Як уникнути блокування податкових накладних?
Чому можуть заблокувати податкові накладні 2025 року, та які наслідки блокувань? Як цього уникнути? Та який алгоритм розблокування ПН?
Блокування податкових накладних є перешкодою для отримання податкового кредиту, і неможливості зменшення податків надалі. Як наслідок платники ПДВ переплачують та втрачають свою репутацію.
Часто це відбувається через поспіх та необачність підприємця. Навіть одна невеличка неточність може призвести до блокування ПН, високих податків і відмов контрагентів від співпраці з вами. А також бізнес можуть віднести до переліку ризикових платників.
Хочу звернути увагу на найбільш поширені помилки та те, як уникнути блокування ПН.
Які причини блокування ПН?
Найпоширеніші з-поміж них:
- підприємство є в переліку ризикових;
- відсутність необхідних ліцензій;
- неправильно вказали код товару, одиниці виміру продукції (кг, літри і так далі) чи інші дані;
- невідповідність обсягів роботи кількості працівників;
- виявлення ризикових операцій, наприклад, коли ціна на товари чи послуги є завищеною порівняно з ринковою;
- негативна податкова історія (коли раніше допускалися порушення по сплаті податків і подачі звітності).
Підготовка податкових накладних потребує особливої уважності та ретельності. Тож наполегливо раджу скористатися професійною юридичною допомогою.
Непоодинокими є випадки, коли органи ДПС перевищують свої повноваження, наприклад, суб’єктивно оцінюють господарські операції. У постанові від 16.05.2024 №400/11727/23 Верховний Суд зазначив, що податковий орган під час вирішення питання про реєстрацію податкової накладної не має права здійснювати аналіз господарської операцій платника податків на предмет її реальності (нереальності) та не повинен надавати оцінку.
Також для забезпечення автоматичної реєстрації податкових накладних ще до їх реєстрації варто підготувати таблицю даних платника податку із поясненнями й посиланнями на первинні документи та подати її до податкової. Це бажано зробити платникам ПДВ, чия діяльність пов’язана з будівельними роботами, виробництвом, переробкою, сільським господарством і наданням інших послуг. Органи ДПС протягом 5 робочих днів мають ухвалити рішення про її врахування чи неврахування. Таблиця подається в електронному вигляді, та якщо її не прийняли з першого разу, можна надіслати повторно.
Зберігайте документацію на кожну операцію (наприклад, якщо придбали тканини для одягу від постачальників), та не затягуйте з їх оформленням, щоб можна було в будь-який момент надати їх в ДПС у разі призупинення реєстрації.
Ризики ФОП/ ТОВ при блокуванні ПН
Якщо податкову накладну заблокували, то ви не зможете скористатися правом отримання податкового кредиту, та переплачуватимете податки. Ще вірогідність податкових перевірок стає значно вищою.
Тому постійно перевіряйте статус накладних в електронному кабінеті платника податків, своєчасно реагуйте, якщо їх було заблоковано, та готуйте відповідні пояснення.
Критерії ризиковості платника податків
Ви є ризиковим платником податків, якщо є хоча б одна ознака, визначена Критеріями ризиковості платника податку на додану вартість, визначеними Постановою КМУ від 11 грудня 2019 року № 1165:
- платника ПДВ зареєстровано на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів;
- платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам;
- платника зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами;
- платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками;
- юридична особа не має відкритих рахунків у банку/ небанківського надавача платіжних послуг;
- не подано органу контролю податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди;
- платником податку на прибуток підприємств не подано органу контролю фінансової звітності за останній звітний період;
- в органах контролю наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на органи контролю завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/ розрахунку коригування.
Якщо ваш бізнес буде віднесено до ризикових, реєстрація всіх подальших податкових накладних автоматично припиниться. Також інші контрагенти можуть відмовитися від співпраці з вами. Дана ситуація нагадує ефект доміно. Адже якщо ви взаємодіяли із ризиковим підприємством, то й самі ризикуєте таким стати.
Алгоритм розблокування податкових накладних
Ви маєте регулярно перевіряти електронний кабінет платника податків, щоб з’ясувати, який статус документа. Якщо накладну було заблоковано, отримаєте квитанцію про зупинення реєстрації, де вказано причину. Потрібно підготувати пояснення та документи, які підтвердять підставу виписки податкової накладної та подати їх до ДПС через електронний кабінет.
А щоб процес подання податкових накладних, таблиць та пояснень не був складним та напруженим, варто звертатися за професійною юридичною допомогою та послугою супроводу бізнесу. Завчасна вичитка документів до дрібниць врятує вас від репутаційних збитків і зарахування до переліку ризикових підприємств.
- Как оформить наследство, если я за границей Віра Тарасенко 14:50
- Централізація закупівель: як Україна та ЄС підвищують ефективність державних витрат Олена Усеінова вчора о 17:38
- Обмеження переказів між картками: що зміниться з 1 червня? Денис Терещенко вчора о 15:07
- Як уникнути блокування податкових накладних? Сергій Пагер вчора о 08:47
- Сімейне підприємництво в Україні: міжнародний досвід та перспективи Юлія Мороз 22.05.2025 14:15
- Світло – не трофей Ірина Голіздра 22.05.2025 12:56
- Оскарження тарифу на електроенергію: КОАС розглядає справу проти постанови КМУ Андрій Хомич 22.05.2025 11:38
- Господарювання без сторонніх або ТОВ з 1 учасником Альона Пагер 22.05.2025 09:39
- Капітал у квадратних метрах: стратегічний погляд на інвестиції в українську нерухомість Раміль Мехтієв 22.05.2025 09:07
- Хто вбив Андрія Портнова? Дмитро Золотухін 22.05.2025 01:17
- Психосоціальні ризики: прихована загроза безпеці праці, яку не варто ігнорувати Валентин Митлошук 21.05.2025 15:51
- Війна і молодь України: виклики, нові цінності та перспективи розвитку після війни Захарій Ткачук 21.05.2025 13:32
- Що робити зі скасуванням торгівельного безвізу для України Юрій Щуклін 21.05.2025 13:22
- Суд не вправі оцнювати ухвали НСРД Андрій Хомич 21.05.2025 11:39
- 8 звичок бідних людей, які заважають розбагатіти Олександр Висоцький 21.05.2025 11:23
-
Ексочільник Пенсійного фонду у Хмельницькій області приховав $500 000 у банку Австрії – НАЗК
Фінанси 21530
-
Ціни на оренду зросли майже на 30%: де в Києві та передмісті найбільше дорожчає житло — інфографіка
Інфографіка 16250
-
Хмельницький пивзавод змінює власника: покупець отримав дозвіл АМКУ
Бізнес 8483
-
Виклик Маску: як Китай утричі обігнав Starlink за потужностями виробництва супутників
Думка 6505
-
Від $2000 за квадрат і робітники з Індії. Ігор Ніконов про майбутнє ринку нерухомості
Бізнес 6318