Як використовувати авто на 100% без потреби його купувати та обслуговувати
Соціологи якось підрахували, що автомобілі вимушено простоюють у середньому 96% часу на стоянках, тоді як ефективно використовується – 4% часу експлуатації.
Американські соціологи якось підрахували, що тамтешні автомобілі вимушено простоюють у середньому 96% часу на стоянках, тоді як ефективно використовується – всього 4% часу експлуатації. Та й то, 1% із 4-х використовується на пошук парковки у забитому міському просторі. Цей факт науковці наводять, аби спрогнозувати розвиток авторинку в довгостроковому періоді, стверджуючи: майбутнє – за автономними авто спільного користування.
За прогнозами американських аналітиків, вже у 2030 році 95% маршрутів обслуговуватиметься безпілотними авто, що належатимуть корпораціям. А на 40% авто, що залишатимуться у приватній власності, припадатиме всього 5% перевезень. Це, з одного боку, розвантажить міське середовище від засилля автомобілів, а з іншого – дозволить використовувати авто значно ефективніше та економніше.
Однак озвучена цифра – довгостроковий прогноз, а отже в цю модель може втрутитися чимало ризиків – як технологічних, так і соціальних. Втім, проблему, про вирішення якої говорять науковці та аналітики, ніхто не відміняв. Чи є спосіб максимально ефективно використовувати автомобіль, аби він, передовсім, міг задовольнити реальні потреби конкретної людини, а не став просто дорогою статусною іграшкою, або ж і взагалі причиною гігантської дірки у сімейному бюджеті?
Як не банально, відповідь на це питання варто шукати не у далекому і складно прогнозованому майбутньому, а в концепції «авто як сервіс», на якій і будуються прогнози про бліцкриг автомобілів-безпілотників. Поясню простіше: вже зараз можна користуватися всіма перевагами автомобіля 100% корисного часу без потреби купувати його за грубі гроші та витрачати купу часу, зусиль та головне – коштів – на його обслуговування.
Таємниці тут немає від слова «взагалі». Мова іде всього-на-всього про… оренду автомобіля. Судіть самі – описуючи «світле безпілотне майбутнє» американські журналісти, зазвичай, малюють таку картину: немає потреби у вічно забитих великих міських парковках, немає потреби у крутому захищеному домашньому гаражі, авто можна замовити через додаток або чатбота – і вуаля, невдовзі воно вже стоїть перед вашим порогом. Вас взагалі не парять такі проблеми, як техогляд авто чи його обслуговування, з іншого боку – немає потреби переплачувати за таксі з водієм. Приблизно тими ж словами можна описати й ситуацію, коли ви замовляєте вже сьогодні орендний автомобіль: принципова відмінність полягає хіба в тому, що кермуватиме ним не робот, а ви самі.
Поки провідні гравці авторинку намагаються вже зараз адаптуватися до викликів майбутньої відмови від концепції приватних авто, компанії, що надають послуги оренди авто, уже зараз у свій спосіб вирішують цю проблему. Поки Uber вкладає мільйони, якщо не мільярди доларів у розробку безпілотників та концептуальних рішень для повної реорганізації транспортного забезпечення приватного сектору, компанії на кшталт BLS уже зараз готові повністю замінити приватне авто максимально ефективною орендою: тільки тоді, коли потрібно і саме на той час, на який є потреба в авто. Більше того – такі компанії надають можливість автовласникам здавати в оренду власні авто, тож відсоток «простою» в цих випадках знижується іще більше.
Разом із цією, здавалося би, традиційною на перший погляд галуззю ринку авто послуг – орендою – активно розвиваються й інші, інноваційні сервіси. Йдеться, по-перше, про каршерінг – спільне володіння і використання автомобілів. Ця модель відома іще з кінця 80-х років, однак останніми роками набула особливої популярності. Більше того – в наш час каршерінг часом позиціонують як «похвилинна оренда авто», альтернативу таксі. По-друге – можна згадати про сервіс «блаблакар», який також нагадує концепцію «спільного використання автомобіля», однак найголовніше у ньому те, що він звільняє дорогу від кількох авто на користь лише одного, в якому і їхатимуть попутники з одного до іншого міста.
Зазвичай, коли йдеться про «три кити» технологічного прориву в автомобільній індустрії, називають передовсім перехід від двигуна внутрішнього згорання до електромобіля, від водія до автопілоту та від концепції «персонального авто» до концепції «авто як сервіс». І в цій тріаді саме середня ланка – «безпечний ефективний автопілот» – наразі є найслабшою. А от третя складова – «авто як сервіс» – реалізується у свій спосіб вже зараз. Тими, хто орендує авто для поїздки у відпустку або на дачу замість тримати для таких потреб власний транспорт. Тими, хто відмовляється від «другого авто» – адже завжди в разі потреби можна оперативно орендувати автомобіль будь-якого класу. Тими, хто відкритий до експериментів, хто хоче спробувати щось нове, хоче різноманітності та можливості робити вибір коли йому завгодно, зрештою – хто готовий до майбутнього вже зараз.
- Чи варто шукати справедливості у країні чиновників? Любов Шпак вчора о 20:42
- Изменения в порядок оформления отсрочки. Постановление 1558 и 560 Віра Тарасенко вчора о 18:49
- Документи в умовах окупації: між правом та реальністю Дмитро Зенкін вчора о 17:06
- Івенти для покоління Хоумлендерів. Особливості та деякі думки Олексій Куліков вчора о 16:12
- Спецоперація проти "Глобино" Євген Магда вчора о 14:29
- Податок на посилки: думки щодо за і проти цієї ініціативи Олег Пендзин вчора о 14:20
- Нумерологія в податках. Цифра 11 Євген Власов вчора о 12:21
- Америка поза глобальною грою: філософія відступу чи стратегічна помилка? Світлана Приймак вчора о 09:00
- Думка первинна, чули? Катерина Мілютенко 22.01.2025 23:42
- 21% українців, які хотіли б емігрувати – це катастрофа Володимир Горковенко 22.01.2025 16:07
- Як ШІ змінює закупівлі: клієнти-машини та криза кадрів Марина Трепова 22.01.2025 15:12
- Пеня на заборгованість по аліментах: поняття, порядок нарахування та граничний розмір Леся Дубчак 22.01.2025 15:01
- Правила ефективного партнерства в адвокатурі Тетяна Лежух 22.01.2025 13:33
- Перемир’я між Ізраїлем і ХАМАС: виклики та перспективи після 15 місяців конфлікту Олег Вишняков 22.01.2025 13:25
- Як корпоративний медичний одяг змінює клініку: мій досвід Павло Астахов 22.01.2025 09:26
-
Забудьте про молодь. Її в Україні не буде
Думка 11965
-
США висунули Путіну ультиматум: що насправді хотів сказати Трамп
Думка 2939
-
Барбадос і Панама позбавлять свого прапора 114 танкерів тіньового флоту Росії
Бізнес 2106
-
Дешево, але дорого. Порівняння вартості життя у Києві та інших європейських містах
Інфографіка 2040
-
"Сьогодні надійшли кошти". Співвласник АТБ Буткевич заплатив 1,9 млрд грн за Аерок
Бізнес 2016