Мільярдні дотації та шахтарські бунти: куди веде покриття пограбування "Центренерго"
Ринок електроенергії.
Фінансовий дефіцит державного вугільного сектору на кінець року складе рекордних 7,3 млрд гривень. В бюджеті передбачені дотації лише 2,5 млрд грн, відповідно уже влітку країну чекають масові страйки шахтарів через відсутність коштів на виплату заробітної плати.
Арифметика очевидна. Видобуток товарного вугілля на державних шахтах в 2021 році очікується на рівні 4,7 млн т. Середня прогнозна собівартість тони товарного вугілля на держшахтах складає 3199 грн.
В бюджеті на компенсацію собівартості закладено 2,5 млрд грн — тобто 534 грн за тонну буде компенсовано з державного бюджету. Відповідно для покриття своєї собівартості державні шахти повинні продавати вугілля мінімум по 2531 грн/тонну.
Наразі, ринкова ціна на вугілля дорівнює 2100 грн/т. Відповідно до даних товарної біржі Польщі TGE, у квітні 2021 року ціна польського енергетичного вугілля з урахуванням транспортування до західного кордону України складає 2 085 грн/т. Згідно з котируваннями API2 (порт Роттердам), ціна з доставкою в українські чорноморські порти складає 2 150 грн/т (5200 ккал з фрахтом та перевалкою).
Однак державні шахти за рекомендацією Міністерства енергетики наразі продають вугілля по 1650 грн/т. Тобто, на 450-500 грн/т нижче ринкового рівня. Фактично дотаційні державні шахти сьогодні, з подачі Міненерго, самі дотують конкретного виробника електроенергії на 2,3 млрд грн щороку.
Левову частку цих коштів отримало, окутане корупційними схемами імені Коломойського, ПАТ «Центренерго». Його ТЕС отримують 80% всього державного вугілля – це близько 3,7 млн т. Ще 0,3 млн т. – державна Калуська ТЕЦ і 0,7 млн т. – інші споживачі.
Власне міністерство, змушуючи державні шахти продавати для «Центренерго» вугілля на 500 грн/т дешевше ринку, дотує цю нещасну компанію на 2 млрд грн на рік. Фактично Міненерго свідомо руйнує цілий сектор економіки для спасіння розграбованої Коломойським державної компанії.
Це можна пояснити або намаганням приховати реальні масштаби корупції в цій компанії, або це небезпечна територія, на яку зайшов Фонд держмайна, намагаючись обманути потенційних покупців «Центренерго, створивши видимість ефективності за рахунок прихованих дотацій від державних шахт.
В будь-якому випадку нічим хорошим ні для Міненерго, ні для «Центренерго», ні тим більше для державних шахт це не закінчиться. Такими темпами, уже влітку парламент буде змушений переглядати бюджет і збільшувати дотації для недопущення соціального бунту у шахтарських містечках. І це стосується тільки нестачі коштів на виплату зарплат, ні про який розвиток держшахт мова уже давно не йде.
Єдиний вихід з ситуації – негайно навести лад з реалізацією вугілля державними шахтами і припинити приховані дотаціях розграбованого «Центренерго». Не можуть державні компанії продавати вугілля комерційним структурам зі знижкою 30-40%.
Для цього треба запровадити прозору біржову торгівлю з прив’язкою до зрозумілих індикативів – будь-то індекс API2 у Роттердамі чи індекс польської біржи з врахуванням вартості доставки і перевалки.
Влада два роки тому сама віддала «Центренерго» на розграбунок Коломойському, тепер ціною цілого сектору економіки, наших податків і десятка тисяч робочих місць прагне приховати наслідки катастрофи.
- Зупинити СВАМ – завдання стратегічного значення Євген Магда 18:32
- Бізнес у пастці кримінального процесу: хто вимкне світло? Богдан Глядик 18:26
- Коли лікарі виходять на подіум – більше, ніж показ мод Павло Астахов 15:21
- Пільгові перевезення автотранспортом: соціальне зобов’язання чи фінансовий тягар Альона Векліч 13:52
- ПДФО на Мальті та в Україні... Хто платить більше? Олена Жукова 13:49
- Изменения в оформлении отсрочки по уходу: новые требования к акту и справке Віра Тарасенко 12:23
- Як втримати бізнес на плаву: ключові фінансові помилки та способи їх уникнути Любомир Паладійчук 10:27
- 5 управлінських викликів для державних підприємств під час війни Дмитро Мирошниченко 10:22
- Культ "хастлу" розсипається – і це добре Валерій Козлов 10:15
- Як поводити себе на допиті підприємцям і їхнім працівникам Сергій Пагер 08:42
- Стамбул 2.0 Василь Мокан вчора о 17:37
- Як NIS2 змінить правила гри для енерготрейдерів: кібербезпека як нова реальність Ростислав Никітенко вчора о 14:03
- Післявоєнна відбудова: вікна можливостей і як ними скористатися Дмитро Соболєв вчора о 12:54
- Реальні потреби та гранти: Як краще адаптувати допомогу до змін Юлія Конотопцева вчора о 12:13
- Розлучення без згоди іншого з подружжя: коли це можливо? Альона Пагер вчора о 08:50
-
Стамбульські перемовини не принесуть результату. Ось чому
Думка 32489
-
Змагання за Трампа. Чому Зеленський вирішив летіти в Туреччину, а Путін – відмовився
12130
-
Найбільше замовлення в історії Boeing: Qatar Airways купить 210 літаків
оновлено Бізнес 8292
-
Склад делегації РФ показує справжнє ставлення до переговорів. Що робити нам
Думка 7252
-
Колишній керівник кондитерської корпорації Roshen очолив племзавод
Бізнес 6170