Нововведення від НБУ: чи матиме попит дозвіл на купівлю валюти в банках?
Деякі банки вже відреагували на нововведення, та чи сподобалося це людям та потенційним вкладникам? У цьому блозі розберемося, чи змінить цей підхід ситуацію на валютному ринку.
21 жовтня Нацбанк дозволив придбання безготівкового долара для населення за офіційним курсом 36,57 грн. Але отримати на руки ці гроші громадяни не зможуть — вони будуть знаходитись на депозиті, а після закінчення його терміну сума буде конвертована в гривню. Очікується, що такий механізм дозволить можливість зберегти заощадження українців, зменшити попит на іноземну валюту, знизити тиск на курс та зекономити міжнародні резерви. Деякі банки вже відреагували на нововведення, та чи сподобалося це людям та потенційним вкладникам? У цьому блозі розберемося, чи змінить цей підхід ситуацію на валютному ринку.
Національний Банк України запровадив новий інструмент, щоб громадяни могли захистити свої збереження за умов надмірної інфляції, викликаної війною. Цей механізм доволі простий: клієнт банку купує валюту, вона зараховується на депозит, а після закінчення терміну вкладення конвертуються в гривні за поточним офіційним курсом. Після цього клієнт може отримати й користуватися цими грошима. При цьому обмежень щодо суми вкладів та їх кількості немає. Кожна банківська установа сама визначає відсоткові ставки, які може запропонувати своїм клієнтам. Варто додати, що термін депозиту повинен бути не менший за 6 місяців з ймовірним продовженням, але без можливості дострокового розірвання. Банки не зможуть використати цю валюту для власних операцій, вона буде розміщена в Нацбанку, який буде платити їм 3% річних.
З усього цього виходить, що вкладники можуть заробити на такому інвестуванні лише в разі зниження офіційного курсу гривні. Звісно, що в ситуації постійних бойових дій, ракетних обстрілів та занепаду економіки — малоймовірно, що гривня значно зміцниться найближчим часом. Якщо курс залишиться на тому ж рівні, а вкладник придбає іноземну валюту і відкриє депозит — за пів року він отримає ту ж суму плюс відсоток банку. Враховуючи високу інфляцію, постає питання — наскільки такі інвестиції можуть зацікавити людей?
ПриватБанк першим відреагував на нововведення та вже 21 жовтня презентував відповідну опцію в додатку Приват24, яка з’явилась в розділі з іншими депозитами. При цьому мінімальна сума вкладення буде 500$, комісія за купівлю валюти не стягуватиметься, а ставка сягатиме 0,001% річних. Поповнити такий депозит неможливо, проте кількість відкритих вкладів може бути необмеженою. Монобанк, своєю чергою, не поспішає запроваджувати нововведення. Співзасновник Олег Гороховський спочатку анонсував нові депозити, а потім, побачивши реакцію користувачів, створив опитування. У цьому голосуванні клієнти висловились за непотрібність цієї функції. Наразі “mono” не повідомляв про запровадження нових валютних депозитів.
Очевидно, що люди не поспішатимуть із такими вкладеннями, адже цей тип депозиту неможливо розірвати достроково, а вигода не перевищує ризики. Ймовірно, що з часом, НБУ скорелює співвідношення гривні до долара, як останнього разу в липні. Нагадаю, що тоді вартість долара піднялася з 29,2 до 36,6 гривні. Наразі важко сказати коли буде наступне зростання, проте, очікується, що середньорічний курс долара буде близько 42 гривень у 2023 році.
Першим найважливішим аспектом дозволу придбання іноземної валюти для депозитів слід вважати зниження ажіотажу на готівковому ринку, адже попит очікувано знизиться. Як другий позитивний фактор слід розглянути те, що міжнародні резерви не скоротяться внаслідок зворотного продажу депозитних коштів. Враховуючи швидке запровадження в деяких банках — проєкт був розроблений за участі деяких банківських установ, а отже підтримка банківського сектору вже гарантована.
- Юридичні аспекти ЕДО: що варто врахувати бізнесу перед запуском Олександр Вернигора вчора о 19:37
- Цифрова зрілість компанії: як зрозуміти, де ви зараз і що робити далі Станіслав Нянько вчора о 16:02
- Міністерство мовчить. А небо – кричить Дана Ярова вчора о 15:09
- Комплаєнс по-американськи: уроки для фінтех-стартапів, які хочуть вийти в США Микола Мироненко вчора о 14:55
- Ціль – не ядерна програма, а режим Олег Вишняков вчора о 12:24
- Множинне громадянство: що змінює новий закон і які ризики він несе Україні Кирил Іорданов вчора о 12:07
- Зміни без змін: про новий фасад старої влади Любов Шпак вчора о 11:19
- Там, де померла емпатія, проросла лють Дана Ярова 17.06.2025 15:30
- Що робити, якщо БЕБ прийшли з обшуком, а адвоката поруч немає: інструкція для бізнесу Богдан Забара 17.06.2025 14:28
- Проблема компенсації за землі, зайняті під оборонні споруди під час війни Олександр Мінкін 16.06.2025 15:59
- Відповідальність продавця за продаж товару неналежної якості Артур Кір’яков 16.06.2025 14:42
- Психологічне виснаження сильних: коли я справляюсь "більше не працює" Юлія Буневич 16.06.2025 13:34
- SMRs для України: як малі реактори змінять енергетику та право Ростислав Никітенко 16.06.2025 10:37
- Земля без корупції: державна оренда через аукціони у "Земельному банку" Денис Башлик 16.06.2025 08:39
- Как развестись в Украине, если вы за границей, а муж или жена против Віра Тарасенко 15.06.2025 22:03
- Середній вік материнства: які країни визначатимуть світову народжуваність у 2050 році 260
- Відвертість із ШІ: як душевні розмови з ChatGPT стають загрозою безпеці 243
- Конкурс без поваги до суспільства 159
- Множинне громадянство: що змінює новий закон і які ризики він несе Україні 119
- Задонатили на армію чи волонтерам? Можете повернути частину податку 97
-
Росія вдарила "Калібрами" по найбільшому в Україні заводу з виробництва кабелю – фото
Бізнес 222440
-
"Згоріло абсолютно все". Атака РФ знищила підприємство виробника субліматів "Харчі"
Бізнес 34579
-
Металургійний холдинг Ахметова викупив євробонди-2025
Бізнес 28062
-
Трамп у кремлівській шкурі: президент США постійно надає РФ "інформаційні послуги"
Думка 17552
-
Успіхи Ізраїлю в Ірані оголили слабкість Росії як військової сили
Думка 16854