Правові механізми в житті трудового колективу: частина 2
Проаналізовано мінімальні державні гарантії в оплаті праці, виплату заробітної плати власнику підприємства. Концентрована практична інформація. Допоможе підприємствам працювати з персоналом правильно
Зі збільшенням штрафів за порушення роботодавцями норм трудового законодавства візит Держпраці став страхом для будь-якої компанії, оскільки майже всі перевірки цього органу закінчуються штрафами від сотень тисяч до мільйонів гривень.
Розглянемо актуальні рішення судів щодо розгляду справ в справах про недотримання роботодавцями мінімальних державних гарантій в оплаті праці.
Що таке мінімальні державні гарантії в оплаті праці?
Мінімальними державними гарантіями в оплаті праці є не лише мінімальна заробітна плата, але й норми і гарантії в оплаті праці, які передбачені частиною першою ст. 12 Закону України «Про оплату праці», а саме:
1) норми оплати праці за роботу в надурочний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; у нічний час; за час простою, який мав місце не з вини працівника; при виготовленні продукції, що виявилася браком не з вини працівника; працівників молодше вісімнадцяти років, при скороченій тривалості їх щоденної роботи тощо;
2) гарантії в оплаті праці для працівників – оплата щорічних відпусток; за час виконання державних обов’язків; для тих, які направляються для підвищення кваліфікації, на обстеження до медичного закладу; для переведених за станом здоров’я на легшу нижче оплачувану роботу; переведених тимчасово на іншу роботу у зв’язку з виробничою необхідністю; для вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років, переведених на легшу роботу; при різних формах виробничого навчання, перекваліфікації або навчання інших спеціальностей; для донорів, тощо;
3) гарантії та компенсації працівникам в разі переїзду на роботу до іншої місцевості, службових відряджень, роботи у польових умовах тощо.
Часто до цих гарантій відносять і індексацію заробітних плат. Про це йдеться навіть в офіційних сайтах фіскальних органів та Держпраці. Однак Третій апеляційний адміністративний суд 18 липня 2019 року в справі № 160/8918/18 дійшов такого висновку. Аналіз наведених норм свідчить, що законодавець відрізняє поняття «мінімальні державні гарантії в оплаті праці» та «державні соціальні гарантії», відносячи, при цьому, мінімальний розмір заробітної плати і до основних мінімальних державних гарантій в оплаті праці, і до основних державних соціальних гарантій. Разом з тим, індексація не є у розумінні ст.85 КЗпП України нормою оплати праці, не являється гарантією чи компенсацією для працівників, а входить до структури заробітної плати (до складу фонду додаткової заробітної плати), і застосується, як зазначено п.2 Порядку № 1078, до грошового доходу громадян у вигляді оплати праці, який включає гарантійні та компенсаційні виплати, а також, індексація відноситься до інших державних соціальних гарантій, і не входить до числа мінімальних державних гарантій в оплаті праці.
Хоча така практика ще не устаткувалася, і наведений приклад – практика суду апеляційної інстанції, однак ймовірно, що інші судді можуть взяти за орієнтир такий логічний хід думки в аналогічних справах.
Доплати у вечірній час
Держпраці наклало на підприємство штраф у розмірі 10 МЗП (41 730 грн.) на підставі ст. 265 КЗпП України – за невиконання підприємством мінімальних державних гарантій в оплаті праці: невиплату доплати за роботу у вечірній час і виплату доплати за роботу в нічний час у розмірі меншому, ніж це передбачено Територіальною галузевою угодою. Компанія оскаржила це рішення в суді. Постанову про застосування цього штрафу суд скасував на підставі наступного. Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону України «Про оплату праці» норми і гарантії в оплаті праці, передбачені ч. 1 цієї статті, є мінімальними держгарантіями. Згідно зі ст. 17 Закону України Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» основні соціальні гарантії встановлюються законами. Територіальною галузевою угодою встановлено доплату за роботу у вечірній час (з 18.00 до 22.00) у розмірі 20 % годинної тарифної ставки за кожну годину роботи. Але колективним договором підприємства зазначена гарантія не передбачена і зазначені виплати не проводяться; – штраф на підставі ст. 265 КЗпП України застосовується за порушення мінімальних державних гарантій, а їх не можна ототожнювати з гарантіями, установленими галузевою угодою. Тобто якщо гарантії в оплаті праці передбачені галузевою угодою, а не законом, то штраф за порушення цих гарантій не застосовується (Постанова Касаційного адміністративного суду Верховного Суду у справі № 804/7745/16 від 19.09.2018 року).
