Сага про землю. Що насправді заважає скасувати мораторій на продаж землі?
Парламент відклав скасування мораторію через протести. Це зовсім не дивно в умовах, коли більшість українців дуже насторожено ставляться до цього питання.
Відеоблог для селян
На відео біля старенького елеватора – кілька десятків селян обступили Президента Володимира Зеленського. Він заспокоює їх: іноземцям землю не продаватимемо, обмеження встановимо на рівні 10 тисяч гектарів у одні руки. «Люди бояться, що землю відберуть рейдери», щиро зізнається главі держави один із чоловіків. Зеленський заспокоює, мовляв, усе буде добре.
Розмова з місцевими фермерами у селі Червона Слобідка Київської області виглядає дуже щирою. Президентський відеоблог дає відповіді на болючі питання, які справді хвилюють аграріїв. Але є одна проблема. Цей блог – крапля, яка розчиняється у інформаційному морі опонентів. Комунікаційно влада «всуху» програла зняття мораторію на продаж землі. І це не вина особисто Володимира Зеленського. Так було завжди. Протягом усіх років незалежності урядовці так і не спромоглася провести потужну кампанію про земельну реформу. Водночас, противники земельного ринку простими і зрозумілими аргументами змогли зафіксувати величезні фобії в головах більшості українців.
Битва за землю
«Ви продаєте Україну, руйнуєте основи економічної і політичної незалежності, і ви є сьогодні винуватцями геноциду проти свого народу і залежності України від американців!» Такі слова головного українського комуніста Петра Симоненка прозвучали на одному з засідань Верховної Ради майже двадцять років тому. Якраз тоді Рада уперше встановлювала тимчасовий мораторій. Двадцять років! Що змінилося за цей час? У риториці противників реформи майже нічого. Хіба що одним з головних облич протесту проти ринку землі стала лисина епатажного Іллі Киви.
За 20 років ми побачили багато високочолих дискусій стосовно моделей ринку землі в Україні, обмежень, які потрібно встановити, та запобіжників, що убезпечать селян. Усі спроби провести інформаційну кампанію про ринок землі завжди виглядали приблизно так: люди ліберальних поглядів переконують інших людей ліберальних поглядів, що мораторій слід скасувати якнайшвидше. Але ж головна цільова аудиторія тут – це селяни, власники земельних паїв. Саме їх слід переконати в тому, що ринок землі їм вигідний. Їм ніхто нічого так і не пояснив.
Землю – селянам
Як мала б виглядати комунікаційна кампанія про ринок землі?
Насамперед, треба бути свідомим, що її тривалість в ідеалі мала б становити рік чи навіть два. Перша частина це – емоційна кампанія. Важливу роль тут мають відіграти зірки шоу-бізнесу і загалом люди, які вміють подобатися селянам. Ключове завдання «емоційних» комунікацій – створити і «продати» власникам паїв привабливий образ їх самих після земельної реформи.
Друга частина – це масштабна роз’яснювальна кампанія. Умовно кажучи, плакат формату А3 «Головні кроки земельної реформи» має висіти на дверях кожної сільради, кожного поштового відділення і кожного відділення «Ощадбанку». А інфографічний відеоролик «Ключові переваги ринку землі» кожен селянин має побачити якнайменше тричі.
І, звичайно, перед тим як починати будь-яку кампанію, було б непогано заборонити профільному міністру Тимофію Милованову в будь-який спосіб коментувати цю тему.
- Кібербезпека в руках людей: чому найслабша ланка – не код, а співробітник? Михайло Зборовський 14:56
- "Дачна революція": Верховний Суд дозволив реєстрацію місця проживання у дачному будинку Арсен Маринушкін 13:48
- Відповідальність батьків за тілесні ушкодження, завдані їхніми малолітніми дітьми Артур Кір’яков 09:28
- Економіка агресора радує своїм падінням Володимир Горковенко вчора о 20:07
- Пенсійна реформа 2025 року Андрій Павловський вчора о 18:17
- Все про ПДВ: коротка інструкція від адвоката Сергій Пагер вчора о 09:52
- Инструкция для семей: как проверить статус военного и оформить необходимые выплаты Віра Тарасенко 30.04.2025 23:25
- Схеми "золотих паспортів" у ЄС під забороною: удар по російських олігархах Володимир Горковенко 30.04.2025 23:08
- Захист прав національних спільнот – основний критерій вступу України в Європейський Союз Сергій Пєтков 30.04.2025 18:12
- Час убезпечувати тил Євген Магда 30.04.2025 15:36
- Шанс або вирок: як бути бізнесу в епоху цифрової трансформації Богдан Данилко 30.04.2025 15:16
- Звільнення багатодітних батьків від оподаткування на об’єкти житлової нерухомості Юрій Стеценко 30.04.2025 13:39
- Це не працює в B2B-маркетингу: як уникнути найпоширеніших помилок Алла Болоховська 30.04.2025 11:46
- Проєкт регулювання криптоактивів в UK Олександр Черних 30.04.2025 11:00
- Проблеми з концентрацією уваги: чому виникають і чи варто бити на сполох? Ольга Малахова 29.04.2025 20:51
-
Курська ганьба Кремля: плюси та мінуси операції ЗСУ на території Росії
Думка 9554
-
Аеропорт "Львів" заявив про загрозу закриття через житлову забудову Сокільників
Бізнес 6974
-
Кульмінаційний пункт позаду. Росія втратила останній шанс закінчити війну внічию
Думка 5956
-
Угоду підписано: ресурси, перемир'я та гра на нервах
Думка 5288
-
Книга рекордів Гіннеса назвала найстарішу людину у світі. Жінка ділиться своїм секретом довголіття
Життя 3976