Настав час імпакту. Чому бізнесу України варто звернути увагу на соціальне підприємництво?
Розповім про те, у якому напрямі йдуть зміни та як підприємці справляються з викликами часу.
Військовий конфлікт вдарив по всіх галузях української економіки, включно з підприємництвом. Бізнес перебудовується під нові реалії, змінюючи свою спрямованість та пріоритети. Розповім про те, у якому напрямі йдуть зміни та як підприємці справляються з викликами часу.
Що таке імпакт-підприємництво, і як із ним справи у світі
Імпакт-підприємництво має на меті не тільки прибуток, але й позитивний вплив на оточуючий нас світ. Основна відмінність соціального підприємництва від благодійних проєктів — останні фінансують свою діяльність коштом пожертвувань. Імпакт-проєкти, з іншого боку, можуть надавати послуги, реінвестуючи прибуток у свій бізнес, щоб і далі надавати соціальний вплив та вирішувати реальні проблеми суспільства.
Імпакт-підприємцям важливо якомога активніше поширювати ідеї соціального підприємництва, щоби надихнути весь бізнес на принесення користі суспільству, а не тільки грошей.
Говорячи про світ загалом, хотілося б зазначити, що орієнтація на соціальні та екологічні цінності стала можливою завдяки поліпшенню рівня життя. Підвищення якості життя дає змогу задуматися про здоров’я, освіту та вплив на довкілля. Зараз усе більше людей звертають увагу на етичність компаній-виробників та на користь бізнесу.
На жаль, на сьогодні основна частка імпакт-інвестицій припадає на США й Канаду, а Східна Європа — країни Балтики, Україна, Польща, Чехія, замикають рейтинг. Імпакт-підприємництво присутнє й у нас, але ми поки тільки шукаємо шлях залучення таких інвестицій.
Як війна вплинула на соціальне підприємництво
Імпакт-бізнес зустрічає свої труднощі в умовах масштабних криз, адже замість довгострокового впливу необхідно змінювати напрям бізнесу тут i зараз. Так геополітична напруженість змушує багатьох підприємців звертатися до сфери благодійності та пожертвувань на потреби населення.
Наприклад, компанія Epic Game передала $144 мільйони як гуманітарну допомогу Україні, а Google — $25 мільйонів. До них приєдналися крипто-біржа Binance та освітня платформа Grammarly, які пожертвували 10 і 5 мільйонів доларів відповідно.
Як відомо, будь-яка криза б’є насамперед по незахищених верствах населення — сироти, малозабезпечені сім’ї, інваліди тощо. Саме вони потребують матеріальної, а часом та психологічної підтримки, тому важливо, щоби їм допомагала не тільки держава, а й бізнес. І impact-підприємництво цілком відповідає таким цілям. В Україні зараз активно створюються благодійні фонди, які підтримують як людей, так і тварин.
У країні вже є Українська соціальна академія, яка запустила програму Акселератор соціального підприємництва. Мета програми — допомогти учасникам удосконалити свою пропозицію, прокачати підприємницькі компетенції, а також навчитися стабільно заробляти, вирішуючи водночас конкретну соціальну проблему.
Я глибоко переконаний, що кожен підприємець своїм прикладом та своєю роботою мусить заражати активних людей імпакт-підприємництвом. Заражати в хорошому сенсі цього слова. Я свого часу у 2017 році заснував благодійний фонд «Острівець Добра» в Харкові. Одним із головних завдань якого стоїть освіта, навчання та надання роботи для людей з обмеженими можливостями. Наприклад, в Україні лише приблизько 26 % людей із таким статусом було працевлаштовано на кінець 2021 року, і війна лише посилила цю проблему.
Тому й зараз у воєнний час ми не змінили своїх цілей — я щиро вважаю, що саме освіта та можливість роботи в поточний час забезпечить ту здорову ментальність та розвиток українського суспільства в майбутньому.
Саме це розуміння соціальної відповідальності перед суспільством дає нам, імпактам, велику перевагу в порівнянні з традиційною системою ведення бізнесу, яка могла б просто припинити існувати під час важких часів. Імпакт — це не просто благодійність, це ті дії, які спрямовані на зміни суспільства в майбутньому. Не просто швидкоплинне вирішення грошового питання, а викорінення проблеми в майбутньому.
Перспективи соціального підприємництва
Імпакт-підприємці ставлять за мету як фінансові обіги, так і вплив бізнесу на суспільство. Але як виміряти ефективність імпакт-бізнесу? Ефект можна оцінити, наприклад, за кількістю людей, які отримали допомогу, сумах, пожертвуваних на благодійність, кількістю працевлаштованих людей з інвалідністю тощо. Важливо розуміти, що знайти систему оцінювання ефективності такого бізнесу знайти можна, незважаючи на, здавалося б, незмірні дані.
Ідея благодійності необхідна, щоби люди знали про своє соціальне навантаження та відповідальність. Якщо ми позиціонуємо себе незалежними та самостійними, то ми зобов’язані думати про тих, хто кого потрібно соціально підтримувати.
Соціальне підприємництво можна порівняти з конструктором: воно дає змогу одночасно підлаштовуватися під вимоги часу та залишатися вірним своїм цілям. Беріть «деталі», звідки завгодно, та представляйте проєкт у тому вигляді, яким вам хочеться його бачити. Буває, що цікавий та важливий проєкт залишається тільки на рівні ідеї. Так відбувається, коли творці не можуть чітко поставити мету та донести важливість ініціативи до інвесторів. Потрібно заявляти про себе якомога «голосніше», але не тиснути не жалість.
Я переконаний, що вже через 10 років будь-який бізнес у світі може стати соціальним. Зараз він починає займати невелику, але важливу нішу, коштом того, що творці не бояться говорити про себе. Для мене важливо заразити світ «епідемією» імпакт-підприємництва, щоби кожен бізнесмен усвідомлював свою відповідальність та цінність допомоги тим, хто потребує підтримання.
Скажу більше — моя мета, насамперед, просувати ідею та місію імпакт-підприємництва серед ділової та бізнес-спільноти. До того ж, розповідати про соціальну відповідальність на рівні вищих навчальних закладів, де навчаються майбутні бізнесмени, підприємці, політики. Тільки так можна зробити світ кращим.
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов вчора о 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан вчора о 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Посилено відповідальність за домашнє та гендерно зумовлене насильство Світлана Приймак 19.12.2024 16:44
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом Інна Бєлянська 19.12.2024 16:11
- Гендерний розрив на ринку праці України: дослідження Міжнародної організації з міграції Юлія Маліч 19.12.2024 13:36
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? Андрій Павловський 19.12.2024 12:50
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1299
- Після зупинення війни, вільних виборів може і не відбутися 1262
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 562
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 559
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 240
-
Для мешканців багатоквартирних будинків встановили фіксовані ціни за електроенергію
Бізнес 12452
-
Рекордно подорожчав овоч, який є унікальним засобом від застуди
Бізнес 5825
-
Глиняний посуд на Святвечір: традиції, символіка та як обрати для святкового столу
Життя 4410
-
Вісім треків тижня: новий фіт Соловій і Дантеса та зимова лірика Jerry Heil
Життя 4205
-
Орбан: Угорщина веде переговори щодо транзиту російського газу через Україну
Бізнес 3216