Депутати взялися за кадровий резерв суддів. Чого чекати кандидатам?
Звільнення суддів передбачено вже чотирма законами. Проте, напевно, народні депутати вирішили, що ще не всіх небажаних звільнили і взялися за кандидатів на посаду судді. Всім їм пропонують повторно скласти кваліфікаційні іспити.
Верховна Рада від слів та погроз перейшла до дій, і візьметьсяза звільнення суддів, а також кандидатів на посаду судді.
Сьогодні парламент може розглянути у першому читанні законопроектномер 2358а, який «удосконалює» законодавство з питань судочинства.
Звільнення суддів передбачено вже чотирма законами: «Провідновлення довіри до судової влади», «Про очищення влади», «Про забезпеченняправа на справедливий суд». Крім того, судді чекають чергових змін в процедурізвільнення в новій редакції Конституції, прийняття якої анонсоване Президентом.
Проте, напевно, автори згаданих законів вважають, що щене всіх небажаних звільнили. І вирішили, що особи, які зараховані до резерву назаміщення вакантних посад до дня набрання чинності цим Законом повинні повторно скласти кваліфікаційний іспит. Така ж доля чекає на кандидатів, які вжерекомендовані ВККС на посади, але не призначені.
Коротко суть законопроекту полягає в наступному:
1) встановити, що відмова відпроходження кваліфікаційного оцінювання, в тому числі, і неявка, є підставоюдля подання рекомендацій до Вищої ради юстиції щодо звільнення судді іззайманої посади;
2) передбачити, що у разі виявленнянедостовірної та/або неповної інформації під час проведення оцінювання суддів, Вищакваліфікаційна комісія суддів (далі ВККС)має право подавати запити для отримання необхідної інформації до всіх органівдержавної влади, місцевого самоврядування, фізичних та юридичних осіб;
3) встановити, що всі особи, якісклали іспит на зайняття посади судді і зараховані до резерву, а також ті, яківже рекомендовані Вищою кваліфікаційною комісію суддів для призначення напосаду судді вперше, до набрання чинності законом «Про забезпечення права насправедливий суд», можуть бути призначені на посаду судді виключно за умовиповторного успішного складання кваліфікаційного іспиту.
Таким чином можемо говорити про те,що від публічних заяв на тему "звільнити всіх" депутати перейшли додій. Про наслідки прийняття цього законопроекту я детально писав у липні встатті "Чому пусті районні суди наприкінці 2015 року можуть статиреальністю".
Втім депутатам так хочетьсяпокерувати кадровими призначеннями в судовій системі, та обмежити колокандидатів, які потенційно можуть зайняти посаду судді, що вони заклали взаконопроект відверто корупційні норми.
• Так Вищу кваліфікаційну комісію суддів наділяютьнеоднозначними та невластивими їй повноваженнями.
Зокрема, законопроектомпропонується встановити, що у разі виявлення під час кваліфікаційногооцінювання недостовірності або неповноти інформації, що міститься усуддівському досьє, або виникнення сумнів в достовірності такої інформації,ВККС має право направити запит до відповідних органів державної влади, місцевогосамоврядування, фізичних та юридичних осіб для отримання необхідної інформації.
Більше того, в таких випадкахВККС має право (але не зобов’язана) прийняти рішення про відстороненнясудді від здійснення правосуддя.
Це просто приклад корупції в, такби мовити, хрестоматійному вигляді. Чому? Норма виписана неоднозначно, і їїтрактування буде відбуватись на розсуд членів ВККСУ, які дійсно отримують можливістьпо-різному застосовувати цю норму для різних суддів.
Вичерпний перелік підстав, за якихсуддя підлягає обов’язковому відстороненню, а також які саме недоліки в суддівськомудосьє не є підставами для відсторонення - відсутні.
Такі норми створюють можливістьдля вільного розсуду та різного правозастосування.
• "Самосуд над кандидатами". Саме такий вислів припадає на думку, якщо подивитись наколо посадовців, яких пропонується долучити до процесу кваліфікаційногооцінювання.
Так до його проведення пропонуютьзалучати членів Вищої ради юстиції, органів суддівського самоврядування, громадськихорганізацій, адвокатів, прокурорів з метою попереднього вивчення тапідготовки матеріалів щодо такого оцінювання.
Більшості із цих перелічених осібвзагалі такі функції не властиві зважаючи на їх посади. Так повноваження членівВищої ради юстиції, вичерпно визначені у ст. 131 Конституції, і така функція якучасть у кваліфікаційному оцінюванні суддів в ньому відсутня.
