Реформа дозвільної системи та зміни для цементної промисловості
Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами передбачено кілька важливих кроків по реформуванню українського еко-законодавства.
Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами передбачено кілька важливих кроків по реформуванню українського еко-законодавства. В осерді змін – впровадження Директиви 2010/75/ЄС про промислове забруднення. Вона спрямована на реформування дозвільної системи в сфері охорони довкілля і обов'язкове впровадження найкращих доступних технологій та методів управління (НДТМ) промисловими підприємствами. Спробували розібратися у тому, який вплив впровадження Директиви матиме на підприємства цементної галузі.
Директива 2010/75/ЄС: напрямки реформування і значення
Прийнята в листопаді 2010 року Директива 2010/75/ЄС про промислове забруднення (інтегроване запобігання та контроль забруднення. Переглянута) визначає кілька ключових вимог функціонування ефективної дозвільної системи, що передбачає для України реформування шляхом:
- створення правової основи - прийняття законодавства щодо запобігання, зменшення, і контролю промислового забруднення;
- впровадження нових принципів і настанов ефективної еко-політики на підприємстві: принцип “забруднювач платить” (витрати за відшкодування збитків від промислового забруднення несе забруднювач), обов’язок застосування НДТМ (найбільш ефективні технології і методи управління з урахуванням особливостей промислових секторів економіки та доцільності їх впровадження);
- поступова діджиталізація і спрощення сфери взаємодії між промисловими підприємствами й дозвільними органами, що зменшить адміністративне і регуляторне навантаження, забезпечить прозорий простір підзвітності і створить ефективну сучасну платформу для збору й обробки даних у сфері охорони довкілля.
Окрім спрощення дозвільної системи і запровадження дієвих механізмів інтегрованого запобігання та контролю промислового забруднення, реформа у сфері промислового забруднення здійснює позитивний вплив на процеси дерегуляції, антикорупційну реформу й інвестиційний клімат для ведення бізнесу. Бачення реформи цієї галузі викладено у Концепції державної політики у сфері промислового забруднення, яка була схвалена Кабміном в травні 2019 року.
Цементна промисловість в Україні: розвиток та/чи охорона довкілля
За оцінками експертів, сировини, яка йде на виготовлення цементу, в Україні вистачить ще близько на 300 років. За умов, коли з кожним роком індекс будівельної продукції зростає (у січні 2019 він становив +6,2%, у порівнянні з 2018 роком), а експорт українського цементу постійно збільшується (експорт за 2018 рік зріс на 78,9%), можна говорити про стійкий розвиток цементної промисловості в цілому. Це позитивно відображається на інвестиційному кліматі галузі і, водночас, змушує звертати увагу на промислове забруднення, яке спричиняють цементні підприємства.
Саме тому, в рамках науково-практичного семінару щодо системи моніторингу, звітності й верифікації викидів парникових газів (МЗВ),що відбувся у квітні 2019 року, Команда підтримки реформ при Мінприроди розповіла про стан реформи дозвільної системи у сфері довкілля і, а також про основні нововведення для підприємств цементної галузі у відповідності до Директиви 2010/75/ЄС. Подібна комунікація важлива для розуміння конститутивного характеру нових реформ і усвідомлення світового тренду на зростання ролі екологічних факторів в економічних і політичних процесах.
Регулятивні документи й нормативи викидів
Наразі існує три документи, які, в тій чи іншій мірі, регулюють діяльність цементних підприємств у питанні промислового забруднення:
- Технологічні нормативи що діють в Україні (Наказ Мінприроди №23 від 20.01.2009);
- Директива 2010/75/ЄС (Розділ 2 «Загальні положення», Розділ 4 «Спеціальні положення для установок зі спалювання відходів та установок зі сумісного спалювання відходів», Додаток VI «Технічні положення, що стосуються установок зі спалювання відходів та установок зі сумісного спалювання відходів»);
- Висновки НДТМ (Рішення Європейської Комісії від 26 березня 2013 року, що встановлює НДТМ для виробництва цементу, вапняку, оксиду магнію).
