Практичний досвід – як один з ключових базисів освіти
Навряд чи важко переоцінити рівень юридичної освіти в Україні.
Навряд чи важко переоцінити рівень юридичної освіти в Україні.
Дійсно, є перелік ключових ВУЗів, які або спеціалізуються виключно на юридичній освіті, або ж мають відповідні факультети. В жодному разі не ставлю під сумнів рівень професійності викладацького складу та якості знань випускників таких навчальних закладів. Не ставлю, бо, по-перше, сам є випускником одного з таких закладів, по-друге, тому що знаю, що юридична школа в Україні знаходиться на досить високому щаблі визнання не просто так.
В чому ж тоді мої сумніви, посіяні на початку?
Мені, як молодому спеціалісту, який закінчив навчання майже три роки тому і має вже більш як чотирирічний практичний досвід, вважається очевидною гостра необхідність такого елементу юридичної освіти як практичні навички майбутніх правників.
Одним з базисів освіти має бути саме досвід, або, принаймні, практична спрямованість. Наявність фундаментальних теоретичних знань зовсім не є запорукою професійного успіху майбутнього випускника.
На підтвердження цього маю приклад з власного професійного становлення. Навчаючись на другому курсі я раптом відчув, що отримані знання занадто віддалені від реальності і містять багато сухого, неперевіреного практикою матеріалу. Відчувалась потреба практичного використання отриманої юридичної теорії.
Полігоном для обкатки вирішив обрати юридичний бізнес, як різностороннє та наповнене безліччю практичних питань середовище правників. Вирішити легко та швидко таке питання не вдалося, та все ж таки ціль було досягнуто – помічник юриста в юридичній компанії.
З перших днів прийшло розуміння: більшість почутого на лекціях та семінарах далеке від реалій правозастосовної практики. Не заглиблюючись в інші осягнуті мною істини, хочу відразу ж зазначити головне: рівень сприйняття навчальних дисциплін значно покращився, вже на початку четвертого курсу осягнення навчального матеріалу відбувалося не як класичний спосіб засвоєння, а як конкретна метода подальшого впровадження набутих знань.
Звісно, суміщення навчання з роботою має й негативний прояв. Кількість відвіданих лекцій та семінарів не завжди викликала в мене радість, ще менше радів деканат мого факультету. Не буде новиною, що навчальний план більшості юридичних ВУЗів та факультетів включає в себе, м’яко кажучи, малозастосовувані в майбутньому дисципліни, і ця обставина давала мені змогу обирати пріоритетність в дисциплінах.
Вже по закінченню навчання я, без зайвої скромності, відчував себе, на відміну від моїх непрацюючих одногрупників(а таких була переважна більшість), не на одну голову вище в професійному розвитку.
У жодному разі не треба розцінювати такий досвід як заклик до закидання навчання і термінового пошуку працевлаштування за професією.
Вирішення питання отримання практичного досвіду знаходиться в межах самих навчальних закладів. Одним з таких рішень – впровадження в навчальний план предметів, що стосуються практичної сторони юриспруденції, юридичного бізнесу та розвитку правової системи з огляду на правозастосовні аспекти.
Позитивним у цьому плані є рішення ректорату Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» про долучення до навчального процесу представників юридичного бізнесу Харкова, які вочевидь зможуть донести до студенів розуміння того, що очікуватиме їх після закінчення навчання.
Впевнений, що навіть початкове розуміння майбутньої дійсності значно допоможе майбутнім правниками з більшою впевненістю поринути в правничі обрії.
- Один рік як межа: чому строк дії договору може зруйнувати правові відносини Світлана Приймак 20:06
- Закон – один для всіх! Але, це не точно Георгій Тука 17:17
- Поширеність ментальних розладів в Україні: що це означає для ринку праці? Ольга Малахова 13:48
- Актуальність застосування штучного інтелекту (ШІ) у сучасній юридичній практиці в Україні Олександр Крайз 10:12
- Халепа нізвідки? Сергій Пагер вчора о 16:09
- Роботодавець не виплачує заробітну плату. Які строки звернення до суду працівником Альона Прасол вчора о 10:42
- Рекодифікація КУпАП – крок від тоталітарного до демократичного суспільства Сергій Пєтков вчора о 10:35
- Вікторія Спартц – президент України? Валерій Карпунцов 09.04.2025 14:16
- Повестка в ТЦК: когда обязаны явиться, а когда – нет Віра Тарасенко 08.04.2025 23:00
- Трошки про законопроєкт №12089 про захист прав добросовісного набувача Антон Діденко 08.04.2025 21:37
- Як зберегти стосунки на відстані в умовах війни Людмила Євсєєнко 08.04.2025 19:22
- БЕБ, I did it again Євген Магда 08.04.2025 18:30
- Wesola Pani та Pan Smaczek: Чи можна запобігти кризі між франчайзером та франчайзі? Маркіян Варивода 08.04.2025 16:54
- Чому підписаний законопроєкт №12089 – це добре і корисно для суспільства? Віктор Сизоненко 08.04.2025 15:45
- На перетині інженерії, культури та мистецтва Оксана Захарченко 08.04.2025 12:45
-
Свердловина на кожній фермі. Чому Україна обігнала Польщу із біометаном
Бізнес 26785
-
Найбільший меткомбінат України нарощує виробництво: запустив другу доменну піч
Бізнес 10784
-
Міненерго США різко знизило прогноз щодо ціни Brent на 2025 рік
Бізнес 10372
-
Новий сезон серіалу "Останні з нас" з Педро Паскалем доступний з українським озвученням: де дивитися
Життя 9351
-
CNBC: Американські мита проти Китаю насправді становлять не 125%, а 145%
Бізнес 9242