Суд в комп’ютері – майбутнє чи сьогодення?
Світ ставить нові виклики перед судовою системою і актуалізує потребу іти в ногу з часом.
Сучасні проблеми потребують сучасних рішень.
Про необхідність оптимізації організаційних процесів у судах говорили тривалий час. Перші кроки навіть були законодавчо оформлені, здавалося б, фактичне створення ЄСІТС (Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система), стало лише питанням часу.
А як виявилося – тривалого часу. Ми можемо лише робити припущення щодо реальних причин постійного відтермінування запуску повноцінної роботи цієї системи.
На мою думку, однією з них стала і неготовність суддів та апарату судів до кардинальних змін. На цьому наголошують юристи, посилаючись на приватні розмови з представниками судів: мовляв це “не першочергова проблема, яку потрібно вирішувати в судовій системі. Існують набагато важливіші питання: фінансування судів, забезпечення їх приміщеннями та необхідною кількістю суддів тощо”.
Справедливості заради, варто згадати, що одна з частин великої системи ЄСІТС таки запрацювала – у 2019 році свою роботу розпочав “Електронний суд”, який надає можливість громадянам подати деякі процесуальні документи в електронному форматі. Проте, як зазначено у рішенні Ради Суддів України, щодо частини отриманих через Електронний суд документів суди ухвалили 3,5 тис. рішень про залишення заяв без руху у зв’язку з необхідністю їх подання в паперовому вигляді, – це становить 36 % від загальної кількості заяв, поданих через Електронний суд. Така динаміка відмов у розгляді документів щодня зростає. За цих умов про ефективність роботи “Електронного суду” говорити зарано.
Ситуація, що склалась у світі зі спалахом COVID-19 змушує кардинально переглянути таку позицію. Забезпечення можливості подавати необхідні процесуальні документи в електронному форматі, а також можливість брати участь у судовому засіданні у форматі відеоконференції спрямована на задоволення одразу декількох глобальних цілей:
1.Захист та безпека громадян.
Для того, щоб подати позов, клопотання чи виступити у якості свідка в суді, не обов’язково виходити з дому і, скажімо, порушувати режим карантину – достатньо мати комп’ютер, мікрофон і доступ до мережі Інтернет.
Якщо ж ми говоримо про менш екстремальні умови можливості дистанційної участі в судовому засіданні, то це, у тому числі, може бути частиною програми захисту свідків. А також застосовуватися у справах за участі неповнолітніх задля зменшення на них психологічного тиску та стресу.
2.Захист та безпека суддів
Зменшення кількості людей, що відвідують приміщення суду значно сприятиме і зниженню епідеміологічних ризиків для самих працівників судів.
3. Забезпечення права громадян на звернення до суду з метою захисту своїх прав та покращення доступу до правосуддя.
Активне запровадження можливості брати участь у судовому засіданні за допомогою відеоконференції дозволить пришвидшити розгляд тих справ, що вже наявні у провадженні, але їх розгляд постійно відкладається через неможливість однієї зі сторін бути присутньою на засіданні (на це звертають увагу зокрема і закордонні експерти). Також це дозволить покращити доступ до правосуддя громадян, що не мають фізичної можливості дістатись до приміщення суду, або робити це регулярно для участі в судових засіданнях.
Ще одним переконливим аргументом політики запровадження можливості дистанційної участі в судовому засіданні наголошують наші американські партнери. Так, Верховний Суд штату Мічиган у своєму прес-релізі зауважив, що дана практика дозволила зекономити 5 млн. доларів транспортних витрат для учасників справ (зокрема, мова йшла про витрати, пов’язані з транспортуванням осіб з місць несвободи).
Говорячи про можливість особи брати участь у судовому засіданні онлайн поза приміщенням суду, безперечно, виникає ряд технічних питань. Наприклад, як забезпечити конфіденційність з’єднання з метою збереження персональних даних, а також як підтвердити особу належним чином. Цю проблему можливо вирішити, створивши окрему систему для проведення таких конференцій з можливістю входу до неї за електронним цифровим підписом. За таких обставин організувати конференцію можна буде з будь-якої точки, де є Інтернет і комп’ютер.
Додатковим викликом, що стоїть перед більш широким використанням відеоконференцій в судових провадженнях – це безпосередня робота з суддями й апаратом та їх навчання. Проте, технологічний прогрес не стоїть на місці і, як зазначають науковці, використання відеоконференцій в судах – це “хвиля часу”.
Завдяки зовнішнім обставинам (або через них), нам варто ловити цю хвилю якнайшвидше.
- Якнайкращі інтереси дитини: адвокатський погляд на визначення місця проживання дитини Світлана Приймак 11:00
- Можливість оскарження ухвал Вищого антикорупційного суду у справі про застосування санкцій Євген Морозов 10:49
- Мобилизация 50+: действительно ли существует запрет? Віра Тарасенко вчора о 21:58
- Сила особистого бренду Наталія Тонкаль вчора о 18:43
- Як ініціювати приватизацію обʼєкту та організувати роботу з Фондом державного майна Віталій Жадобін вчора о 15:31
- ЄС затвердив нові вимоги до промислових зразків Дмитро Зенкін вчора о 14:11
- Чи мають право слідчі відібрати ваш телефон? Сергій Моргун вчора о 11:20
- Межа між дисциплінарною й адміністративною відповідальністю військовослужбовців Світлана Приймак вчора о 11:00
- Як українським трейдерам успішно працювати на IBEX: умови доступу та переваги Ростислав Никітенко вчора о 10:29
- Механізм стягнення з боржника основної винагороди приватного виконавця Євген Морозов вчора о 10:13
- Суд визнав: студент іноземного вишу має право на відстрочку від мобілізаці Арсен Маринушкін 25.11.2024 21:42
- Енергоефективність для багатоповерхівок: інвестиції в енергію, які окупляться Христина Ліштван 25.11.2024 16:42
- Експорт української продукції в Азербайджан зріс на 15,1% за 10 місяців 2024 року Юрій Гусєв 25.11.2024 14:30
- Підстави для виселення при зверненні стягнення на предмет іпотеки Євген Морозов 25.11.2024 14:16
- Історичний кіт у мішку: чому піврічні торги деревиною обурили деревообробників Юрій Дюг 25.11.2024 07:32
-
Рада скасувала можливість конфіскувати майно у корупціонерів за угодою зі слідством
Бізнес 78613
-
Польський єврокомісар порадив Україні посилити малі й середні сімейні ферми
Бізнес 37359
-
У Британії опублікували дані про реальний стан економік України та Росії
Фінанси 37309
-
У Білій Церкві у 2025 році почнуть будувати ще два заводи
Бізнес 14928
-
Уряд виплатить 6500 грн допомоги на дітей для проходження зими: хто отримає
Бізнес 14260