Якщо розглядати нормативи викидів забруднюючих речовин, у відповідності до кожного з документів, то варто звернути увагу на розбіжності між граничними показниками у Технологічних нормативах і Висновках НДТМ. Як бачимо у таблиці нижче, гранично допустимі показники викидів оксиду сірки і оксиду азоту, з огляду на Висновки НДТМ, будуть поступово зменшуватись. Фактично, Технологічні нормативи з часом буде відформатовано до вимог, які діють наразі в ЄС.
В аспекті моніторингу викидів забруднюючих речовин для цементних підприємств Директивою 2010/75/ЄС передбачено кілька важливих основоположних аспектів. В статті 48 Директиви вказані загальні вимоги до забору проб, технічних характеристик обладнання, а також перспективи застосування автоматизованих систем вимірювання (АСВ) для діоксинів та фуранів. Водночас, в Частині 4 Додатку VI визначено “особливі умови” для цементної галузі - там містяться спеціальні положення для печей з випалу клінкеру, що побічно спалюють відходи (це стосується сумарного пилу, HCl, HF, NOx, SO2 та СОВ). Але зверніть увагу на те, що в Частині 6 Додатку VI передбачається також відступ для застосування АСВ при моніторингу викидів NOx, SO2, HCl, HF за умови відповідного рішення компетеного органу влади.
Кроки реформи і майбутні зміни: 2019 - 2030 рр
На даний момент, серед чинного українського законодавства у сфері сумісного спалювання ми можемо віднести лише Національну стратегію і Національний план управління відходами в Україні до 2030 року. На часі - це прийняття рамкового закону «Про управління відходами», закону про спалювання відходів, закону про муніципальні відходи, впровадження технічного регламенту (правил експлуатації та технологічних нормативів). Також важливу роль у процесі реформування відіграють регіональні плани управління відходами.
Якщо ж говорити про фундаментальні зміни в підході до комплексного запобігання й контролю забруднення підприємствами цементної промисловості, то тут можемо виділити кілька етапів:
- Перший етап (2019-2021 рр) - це прийняття законопроекту “Про запобігання, зменшення та контроль промислового забруднення”, розробка Висновків НДТМ для виробництва цементу, створення реєстру установок та графік переходу підприємств галузі на інтегровані дозволи;
- Другий етап (2022-2024 рр) - запуск пілотних проектів переходу на інтегровані дозволи;
- Третій етап (2024-2028 рр) - видача інтегрованих дозволів.
Таким чином, цементна промисловість матиме достатньо часу для переходу на нову дозвільну систему у сфері охорони природнього навколишнього середовища, а індивідуальний підхід та європейські інструменти регулювання промислового забруднення сприятимуть сталому розвитку галузі.
- Судовий захист при звернені стягнення на предмет іпотеки, якщо таке майно не відчужено Євген Морозов вчора о 13:02
- Система обліку немайнової шкоди: коли держава намагається залікувати невидимі рани війни Світлана Приймак вчора о 11:36
- Чому енергетичні та газові гіганти обирають Нідерланди чи Швейцарію для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 08:47
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін 21.11.2024 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз 21.11.2024 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов 21.11.2024 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
- Що робити під час обшуку? Сергій Моргун 19.11.2024 19:14
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 21223
-
Що вигідно банку – невигідно клієнту. Які наслідки відмови Monobank від Mastercard
Фінанси 14194
-
Як тренування в спортзалі можуть нашкодити: помилки початківців
Життя 7672
-
Найбільший роботодавець і платник податків Херсонської області збанкрутував через війну
Бізнес 6748
-
Серіал "Король Талси" за участю Сильвестра Сталлоне продовжили на два сезони: деталі
Життя 5339