Досвід Сінгапура і Лондона – ключ до побудови в Україні "розумних" міст
На першому місці - розумна нація.
Україна поки не є передовою країною в реалізації концепції smart city. Більшість українських міст і громад тільки починають свій перехід до цифровізації, впроваджуючи локальні рішення. Але у світі вже спостерігаються більш глобальні тенденції, коли концепція «розумного міста» виходить далеко за рамки простого побутового комфорту або цифровізації адміністративних процесів.
У самих передових у плані дигіталізаціі містах поступово приходять до того, що smart city - це «розумний» простір, на якому в «розумних» (комфортних) умовах проживає «розумне» населення (яке хоче вчитися і розвиватися), яке бере активну участь в «розумному» управлінні життям міста з «розумною» економікою. І ось саме до такої моделі розвитку smart city ми в Україні і прагнемо.
Наведу кілька прикладів. У Сінгапурі (одному з незмінних лідерів у рейтингу «розумних міст» світу) перші проекти з цифровізації міста були реалізовані ще на початку 2000-х, і зачіпали вони, в першу чергу, питання енергоефективності та захисту навколишнього середовища від шкідливих викидів. Наприклад, місто успішно вирішило проблему очищення вод, яка на той час стояла перед ним дуже гостро, а також впровадило систему «розумної» утилізації відходів.
Але вже до 2014 року ідеї smart city в Сінгапурі значно трансформувалися, і його жителям була представлена глобальна концепція Smart Nation ( «розумна» нація), яка має на меті створити «перетворений Сінгапур, де люди матимуть більше можливостей для життя, а також будуть проживати свідоме і повноцінне життя завдяки технологіям цифрової економіки».
Тобто, Сінгапур став першим містом у світі, для якого головним пріоритетом в реалізації ідеї «розумного» міста став розвиток людського капіталу та адаптація населення до онлайн-культури.
Звідси були виділені і головні напрямки цифровізації міста - це охорона здоров'я, освіта, транспортна система, інтелектуальні міські рішення і фінансова сфера.
Зокрема, влада Сінгапуру поставили перед собою мету зробити місто світовим фінансовим центром, а значить, забезпечити приплив інвестицій, створити сприятливе підприємницьке середовище і стимулювати інновації.
Але при цьому місто також має намір підтримувати творчість і експерименти в бізнесі, старт-ап екосистеми, сприяти розвитку цифрових рішень, доступних будь-якому жителю і гостю Сінгапуру. Влада міста хоче використовувати інвестиції, зроблені муніципалітетом в цифровизацию інфраструктури, для того, щоб поставити технології на службу своїм громадянам.
Завдяки такому підходу Сінгапур сьогодні є лідером серед «розумних» міст не тільки за показником якості життя, а й за простотою ведення бізнесу та залучення у світову економіку. У цьому місті люди хочуть не тільки жити, але й прагнуть в ньому працювати і заробляти.
На розвиток потенціалу жителя сьогодні спрямована і концепція «Розумний Лондон». Хоча, як і в Сінгапурі, її реалізація передбачала ряд стандартних цифрових рішень, таких як портал відкритих даних London DataStore, дигіталізація транспортної системи, дигітал-ініціативи для участі жителів в управлінні містом, проекти по його відновленню та інші, основна увага в Лондоні все-таки приділяється напрямками, які сприяють розвитку таланту, інтелектуальному зростанню населення і сталому розвитку.
Наприклад, серед ключових принципів реалізації стратегії можна побачити сприяння розвитку досліджень і творчого таланту жителів Лондона, комунікацій між владою, бізнесом і населенням, відкритості до співпраці.
Звідси були виділені й основні пріоритети розвитку міста, прописані в дорожній карті Smarter London Together, прийнятій у 2018 році. А саме, в Лондоні планують розробляти більшу кількість призначених для користувача послуг на основі цифрових рішень, забезпечувати покриття більшої території міста громадським Wi-Fi і розвивати «розумні» вулиці, впроваджувати технології управління великими даними, а також постійно посилювати співпрацю сторін в рамках міста.
Іншими словами, і Сінгапур, і Лондон представили світу дещо інше і більш розширене бачення «розумного» міста, до якого усі звикли. Розробивши стратегії smart city з чіткою людиноцентричною спрямованістю, вони на перше місце поставили «розумну» націю і роблять акцент на розвитку «розумного» населення і людського капіталу в цілому. При цьому, звичайно, ніхто не забуває про рішення конкретних екологічних або транспортних проблем, управлінських і побутових завдань та інше. Просто все це, швидше, вже не мета, а засіб для досягнення мети в побудові «розумного» міста нової якості.
І ось такий людиноорієнтований підхід зарубіжних міст можна використовувати і при вирішенні проблемних питань в містах та громадах України, що значно наблизить нас як до глобальних тенденцій, так і буде сприяти розвитку «розумної» нації.
- Бідних стає все більше Андрій Павловський вчора о 22:57
- Використання підробленого військово квитка з метою перетину держкордону Євген Морозов вчора о 21:03
- Авіакатастрофа "Азербайджанських авіаліній": пошуки правди Юрій Гусєв вчора о 14:40
- Підписано Закон про право слідчих і прокурорів обмежувати роботу бізнесу Андрій Хомич вчора о 14:08
- Особливості імпортно-експортних операцій з електроенергією та газом у Європі: аналіз країн Ростислав Никітенко вчора о 13:30
- Партнерства заради сталого розвитку в технологічному секторі: Україна та світ Оксана Захарченко вчора о 11:48
- Шестимісячний строк для оголошення особи померлою: право, яке має служити людяності Світлана Приймак вчора о 11:43
- Етика суддів 2025: нові показники доброчесності чи додаткові виклики? Дмитро Зенкін вчора о 10:13
- Оскарження в суді містобудівної документації як нормативно- правового акту Євген Морозов 25.12.2024 20:50
- Податкові умов для енергоринку в Україні, Польщі, Угорщині, Німеччині та Нідерландах Ростислав Никітенко 25.12.2024 14:21
- Містобудівна документація: генеральний план населеного пункту Євген Морозов 24.12.2024 20:35
- Legal instruments to combat stalking, based on international experience Руслана Абрамович 24.12.2024 17:39
- Спрощення процедур чи посилення контролю? Нове Положення НБУ під час воєнного стану Світлана Приймак 24.12.2024 16:35
- Ключові тренди сталого інвестування та ESG для добувної галузі у 2025 році Ксенія Оринчак 24.12.2024 14:54
- Як забезпечити стабільність та вигоду на енергоринку України у 2025 році? Ростислав Никітенко 24.12.2024 13:31
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 857
- Бідних стає все більше 299
- 2025. Рік економічного відновлення, репатріації та інтеграції військових. Чи буде так? 258
- Підписано Закон про право слідчих і прокурорів обмежувати роботу бізнесу 198
- JIT – концепція, час якої настав 64
-
Кінець російського "космобєсія". Ми ще побачимо благання до американців не топити МКС
Думка 23050
-
Дружину екснардепа Шепелева засудили до семи років позбавлення волі
Фінанси 22748
-
Їздить-стріляє. Чи стане замовлена Україною САУ RCH 155 майбутнім артилерії
Технології 9164
-
В Україну повертається одна з найбільших у світі контейнерних компаній
Бізнес 8987
-
Фільми до різдвяних свят: комедії, ромкоми, бойовики, пригоди
Життя 7285