Управління будинком: кому належать земельні ділянки?
У контексті реалізації реформи у сфері житлово-комунального господарства України не можна оминути увагою питання права власності на земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинку.
У контексті реалізації реформи у сфері житлово-комунального господарстваУкраїни не можна оминути увагою питання права власності на земельні ділянки, наяких розташовані багатоквартирні будинку.
Згідно зі статтею 42 Земельного кодексу України, земельні ділянки, на якихрозташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди таприбудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власниківквартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власністьабо в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку в порядку,встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже,Земельний кодекс України передбачає, що земельні ділянки багатоквартирних будинківмають належати співвласникам багатоквартирних будинків.
Щовідбувається в реальності?
Кабінет Міністрів України досі не розробив Порядок, на підставі якогоземельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належнідо них будівлі, споруди та прибудинкова територія мають передаватися безоплатноу власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку.Тому реалізувати право, передбаченестаттею 42 Земельного кодексу України, на практиці поки неможливо.
Разом з тим, майже півтора роки на розгляді у Верховній Раді знаходитьсязаконопроект № 3576 від 03.12.2015 року «Про внесення змін до деякихзаконодавчих актів України щодо земельних ділянок багатоквартирних будинків».Проект закону передбачає внесення змін, зокрема, до статті 42 Земельногокодексу України для того, аби створити просту та зрозумілу процедуру дляспіввласників багатоквартирного будинку щодо отримання безоплатно у власністьабо в постійне користування земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирнібудинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія.
Прийняття законопроекту вирішить велику кількість питань, пов’язаних з невизначеністю правового статусу земельнихділянок багатоквартирних будинків.
Проте зараз неможливо точно сказати, коли Верховна Рада України нарештіприйме Закон.
Хто платитьподаток на земельну ділянку?
Доки не передбачено і не закріплено у нормативно-правових актах чітку процедуруотримання земельних ділянок багатоквартирних будинків, ці земельні ділянкифактично заморожені. Ані співвласники не можуть отримати їх у спільнувласність, ані будь-хто інший.
Стаття 319 Цивільного кодексу України чітко визначає, що власність зобов’язує, а тягар утримання майна несе його власник. Такимчином, поки співвласники не отримають земельну ділянку багатоквартирногобудинку у власність або в постійне користування, тягар її утримання має нести власник– територіальна громада міста, від імені якої діє орган місцевогосамоврядування.
Крім того, поки співвласникибагатоквартирного будинку не стали власниками або землекористувачамивідповідної земельної ділянки, органи Державної фіскальної служби України немають правових підстав для нарахування земельного податку щодо вказаноїземельної ділянки. Адже, відповідно до статті 269 Податкового кодексуУкраїни, платники земельного податку – власники земельних ділянок, а такожземлекористувачі.
Про те, як врегулювати відносини, пов’язані з утриманням прибудинкової території багатоквартирного будинку тавимогами органів Державної фіскальної служби України щодо сплати земельногоподатку, ми поговоримо вже наступного тижня.
- Від кризи до прориву: чи прокладе Україна шлях до технологічного лідерства? Єгор Осадчук 18:35
- Дисципліна у стилі Стіва Джобса: як не здатися і втілити свої мрії Катерина Мілютенко 18:00
- Антитренди в ІТ в 2025 році: час позбутися баласту Михайло Зборовський 13:43
- Мистецтво перевтілення брендів Ірина Кононенко 13:29
- В пошуках щастя. Частина перша: Непарна пара Алла Заднепровська 12:01
- Інноваційні технології: майбутнє енергетики для сталого розвитку Ростислав Никітенко 11:55
- Закон про народовладдя: як українці зможуть активно впливати на життя своїх громад Лариса Білозір вчора о 21:38
- 10 помилок юристів при веденні соціальних мереж Тетяна Лежух вчора о 14:48
- Податкові стимули для чистого водню: як США задають тренд і що варто врахувати Україні Олексій Гнатенко вчора о 14:42
- Рашистська пропаганда отримала рекордне фінансування Володимир Горковенко вчора о 13:51
- Про обмін чи повернення подарованого товару: в Україні та закордоном Світлана Приймак вчора о 12:53
- Чи зможуть жінки подолати "скляну стелю" у сучасному світі? Галина Пустова вчора о 11:50
- Другий шанс: як громадяни ЄС можуть завершити випробувальний термін у рідній країні Дмитро Зенкін вчора о 11:01
- Чому люди дурні, а ШІ стане Президентом Тайваню Олег Короташ вчора о 07:30
- Робоче навантаження аудитора або чому варто навчитися грамотному плануванню аудиту Ольга Рубитель 05.01.2025 19:36
-
Екснардепа Журжія зняли з потяга під час проходження кордону. Він подаватиме до суду
Бізнес 35192
-
Український бізнесмен планує відродити знамениту марку польських тракторів
Бізнес 12329
-
Велика Британія обігнала Німеччину і стала найбільшим ринком електромобілів у Європі
Бізнес 8194
-
Удар по бджільництву: в Україні померло до 25% бджіл у 2024 році
Бізнес 7435
-
РФ перенаправляє газові потоки: експорт російського ЗПГ до Європи бʼє рекорди
Бізнес 4630