: що чекає на Україну та Ізраїль у новій торговій реальності Олег Вишняков вчора о 18:27
- Корупція у Президента чи безвідповідальність вартістю 2 млрд грн? Артур Парушевскі вчора о 14:23
- Регулювання RWA-токенів у 2025 році: як успішно запустити проєкт Іван Невзоров вчора о 13:50
- Непотрібний президент Валерій Карпунцов вчора о 13:38
- Стягнення додаткових витрат на навчання дитини за кордоном: на що необхідно звернути увагу Арсен Маринушкін вчора о 13:21
- Оформлення права власності на частку у спільному майні колишнього подружжя Альона Прасол вчора о 10:29
- В Україні з’явився "привид" стагфляції, що пішло не так? Любов Шпак вчора о 10:27
- Юридичне регулювання sweepstakes: основні аспекти та огляд за юрисдикціями Роман Барановський 02.04.2025 16:19
- Нелегальний ринок тютюну: як зупинити мільярдні втрати для бюджету України? Андрій Доронін 02.04.2025 15:05
- Перевірка компаній перед M&A: аудит, юридичні аспекти та роль менеджера Артем Ковбель 02.04.2025 02:12
- Адвокатура в Україні потребує невідкладного реформування Лариса Криворучко 02.04.2025 01:14
- Ретинол і літо: якими ретиноїдами можна користуватися влітку Вікторія Жоль 01.04.2025 09:44
- К вопросу о гегелевских законах диалектики. Дискуссия автора с ИИ в чате ChatGPT Вільям Задорський 01.04.2025 06:23
- Рекордні 8549 заяв на суддівські посади: що стоїть за ключовою цифрою пʼятого добору? Тетяна Огнев'юк 31.03.2025 21:11
-
Ексголова Харківської ОДА Кучер очолив наглядову раду держкомпанії "Ліси України"
Бізнес 17529
-
"Найкрутіший код": До 50-річчя Microsoft Білл Гейтс відкрив доступ до його першої ОС
Бізнес 17135
-
Шмигаль: Дефіцит фінансування відбудови України у 2025 році – майже $10 млрд
Фінанси 12665
-
Сигнали дефіциту: як тіло "підказує", що йому бракує вітамінів і мікроелементів
Життя 12300
-
Чи є в Трампа інструменти, щоб примусити Путіна до справжнього миру – Foreign Policy
9146