Щодо участі в оцінюванні рештиперелічених персон: органів суддівського самоврядування, громадськихорганізацій, адвокатів, прокурорів – то по-перше, хочеться нагадати авторамзаконопроекту, що в суддівському досьє є конфіденційна інформація про особусудді, яка не може бути розголошена для широкого загалу.
По–друге, оцінювання має бутипроведено об’єктивно, неупереджено та безсторонньо, однак залучення до такогопроцесу адвокатів і прокурорів, які могли бути сторонами під час судовогорозгляду, що здійснювався суддею, який проходить оцінювання, може негативноплинути на об’єктивність результатівоцінювання.
По-третє, залучати до процесуоцінювання громадські організації не варто, з огляду на те, що діяльність зоцінювання суддів потребує володіння спеціальними знаннями, в першу чергуюридичними, а не у всіх представників громадських організацій може бути наявнаюридична освіта.
До того ж, у ст. 110 ЗУ «Просудоустрій і статус суддів» вже передбачено інститут інспекторів при ВККС, якізобов’язані проводити попередній аналіз матеріалів кваліфікаційного оцінювання.
До чого перетворювати оцінюванняна виставу?
• Повторні іспити для кандидатів.
Щодо цих намірів хочеться нагадатиавторам законопроекту, що закон зворотньої сили немає. І норма закону щодовідправлення на повторний кваліфікаційний іспит кандидатів на посаду судді, яківже його склали, просто не буде працювати. І може бути визнана такою, щосуперечить Конституції.
То ж "звільнити всіх" простотому, що люди склали іспити у певний час, не дає депутатам підстав стверджувати,що ці люди не є професіоналами або не мають права обіймати посаду судді.
Закон є антиконституційним імістить числені корупційні ризики. Напевне, саме так в уяві нинішньої владивиглядає судова реформа.
- Розпорядження майном "цивільного подружжя" при поділі спільного сумісного майна Євген Морозов вчора о 20:34
- JIT – концепція, час якої настав Наталія Качан вчора о 19:43
- Оновлення законодавства про захист персональних даних: GDPR в законопроєкті 8153 Анастасія Полтавцева 21.12.2024 18:47
- Податкова біполярність або коли виграв справу, але неправильно Євген Власов 21.12.2024 16:35
- Встановлення факту спільного проживання «цивільного подружжя» при поділі майна Євген Морозов 21.12.2024 10:52
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду Лариса Гольник 21.12.2024 09:26
- Топ-3 проєктів протидії фінансовому шахрайству у 2024 році Артем Ковбель 20.12.2024 23:10
- Как снять арест с карты: советы для должников ЖКХ Віра Тарасенко 20.12.2024 21:40
- Кейс нотаріальної фальсифікації в Україні: кримінал, зловживання довірою й порушення етики Світлана Приймак 20.12.2024 16:40
- Валюта боргу та валюта платежу в договірних відносинах Євген Морозов 20.12.2024 09:50
- БЕБ, OnlyFans та податкова істерика: хто насправді винен? Дмитро Зенкін 19.12.2024 16:55
- Посилено відповідальність за домашнє та гендерно зумовлене насильство Світлана Приймак 19.12.2024 16:44
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом Інна Бєлянська 19.12.2024 16:11
- Гендерний розрив на ринку праці України: дослідження Міжнародної організації з міграції Юлія Маліч 19.12.2024 13:36
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? Андрій Павловський 19.12.2024 12:50
- Україна сировинний придаток, тепер офіційно? 1299
- Після зупинення війни, вільних виборів може і не відбутися 1263
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді 562
- Когнітивка від Psymetrics – прогнозований бар’єр для Вищого антикорупційного суду 559
- Вчимося та вчимо дітей: мотивація та управління часом 240
-
Для мешканців багатоквартирних будинків встановили фіксовані ціни за електроенергію
Бізнес 12508
-
Рекордно подорожчав овоч, який є унікальним засобом від застуди
Бізнес 5915
-
Глиняний посуд на Святвечір: традиції, символіка та як обрати для святкового столу
Життя 4411
-
Вісім треків тижня: новий фіт Соловій і Дантеса та зимова лірика Jerry Heil
Життя 4221
-
Орбан: Угорщина веде переговори щодо транзиту російського газу через Україну
Бізнес 3226