Ефективна логістика зерна крізь ЄС позбавить Путіна сенсу гатити ракетами по наших портах
Українські аграрії ризикують знову зіштовхнутися з падінням внутрішніх цін на зерно та здорожчанням логістики
Першим чинником падіння внутрішніх цін на зерно стає ризикованість причорноморської логістики через ракетні обстріли портів та погрози РФ атакувати усі торговельні судна в акваторії Чорного моря, що прямують до українських портів. При цьому чинником здорожчання логістики стає відсутність альтернативного каналу транспортування українського зерна, що відповідав би причорноморській логістиці за обсягами поглинання та ціною.
Тепер всі розуміють: транспортуючи зерно Чорним морем, вони ходять по краю леза, і може бути пошкоджена не тільки інфраструктура, а й товар. Тому трейд, який вирішить провозити товар цим шляхом, обовʼязково закладе у свою маржу ризики знищення товару ракетами. Тепер менше зерна їхатиме в причорноморські порти, і те, що їхатиме, буде більш ризикованим. А це означає, ці ризики будуть кимось оплачені. Виробника поставлять в умови, що він відправлятиме зерно без передоплати, і одержуватиме гроші лише тоді, коли зерно виїде за межі Чорного моря. Маркером цін стануть дві категорії покупців. Це різного роду авантюристи, які купуватимуть зерно задешево, мотивуючи це надвисокими ризиками його пошкодження чи знищення до виходу на ринки. Другі – це трейдери- мультинаціонали, які працюють у всіх країнах, у тому числі у РФ. Вони радо скористаються приводом збільшити маржу на операціях з нашим зерном, пояснюючи це тим же покриттям ризиків. Тому неминучим є падіння внутрішніх цін. Порівняно зі світовими цінами, наше зерно торгуватиметься із ще більшим дисконтом.
Саме ризикованість експорту Чорним морем визначатиме рівень цін логістики, які встановлюватимуть власники альтернативних шляхів прямування зерна, зокрема через Дунай та країни ЄС. Власники бізнесів, що оперують з експортними вантажами на шляхах крізь Ізмаїл, Батьово, Чоп, відреагують підняттям ціни на свої послуги. Чим більше шляхів експорту, тим дешевша логістика на кожному шляху, бо вони конкурують, і навпаки. Логістичний ланцюжок, це вартість вагона, перевалки, тобто кілька складових. І кожна із них дорожчає, якщо цей шлях єдиний. Також останні події додали оптимізму європейським власникам інфраструктур, які до зернового коридору диктували будь-яку ціну, а після – практично втратили попит на свої послуги.
Найсумніше, що зʼявилися всі передумови повторення торішніх перевитрат на залізничну логістику. Оскільки оборот вагонів на порти Великої Одеси був у 5 разів кращим, ніж через західні переходи, робота зернового коридору давала сигнал вагоновласникам, що для перевезення потрібна набагато менша кількість вагонів. Відсутність зернового коридору дає зворотний сигнал, що оборот вагонів знов може бути непередбачуваним: хоч 30 днів, хоч 100 днів. Навіть на тлі мінімального експорту, порівняно з попередніми роками, до перевезень може буде знову залучений весь парк зерновозів. І за його простої виробник знову заплатить великі гроші.
У минулому врожаї в собівартість пшениці входили добрива за довоєнними цінами. Сьогодні собівартість пшениці порівняно з минулими роками значно зросла і становить 180 доларів/тонна. Якщо продавати її за цінами, що диктує трейд, це в нуль, або в мінус. Це біда для внутрішнього ринку. Без дешевої логістики через європейські кордони ми ризикуємо остаточно вбити в аграрія будь-яке бажання вирощувати продукцію. Потрібно зробити логістику через країни ЄС такою ефективною, щоб Путін втратив сенс гатити ракетами по наших портах. Як зробити цю ціну дешевшою? Просто треба прибрати зайві витрати та усунути усіх, хто спекулює на війні, з обох боків кордону.
Я пропонував президентці Єврокомісії технологію та систему планування залізничних перевезень, яка виключить необґрунтовані витрати, корупційну складову. На жаль, чиновникам ані з нашої, ані з європейської сторони, це виявилося нецікаво. Атланти, на яких тримається український аграрний сектор, мають усвідомити, що ніхто не зацікавлений по обидва боки кордону в їхніх успіхах та прибутках. Якщо вони бажають зберегти бізнес, вони мають запитати: хто і що заважає впровадити сучасні принципи логістики, відповідальне планування, за допомогою яких ми відкриємо Європу, і зробимо логістику дешевше? Крім того, що потрібно відкривати кордони, потрібно скасувати ембарго. І система прозорого відповідального планування як калькулятор, надасть аргументи математичні тим, хто закривав кордони – щоб вони передумали це робити та відкрили. Чим більше у нас буде шляхів експорту, тим дешевшою буде логістика на всіх шляхах.
- Строк нарахування 3 % річних від суми позики Євген Морозов 09:52
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 24017
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21305
-
Мінекономіки пояснило, як отримати 1000 грн єПідтримки, і порадило задонатити їх на ЗСУ
Фінанси 10763
-
Курс євро впав на 47 копійок: Який курс долара НБУ зафіксував на понеділок
Фінанси 9400
-
Селена Гомес, Демі Мур та Єва Лонгорія: найкращі образи найуспішніших жінок Голлівуду – фото
Життя 7834