Енергосервіс – не фальшстарт, а технічна пауза
Нинішнього року в Україні, попри всі труднощі та розмови скептиків, було укладено перші 20 енергосервісних контрактів - у Києві, Одеській, Вінницькій та Полтавській областях. Отже, 20 будівель шкіл та дитячих садочків будуть модернізовані приватними ЕСКО-к
Нинішньогороку в Україні, попри всі труднощі та розмови скептиків, було укладено перші 20енергосервісних контрактів - у Києві, Одеській, Вінницькій та Полтавськійобластях. Отже, 20 будівель шкіл та дитячих садочків будуть модернізованіприватними ЕСКО-компаніями завдяки прийнятому в минулому році закону «Прозапровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законнихінтересів суб’єктів підприємницької діяльності для проведення масштабноїенергомодернізації», який дав старт ринку енергосервісу.
Алез 1 серпня 2016 року, коли вся бюджетна галузь країни перейшла з паперовихтендерів на систему електронних закупівель, укладення ЕСКО-контрактівпризупинилося. Адже згідно з новим законом «Про публічні закупівлі» вибіренергосервісних компаній має відбуватись так само, як і всі державні тендери, –через ситему Prozorro. Це викликало необхідність внесення змін в закон проенергосервіс, де має бути прописаний механізм таких електронних закупівель тавласне технічна реалізація цього алгоритму у Prozorro.
Тендердля ЕСКО кардинально відрізняється від тендера на будь-які інші видидержзакупівель. Якщо в решті тендерів учасники змагаються за принципомредукціону, де перемагає той, хто запропонує бюджетній установі нижчу ціну, тов ЕСКО ціни не має. ЕСКО-компанії змагаються за принципом аукціону: перемагаєтой, хто запропонує вищий коефіцієнт ефективності, тобто більшу економію витратна енергоресурси протягом 20 років.
Щена початку року групою експертів з Держенергоефективності, Європейського БанкуРеконтрукції і Розвитку, КиївЕСКО та Асоціації «Інноваційний Розвиток України»був розроблений законопроект, що зареєстрований у Верховній Раді під номером4549. Він не тільки визначає механізм тепер уже електроних ЕСКО-тендерів, а іусуває багато недоліків в законодавстві, що були виявлені під час укладення перших20 контрактів. Але проходження законопроекту через Верховну Раду затягнулось намісяці, і у найкращому випадку від буде прийнятий до кінця року. А оскільки длятехнічної реалізації програмістам Prozorro потрібно ще 5-6 місяців, маємо ризиквтратити весь 2017 рік, адже проведення тендерів у другій половині року недасть можливість переможцям встигнути реалізувати заходи до початкуопалювального періоду.
Ікомпанії, які планували укладення контрактів, і місцеві влади, які вирішилизамовляти енергомодернізацію дитячих садочків, шкіл та лікарень, зрозуміли:процес поставлено на паузу, і як довго вона триватиме – наразі не відомо.
Алехочу всіх запевнити – пауза не затягнеться, ми не втратимо наступний рік.
Заініціативи Асоціації «Інноваційний Розвиток України» народні депутати звернулисядо Прем’єр-міністра та Міністерства економічного розвитку і торгівлі зпроханням дати розпорядження щодо прискореного внесення змін в алгоритм системиProzorro. Нам вдалося зібрати всі залучені в цей процес сторони: представниківдонора (це Європейський Банк Реконструкції та Розвитку), відповідальнихдержавних структур – Держагентства з енергоефективності та енергозбереження,Мінекономрозвитку, а також підрядників, ІТ-компанії. Ще в жовтні було проведенокілька продуктивних зустрічей, ЄБРР погодився надати технічну та фінансовупідтримку, а МЕРТ вже розробляє технічне завдання. процес технічної реалізаціївдалось організувати паралельно з розглядом законопроекту у парламенті. Урезультаті ефективної взаємодії всіх учасників процесу маємо цілковитувпевненість у тому, що навесні процес буде знято з паузи, ЕСКО-аукціони вProzorro запрацюють, і до наступного опалювальногосезону вже реалізовуватимуться нові проекти енергомодернізації, а рік-2017 небуде змарновано.
Хочетьсясподіватися, що завдяки такій синергії можна долати перепони і на шляху довпровадження інших реформаторських ініціатив у країні.
Щодонової редакції ЕСКО-закону, то маю небезпідставну надію на те, що вона пройдеуспішне голосування в парламенті до кінця року.
Законопроектмістить безліч важливих технічних уточнень. Там більш чітко прописана процедурапогодження умов контракту місцевими органами влади, а максимальний термін діїдоговору збільшено з 10 до 15 років. Крім того, законопроект передбачаєможливість закупівель одразу пулу об’єктів, тобто тендер можна буде проводитивідразу на кілька будівель. Наприклад, районний відділ освіти може провеститендер відразу на 3-5 шкіл, а не на одну, як було в першій редакції. Це дужеслушна коректива, адже бізнес енергосервісу не може бути прибутковим на одномуоб’єкті. Так, наприклад, в Європі ЕСКО- компанії обслуговують від 30 будівель.
Отже,з’явилися всі підстави сподіватися, що ЕСКО-система в Україні отримаєзаконодавчо та організаційно забезпечений стабільний розвиток і вже у 2017 роцісотні шкіл, садочків та лікарень будуть мати тепло та економію витрат.
- Післяплата через Нову пошту та NovaPay: чи потрібен фіскальний чек? Арсен Маринушкін 00:43
- ТЦК проти позову: розбираю відзив на позов, коментую, відповіді Павло Васильєв вчора о 21:39
- Очікування vs реальність: правда про старт кар’єри в IT Сергій Немчинський вчора о 10:36
- З чого починати описувати бізнес-процеси? Жанна Кудрицька 24.04.2025 23:46
- Неустойка за неповернення майна з оренди: між штрафом та пенею Дмитро Шаповал 24.04.2025 13:56
- Стягнення шкоди з закладу освіти та батьків внаслідок пошкодження ока дитині Артур Кір’яков 24.04.2025 13:11
- СЗЧ – вихід з ситуації є Сергій Пєтков 24.04.2025 10:18
- Декілька ФОП: оптимізація податків чи дроблення бізнесу? Сергій Пагер 24.04.2025 09:07
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі Галина Скіпальська 23.04.2025 17:02
- ПРРО як шлях до детенізації бізнесу та збільшення надхожень у бюджет Андрій Сухов 23.04.2025 11:59
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков 23.04.2025 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський 23.04.2025 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко 22.04.2025 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко 22.04.2025 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький 22.04.2025 10:27
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи 139
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям 103
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? 93
- Захист дітей від насильства: як працює модель Барнахус в Україні та Польщі 93
- 100 днів, які не повернули мир в Україну 84
-
Виробництво шоколаду та ковбас під загрозою через блокування імпорту ароматизаторів
Бізнес 16037
-
У Вашингтоні вже розуміють, що не зможуть лише самотужки домогтися миру
Думка 11579
-
Трамп поспішає, бо і допомагає Кремлю, і штовхає його в економічну прірву одночасно
Думка 10583
-
А що ж Україна — де її винагорода за жертви і героїчний спротив
Думка 9023
-
Гормональні підказки після 30: коли втома, дратівливість і зайва вага — це не випадковість
Життя 7576