Сенсація відміняється. Щодо змін порядку огляду на стан сп'яніння
20.01.2023 р. Уряд прийняв постанову № 57, якою вніс ряд змін у Порядок направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду на стан сп’яніння.
Новина про прийняття вказаної постанови пролетіла великою кількістю ЗМІ, в тому числі і юридичних і, що ще більше здивувало, на офіційних сайтах деяких судів із заголовками, на кшталт «Уряд змінив порядок проведення огляду водіїв на стан сп’яніння».
Основним інфоприводом таких заголовків було викладення абзацу 1 п. 4 вказаного Порядку в такій редакції: «Огляд на місці зупинки транспортного засобу проводиться із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів — у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов’язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення».
Разом з тим, насправді Уряд не змінював в цій частині порядок огляду, як такий, він тільки привів його до вже діючого законодавства.
Так, ще на початку 2021 року Верховною Радою змінено ч. 2 ст. 266 КУпАП, де зазначено, що під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов’язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Тобто ч. 2 ст. 266 КУпАП містить майже ідентичну норму, яка вже діє 2 роки, тому жодної сенсації у таких змінах Уряду немає. Але така популярність вказаних змін у ЗМІ матиме позитивний ефект, оскільки зверне увагу суддів на пріоритетність відеозапису, як доказу у цій категорії справ, порівняно з показаннями свідків та виправить наявну до цього колізію (яка, авжеж і раніше мала вирішуватися на користь КУпАП, як нормативного акту вищої юридичної сили та ще й прийнятого пізніше).
При цьому, учасникам таких справ потрібно враховувати, що у випадку, якщо поліцейський посилається на показання свідків, він серед іншого має надати докази того, що засоби відеозапису не могли бути використані з певних причин. Якщо таких доказів немає, то показання свідків в такому разі є недопустими доказами, що прямо випливає з ч. 2 ст. 266 КУпАП та новоприйнятої редакції абзацу 1 п. 4 Порядку.
У моїй практиці був випадок, коли поліцейський подав до суду разом з протоколом про відмову мого клієнта від проходження огляду на стан сп’яніння відеозапис та пояснення свідків. На відеозаписі був тільки момент заповнення протоколу, а сам факт відмови водія від проходження огляду підтверджувався поясненнями свідків. У своїх поясненнях в суді, серед іншого, я акцентував на тому, що поліцейський не надав доказів неможливості здійснити відеозапис відмови водія проходити огляд. Більше того, наявність часткового відеозапису свідчить про те, що поліцейський міг здійснити відеозапис відмови водія проходити огляд, але чомусь не зробив цього, а тому пояснення свідків не можуть вважатися допустимими доказами у цьому випадку. Описана мною справа була закрита судом, а клієнта виправдано.
- Стамбул 2.0 Василь Мокан 17:37
- Як NIS2 змінить правила гри для енерготрейдерів: кібербезпека як нова реальність Ростислав Никітенко 14:03
- Післявоєнна відбудова: вікна можливостей і як ними скористатися Дмитро Соболєв 12:54
- Реальні потреби та гранти: Як краще адаптувати допомогу до змін Юлія Конотопцева 12:13
- Розлучення без згоди іншого з подружжя: коли це можливо? Альона Пагер 08:50
- Лідерство розгортання: коли стратегія виходить за межі кабінету Жанна Кудрицька вчора о 19:06
- Як навчитися ухвалювати рішення на перемовинах? Розглядаємо на прикладі покеру Владислав Пʼявка вчора о 14:57
- Встигнути до штормів: чи готові інвестори до українських податкових гірок? Сергій Дзіс вчора о 10:40
- Від парової тяги до цифрової етики: як змінювалось людство й корпоративна безпека Ігор Шевцов вчора о 08:54
- "Справедливість" судді Канигіної Лариса Гольник 12.05.2025 18:43
- Нові правила для енергонакопичувачів: як зміняться контракти через кіберризики з 2025 Ростислав Никітенко 12.05.2025 15:01
- Як довести вину стоматолога у суді: практика відшкодування шкоди за неякісне лікування Артур Кір’яков 12.05.2025 13:59
- Форензик як інструмент захисту, діагностики та зростання бізнесу в умовах ризиків Артем Ковбель 12.05.2025 03:29
- Вбивчі цифри: як звички й випадки скорочують життя Христина Кухарук 11.05.2025 13:54
- Відповідальна особа з питань захисту персональних даних: новий гравець у структурі бізнесу Анастасія Полтавцева 10.05.2025 14:43
-
"ЗСУ знищили російську армію. Путін будував її 10 років", – генерал армії США Дуґлас Лют
24366
-
На стамбульській розтяжці – як Путін нарешті змушений зіткнутися з реальністю
Думка 17116
-
Стамбульські перемовини не принесуть результату. Ось чому
Думка 11974
-
Держава і бізнес: партнерство краще за протистояння
Думка 11062
-
"Російська весна – 2025". Як Москва посилила агресивну кампанію проти Молдови й Одещини
5426