Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
29.08.2013 16:35
"Не винуватий я!", або дещо про угоди про визнання винуватості
Угода про визнання винуватості є досить гуманною новацією КПК України, але використовувати її слід обережно, адже після укладення такої угоди ні про яку невинуватість мова вже йти не зможе...
Згідно зі ст.468 Кримінального процесуального кодексу України у кримінальному провадженні можуть бути укладені такі види угод:
1) угода про примирення між потерпілим та підозрюваним чи обвинуваченим;
2) угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.
Процесуальний закон не містить диференціації щодо можливості укладенні угод в залежності від ступеню тяжкості злочину, однак закон про кримінальну відповідальність передбачає можливість звільнення від кримінальної відповідальності у зв’язку з дійовим каяттям (ст. 45 КК України) та у зв’язку з примиренням винного з потерпілим. Звільнення від кримінальної відповідальності полягає у відмові держави від осуду винної особи, призначення їй покарання, його виконання та забезпечення щодо неї обмежень, пов'язаних із судимістю. Вчинення звільненою від кримінальної відповідальності особою нового злочину не утворює повторності відповідно до ч. 4 ст. 32 КК України. Всі заходи забезпечення кримінального провадження підлягають скасуванню. Звільнення від кримінальної відповідальності може бути здійснено лише до закінчення строків давності (ст.49 КК України) та набрання законної сили обвинувального вироку суду.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 27 жовтня 1999 р. № 9-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 80 Конституції України (справа про депутатську недоторканність), кримінальна відповідальність настає з моменту набрання законної сили обвинувального вироку суду. Саме після цього моменту розпочинається етап відбування покарання. Тобто після набрання законної сили обвинувального вироку мова може йти лише про звільнення засудженої особи від покарання. Звільнення від кримінальної відповідальності не означає виправдання особи чи визнання її невинуватою. Визначені в КК України підстави звільнення від кримінальної відповідальності не є реабілітуючими. Таким чином, звільнення від кримінальної відповідальності за своїми наслідками є найбільш сприятливим для особи, яка вчинила кримінальне правопорушення.
Згідно з п.1 ч.2 ст.284 Кримінального процесуального кодексу України кримінальне провадження закривається у зв’язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності. Однак про це положення закону чомусь не згадують під час досудового розслідування, оскільки надають перевагу кримінальному провадженню на підставі угод. Так, згідно зі ст.45 КК України особа, яка вперше вчинила злочин невеликої тяжкості або необережний злочин середньої тяжкості, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення злочину щиро покаялася, активно сприяла розкриттю злочину і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду. Норма носить імперативний характер, і, за наявності усіх вказаних умов, має бути безумовно застосована.
Однак згідно ч.4 ст.469 Кримінального процесуального кодексу угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена у провадженні щодо кримінальних проступків, злочинів невеликої чи середньої тяжкості, тяжких злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам. Очевидно, захисникам у кримінальному провадженні під час досудового розслідування необхідно ініціювати питання про закриття кримінального провадження судом у зв’язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності на підставі ст.45 КК України. Скажімо, дуже дивно бачити "гуманного" прокурора, який заради блага 17-річного хлопця наполягає на укладенні ним угоди про визнання вини у крадіжці металевого посуду з подвір’я сусідки.
У випадках, коли під час досудового розслідування (за наявності підстав для закриття кримінального провадження у зв’язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності) все ж була укладена угода про визнання винуватості по даній категорії справ, потрібно ставити перед судом питання про відмову у затвердженні угоди та продовження судового провадження у загальному порядку. При судовому провадженні у загальному порядку обвинувачений, його захисник та законний представник мають право заявити клопотання про закриття кримінального провадження у зв’язку із звільненням від кримінальної відповідальності на підставі ст.45 КК України.
Також необхідно зазначити, що інститут кримінального провадження на підставі угод є недосконалим, окремі його положення вказують на порушення конституційних прав свобод громадянина. Так, відповідно до ст.62 Конституції України обов’язок доводити вину покладений на державу, однак на підставі угод такий обов’язок держави може нівелюватися, а кримінальне провадження на підставі угод може мати певні негативні наслідки, серед яких: можливі випадки притягнення до кримінальної відповідальності невинуватої у вчиненні будь-якого кримінального правопорушення особи; уникнення кримінальної відповідальності за більш тяжкий злочин (особливо у випадках укладення угоди між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості).
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
- Свириденко – шанс Порошенка, Тимошенко і Разумкова створити уряд єдності Валерій Карпунцов вчора о 21:42
- Як оформити спадщину на будинок: відповіді на питання Павло Васильєв вчора о 19:44
- Реклама на межі: як ШІ перевертає бізнес-моделі агентств Христина Кухарук вчора о 19:19
- Обшук без ухвали суду: що робити до прибуття адвоката – покрокова інструкція Денис Терещенко вчора о 15:24
- Судове стягнення шкоди за договором поставки: дефект акумулятора спричинив пожежу Артур Кір’яков вчора о 13:36
- Як бренди можуть посилювати культуру відповідального споживання, а не лише продавати Павло Кожухар вчора о 12:28
- ВП ВС: продовження позовної давності й нюанси зменшення процентів річних Андрій Хомич вчора о 11:18
- Перший крок до рівності: суд визнав одностатеве партнерство як фактичну сім’ю Володимир Гончаров 17.07.2025 14:10
- Юридичні гарантії та захист інформації в ЕДО Олександр Вернигора 17.07.2025 12:00
- Донорство без пільг: Україна переходить на європейську модель з 2025 року Валентин Митлошук 17.07.2025 11:24
- В Україні заборонили ототожнювати адвоката з клієнтом: ухвалено закон Юрій Григоренко 17.07.2025 10:51
- Встановлення судом фактичних шлюбних відносин між двома чоловіками Леся Дубчак 16.07.2025 18:44
- Смакуй українське: перспективи українського продуктового експорту в Німеччині Наталія Церковникова 16.07.2025 15:51
- Журнал засідання як ключ до перевірки правомірності негласних слідчих дій Діна Дрижакова 15.07.2025 14:10
- Самосаботаж: коли твій найбільший ворог – це ти сам Олександр Скнар 15.07.2025 14:00
Топ за тиждень
- Свириденко – шанс Порошенка, Тимошенко і Разумкова створити уряд єдності 524
- Перший крок до рівності: суд визнав одностатеве партнерство як фактичну сім’ю 236
- В Україні заборонили ототожнювати адвоката з клієнтом: ухвалено закон 169
- Як бренди можуть посилювати культуру відповідального споживання, а не лише продавати 154
- ЗЕД і валютний контроль у 2025 році: що варто знати бізнесу 123
Популярне
-
"Повністю знецінений актив": девелопер UDP про майбутнє заводу "Більшовик"
Бізнес 10487
-
У Києві відсторонили від посади голову Департаменту транспортної інфраструктури
Бізнес 9868
-
НБУ закрив одну з найстаріших страхових компаній України
Фінанси 5738
-
КНДР заборонила росіянам відвідувати відкритий для них курорт після візиту Лаврова
Бізнес 5133
-
Допомогли конкуренти та партнери: як після обстрілу відновлюється компанія Gemini
Бізнес 5085
Контакти
E-mail: [email protected]