Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
07.05.2022 14:17

Особливості автоматичного поновлення договорів оренди землі приватної власності

Адвокат, практика в галузі корпоративного, господарського, адміністративного, земельного, трудового, сімейного та кримінального права

На теренах Фейсбуку ведеться багато дискусій щодо поновлення договорів оренди землі сільгосподарського призначення за Законом № 2145-IX.

На теренах Фейсбуку ведеться багато дискусій щодо поновлення договорів оренди землі сільгосподарського призначення за Законом № 2145-IX, який набрав чинності 07 квітня 2022 року.

Один з пунктів Закону вважає поновленими на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану, щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення:

а) державної, комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування;

б) приватної власності.

У звʼязку з чим деякими правниками зроблено висновок, що дія Закону № 2145-IX начебто розповсюджується на договори, які закінчились у період  з 24 лютого 2022 року.

Проте, таке припущення не відповідає ані вимогам Конституції України, ані Цивільному кодексу України.

Згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Саме так тлумачить зміст цієї статті і Конституційний Суд України (див.: Рішення КСУ у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 09.02.1999 р. № 1-рп/99 справа № 1-7/99). Також це відображено й у п. 2 ст. 5 Цивільного кодексу України, відповідно до якого акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом’якшує або скасовує цивільну відповідальність особи

Отже, дія вищевказаного Закону № 2145-IX розповсюджується на ті договори, які хоча і припинили дію під час воєнного стану (24.02.2022 року), але таке припинення відбулось саме з 07 квітня 2022 року (тобто з моменту набрання його чинності). На період з 24.02.2022 року по 06.04.2022 року дія Закону № 2145-IX не розповсюджується!

А яким чином тоді поновлюються договори оренди землі приватної власності, дія яких закінчилась у період з 24.02.2022 року по 06.04.2022 року ?

Якщо договір оренди приватної землі сільгосподарського призначення містить умову про поновлення договору і його було укладено до 16.07.2020 року ( і в ньому не вносились зміни згідно ст. 126-1 ЗКУ з 16.07.2020 року про автоматичне поновлення), таке поновлення може відбуватись у разі направлення орендарем листа про поновлення з проектом додаткової угоди за місяць до закінчення договору оренди (або більший строк, який передбачено сторонами у договорі). 

Якщо договір оренди приватної землі сільгосподарського призначення було укладено з 16.07.2020 року (або в діючі договори оренди з 16.07.2020 року було внесено зміни про це) та в ньому існує пункт про автоматичне поновлення, цей договір поновлюється на такий самий строк і на таких самих умовах. Поновленням договору вважається поновлення договору без вчинення сторонами договору письмового правочину про його поновлення в разі відсутності заяви однієї із сторін про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору. Вчинення інших дій сторонами договору для його поновлення не вимагається. Примітка: зрозуміло, що у разі закінчення такого договору в період з 07.04.2022 року такий договір автоматично поновиться і дія Закону № 2145-IX на нього не буде розповсюджуватись.

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]