Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
03.12.2024 15:46

Інвестиційні тенденції ринку України за 5 хвилин

Засновник та керуючий "Сапфір-Агро"

Кому інвестор дасть кошти?

Тренд №1: Кому інвестор дасть кошти ? Часи смузі стартаперів пройшли, повернулася класична інвестиційна школа, тепер щоб отримати кошти, потрібно щоб компанія була cash positive як мінімум 3 роки, часто з аудійованою звітністю, адже під (англ. - over then the sky ideas)- захмарні ідеї, кошти ніхто не дасть. Тому ті компанії що загриміли в (англ. valley of death - долину смерті) - інвестори не дочекаються, а ті, що отримали початкову інвестицію від (англ. Triple “F”- Friends, fools, family - друзі, дурні та рідня) - повинні вийти, як мінімум, на точку беззбитковості.

Тренд №2: Інвестиційні можливості в Україні. Тенденції українського ринку такі, що: іноземний інвестор в країну не йде, адже головне правило інвестицій: вони перетікають туди, де безпечно, в Україні зараз подвійна небезпека. З однієї сторони війна та прильоти які глобально не страхуються страховими компаніями (не говоримо, про точкові страхові гранти із Заходу), з іншої сторони корупційні ризики значно посилились та в тому, що актив завтра не буде атакованим конкурентами підкріпленими адмін. ресурсом, впевненості немає.

Тренд №3: Оцінка українського бізнесу. До початку війни в угодах M&A при оцінці компанії із застосовуванням методу оцінки компанії як мультиплікатор до операційного прибутку - EBITDA застосовував коефіцієнт 4-5-6 разів EBITDA, то зараз цей коефіцієнт впав вдвічі. Так останні угоди у сфері фінансів, в яких довелося взяти участь показали загалом рівень оцінки компанії - як 1 капітал або застосування дисконту до капіталу. В іншій угоді застосовувавсь мультиплікатор 2 до EBITDA, в третій угоді - нижче одного капіталу.

Тренд №4: В кризові часи, транзакційні витрати в угодах зі злиттів та поглинань - (англ. M&A transactions), залучення фінансування - мають тенденцію до збільшення через тотальну недовіру, що є логічним результатом обмеженості ліквідності в країні, яка своєю чергою збільшує ймовірністю шахрайських схем, томі всі перестраховуються. До речі, Idea bank, нещодавно був проданий за вартість більше ніж капітал, що в умовах війни дуже круто, вважаю саме через наявності інвестиційних банкірів, зо донесли аргументи (англ. - buy side-стороні покупця), що актив повинен коштувати саме стільки, або фінансових консультантів досить часто впливають на (англ. - EV- enterprise valuation) - оцінку компанії я в сторону збільшення її капіталізації, так її сторону її зменшення.

Тренд №5: Великий марлін, їсть малого марліна. Під час кризових явищ, як, наприклад - війна (англ. - main market peers - головні гравці) - мають достатній фінансовий запас, щоб на падаючому ринку вести конкуренту боротьбу з меншими гравцями при збільшеній собівартості, девальвації національної валюти, подорожчанні кредитних ставок та обмеженості фінансування. Це боротьба на виснаження - виснаження фінансових ресурсів. І саме, як результат такої боротьби малі гравці часто бувають поглинутими більшим гравцем.

Вище описані реалії українського ринку в яких доводиться виживати локальним гравцям під час війни.

Єдине що не може не тішити - це відтермінований попит збоку інвесторів, які зайдуть в країну відразу після війни, маємо таку мрію та надію.)

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи
Контакти
E-mail: [email protected]