Виплата заробітної плати власнику підприємства
Орган Держпраці за результатами перевірки склав акт, у якому зазначено, що засновник (власник) підприємства поклав на себе виконання функцій директора без укладення трудового договору. При цьому зарплата йому не нараховувалася і не виплачувалася. На підставі акта було винесено постанову про накладення на ТОВ штрафу згідно з абзацом четвертим ч. 2 ст. 265 КЗпП України – за невиконання мінімальних державних гарантій в оплаті праці. Компанія оскаржила постанову Держпраці в суді. Суд скасував постанову про накладення штрафу. У судовому рішенні було зазначено, що коли власник управляє підприємством без укладення трудового договору, такі відносини слід розцінювати як корпоративні, а не трудові. А тому нараховувати зарплату власникові у цьому випадку немає підстав. Отже, власник може керувати підприємством без укладення трудового договору. Рішення суду першої інстанції не скасоване апеляційною інстанцією (справа № 820/3159/18).
Виконання розпорядження Держпраці не звільняє від уже накладеного і не оскарженого штрафу
Підприємство після перевірки Держпраці виправило порушення і оскаржило постанову Держпраці. Але суд став на бік державного органу і у задоволенні позовних вимог підприємства про скасування штрафу було відмовлено. Суд вирішив, що виконання розпорядження у встановлений строк не звільняє від відповідальності за порушення вимог ст. 265 КЗпП України (Постанова Касаційного адміністративного суду Верховного Суду у справі № 804/2806/17 від 25.04.2018 року).
Загалом зауважимо, що ще в кінці 2018 року прес-служба Верховного Суду повідомила: «Юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі, зокрема, недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці — у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (ст. 265 КЗпП України). Разом з тим, ототожнення гарантій, визначених галузевою угодою, та мінімальних державних гарантій є помилковим». Таке повідомлення не можна вважати судовою практикою однак основний вектор юридичної думки в цьому питанні Верховний Суд визначив і практика 2019 року це підтвердила.
- Cпеціальні військові операції – міжнародна політика кремля Сергій Пєтков 10:18
- 100 днів, які не повернули мир в Україну Дмитро Пульмановський 10:15
- За фасадом новобудови: як виявити ризики перед купівлею Юрій Бабенко вчора о 15:32
- Як енергетичні компанії оптимізують КІК: досвід ЄС та українські реалії Ростислав Никітенко вчора о 11:46
- 4 помилки, які заважають власнику бізнесу побудувати сильну компанію Олександр Висоцький вчора о 10:27
- Где покупать жилую недвижимость и какую? Володимир Стус 21.04.2025 23:53
- ТЦК – треш, хайп, фейк або соціальна допомога військовим та їх сім’ям Сергій Пєтков 21.04.2025 19:52
- Китай закручує "рідкоземельну гайку". Як Україні скористатися своїм шансом? Ксенія Оринчак 21.04.2025 16:53
- Компенсація 1,5 млн грн моральної шкоди з рф на користь киянина за "повітряні тривоги" Світлана Приймак 21.04.2025 10:20
- Розпоряджання землею під час війни: поради юриста Сергій Пагер 21.04.2025 08:57
- Стажування і підвищення кваліфікації: сенси та підходи Сергій Пєтков 20.04.2025 19:43
- Рішенням суду з працівника (водія) стягнуто упущену вигоду Артур Кір’яков 19.04.2025 18:25
- Чому корпоративний стиль – це більше, ніж просто форма Павло Астахов 19.04.2025 12:09
- От трансфера технологий к инновационному инжинирингу Вільям Задорський 18.04.2025 21:33
- Начинается фаза глобального разгона инфляции и масштабных валютных войн Володимир Стус 18.04.2025 18:53
- Терези Феміди: статистика виправдувальних вироків в Україні – симптом чи вирок системі? 478
- Як комплаєнс допомагає громадським організаціям зміцнити довіру та уникнути ризиків 226
- Модель нової індустріалізації України 182
- Професії зникають, навички – у тренді 170
- Омріяна Перемога: яким українці бачать закінчення війни? 140
-
Львів планує відкрити заміський тролейбусний маршрут до сусіднього села
Бізнес 23670
-
Індія купить "боїнги", від яких через торгову війну зі США відмовився Китай
Бізнес 11951
-
"Дитячий бонус" $5000: Білий дім збирає ідеї для збільшення народжуваності у США
Бізнес 4712
-
Французьке посольство хоче купити історичний будинок у центрі Києва – компанія НЕСТ
уточнено Бізнес 4605
-
Дефіцит вітаміну D, ймовірно, впливає на збільшення випадків раку товстої кишки: деталі
Життя 4501