Алгоритм дій потерпілого по КПК України
Як ефективно подати заяву про вчинення кримінального правопорушення, щоб правоохоронці внесли відомості в Єдиний реєстр досудових розслідувань та розпочали слідство.
Як ефективно подати заяву провчинення кримінального правопорушення, щоб правоохоронці внесли відомості вЄдиний реєстр досудових розслідувань та розпочали слідство.
Стаття 214 КПК України вказує, що слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годинпісля подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення абопісля самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можутьсвідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внестивідповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочатирозслідування. Але на практиці часто ця норма нівелюється, в заяві слідчі незнаходять даних які б свідчили про наявність складу злочину і цей матеріалпереходить, в кращому випадку “в спадок” дільничному або взагалі закидається всаму дальшу шухляду.
Реєстрація заяви про злочин справа не з простих, аджеприйшовши з такою заявою у відділ поліції черговий викликає іншого чергового,слідчого або оперативного працівника, який під протокол зі слів заявникавідбирає заяву та пояснення попереджаючи під підпис про кримінальнувідповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про злочин. Таким чиномприйшовши з таким повідомленням в поліцію можна втратити дві три години свогочасу. Мало хто знає але заяву можна зареєструвати і в канцелярії потративши наце максимум 5 хвилин. Але це має свої нюанси.
Отже, після написання таподання заяви про вчинення кримінального правопорушення, необхідно після 24годин з моменту такої реєстрації, звертатись до слідчого судді за захистомсвоїх прав. Передбачений статтею 214 КПК України строк внесення в Єдиний реєстрдосудових розслідувань (ЄРДР) та необхідність почати та проводити слідчі(розшукові) дії часто ігнорується, тому сподіватись на доброчесність та порядністьпрацівника правоохоронного органу є марним.
Звернувшись зі скаргою набездіяльність слідчого щодо невнесення відомостей в ЄРДР, необхіднодотримуватись вимог визначених у статті 303 та статті 304 КПК України. Неповідомлення заявника про прийняте рішення стосовно повідомлення про злочин у24-годинний строк дає можливість після спливу вказаного часу звертатись дослідчого судді зі скаргою на бездіяльність. В скарзі необхідно ставити основнувимогу, - зобов’язати слідчого внести відповідні відомості в ЄРДР.
В більшості випадків слідчісудді задовольняють такі скарги. Але отримавши ухвалу про зобов’язання внести вЄРДР, необхідно відразу реєструвати її копію в канцелярії відділу поліції чипрокуратури, в залежності від того кого саме суд зобов’язав внести відомості вЄРДР. Після реєстрації в поліції, на наступний день необхідноотримати інформацію стосовно номера ЄРДР. Отримавши номер, потрібно звертатисяз заявою про залучення до вказаного кримінального провадження, яке вже внесенов ЄРДР як потерпілого з мотивацією завданих збитків. Необхідно звернути увагу,що збитки потерпілому мають бути не обов’язково матеріальними, це також може бутизавдана правопорушником моральна шкода.
Отже, зважаючи на наведене пропоную наступнийалгоритм дій потерпілого для отримання процесуального статусу та захисту своїх прав:
1. Написання заяви про вчинення кримінального правопорушення.
2. Реєстрація вказаної заяви в канцелярії відділку поліції.
3. Через 24 години після реєстрації даної заяви звернутись до слідчого суддізі скаргою у відповідності до вимог ст.303 КПК України.
4. Після ухвалення рішення, якщо суд зобов’язав слідчого внести відомості вЄРДР, реєструвати вказану ухвалу у відділі поліції, де на наступний день Вамскажуть номер ЄРДР.
5. Після чого необхідно звернутися із заявою про залучення до вказаногопровадження у якості потерпілого.
6. У разі невиконання слідчим вимог ст.220 КПК України, через три днінеобхідно звертатись до слідчого судді зі скаргою на бездіяльність слідчогощодо не вирішення заяви про визнання потерпілим.
7. Отримавши в суді позитивне рішення про зобов’язання слідчого визнати Васпотерпілим, знову доставляти це рішення у відповідний правоохоронний орган,змушуючи посадових осіб виконати його.
В подальшому всі клопотання дослідчого, вирішувати в такому ж алгоритмі. Не розглянув у строк передбачений ст. 220 КПК України (3 дні) = скарга в порядку ст. 303 КПК України.
Окремо, зауважу, що отримання статусу потерпілого надаєдодаткові права, а відповідно і можливості впливу на хід і якість досудовогорозслідування. Слідчі часто відмовляють у визнанні потерпілим оскількирозуміють, що додаткові права, це додаткова робота слідчому. Практика показує,що не маючи юридичних знань важко самому добиватися справедливості реалізовуючисвої права, тому для професійного захисту краще звертатись до адвоката який має відповіднуспеціалізацію.
- Експорт української продукції в Азербайджан зріс на 15,1% за 10 місяців 2024 року Юрій Гусєв 14:30
- Підстави для виселення при зверненні стягнення на предмет іпотеки Євген Морозов 14:16
- Історичний кіт у мішку: чому піврічні торги деревиною обурили деревообробників Юрій Дюг 07:32
- Доплата за фактичні квадратні метри об`єкту інвестування Євген Морозов вчора о 14:52
- "Компостер подій" Кремля: будьте пильними Євген Магда вчора о 11:28
- З 1 грудня зміняться правила бронювання: з'явилася Постанова Кабміну Віталій Соловей 23.11.2024 20:23
- Бюджет-2025 прийнятий, але це не точно Любов Шпак 23.11.2024 18:55
- Час затягувати паски Андрій Павловський 23.11.2024 17:27
- Строк нарахування 3% річних від суми позики Євген Морозов 23.11.2024 13:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов 22.11.2024 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак 22.11.2024 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко 22.11.2024 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
-
Чоловіки, які прийшли на підприємство і були заброньовані після 18 травня, втратять бронь
уточнено виправлено Бізнес 8685
-
24 листопада в Україні відключатимуть світло – деталі
Бізнес 8505
-
В Україні фальсифіковані до 25% молочних продуктів: голова Спілки молочних підприємств
Бізнес 7113
-
Найвища гора Західної Європи та найефектніша гора Франції: неперевершений Монблан — фото
Життя 3757
-
Падіння каміння на Закарпатті: рух для поїздів розблокували
Бізнес 3335