Шлях України до ЄС: Де ми зараз?
Звіт ЄС 2024: ключові досягнення та виклики України в конкуренційній політиці, зокрема зміцнення ролі АМКУ та необхідність законодавчих змін.
Звіт щодо України в межах Пакета розширення Європейської Комісії 2024 року – перший з моменту офіційного початку переговорів про вступ і другий з моменту отримання Києвом статусу кандидата – відбиває те, що політика у галузі конкуренції є ключовим напрямом, в межах якого Україна досягла прогресу, хоча і з деякими застереженнями. Це хороша новина в контексті запланованої на кінець січня цього року двосторонньої скринінгової сесії, присвяченої главі 8 законодавства ЄС.
Конкуренційна політика – життєво важлива для забезпечення рівних умов ведення бізнесу. Вона сприяє інноваціям, запобігає монополістичним практикам та захищає споживачів від антиконкурентної поведінки суб’єктів господарювання. Для України приведення її законодавства у сфері конкуренції у відповідність до норм ЄС означає не лише дотримання вимог останнього, а й рішучий крок уперед на шляху до стійкішої структури економіки. Таким чином, основними бенефіціарами реформ конкуренційної політики будуть як українські компанії, так і громадяни.
Звіт Європейської Комісії 2024 року є об’єктивним у своїх оцінках. Він позитивно оцінює посилення ролі Антимонопольного комітету України (АМКУ) завдяки змінам до Закону «Про захист економічної конкуренції», які набули чинності в січні 2024 року і розширили повноваження АМКУ в таких сферах, як проведення перевірок та доступ до відповідної інформації. Саме вони зазвичай використовуються сучасними національними конкурентними відомствами для розслідування картельних змов та інших антиконкурентних практик, концентрацій, зловживань домінуючим становищем. Ба більше справи щодо останнього часто пов’язані зі складними фактичними обставинами та поведінкою, такими як хижацьке ціноутворення, ексклюзивні угоди або відмова від поставок, які не завжди можна чітко задокументувати. Позапланові перевірки наразі дозволяють національним конкурентним відомствам отримати доступ до внутрішнього листування, документів і даних, які можуть виявити незаконну поведінку.
Ці зміни також запроваджують процедурні нововведення, включно з активацією механізмів пом’якшення відповідальності та врегулювання, а також правила щодо солідарної відповідальності за порушення законодавства у сфері конкуренції. Звісно, одного року недостатньо для того, щоб очікувані наслідки прийняття нового законодавства призвели до фундаментальних змін, особливо якщо взяти до уваги структурні чинники та обмеження.
Українська економіка досі характеризується низьким рівнем конкуренції. Наслідки повномасштабної війни перешкоджають новим інвестиціям, які, серед іншого, сприяли б більш ефективній конкуренції в різних сферах.
Однак Звіт підкреслює, що завдяки останнім змінам помітно зросла кількість справ щодо антиконкурентних угод, зловживань домінуючим становищем та концентрацій, що супроводжувалося значним збільшенням штрафів, накладених Антимонопольним Комітетом. У країні, де корупція залишається серйозною проблемою, це, насправді, неабиякий здобуток.
Звичайно, ці кроки вперед були б неможливими без зусиль АМКУ. Дорадча підтримка експертів Проєкту ЄС COMPASA допомогає конкуренційному відомству України у вирішенні складних справ і забезпеченні справедливих умов функціонування ринків. Ці зусилля також розбудовують культуру дотримання встановлених законодавством вимог та добросовісної конкуренції. Незалежність судової влади також має дуже важливе значення, оскільки ефективне застосування законодавства у сфері конкуренції залежить від неупередженого та ефективного судочинства.
Незважаючи на ці досягнення, залишаються певні виклики. Повномасштабне вторгнення росії не лише спричинило безліч людських трагедій, а й призвело до виснаження інституційних та людських ресурсів. У Звіті Комісія згадує про «домашнє завдання», яке очікує на Київ цього року: (i) внесення змін до закону про державну допомогу з метою приведення його у відповідність до норм ЄС та відновлення контролю за державною допомогою з боку АМКУ відповідно до зобов'язань, передбачених Планом України; (ii) проведення комплексної інвентаризації програм державної допомоги, запроваджених до набуття АМКУ функцій органу, відповідального за контроль за державною допомогою в Україні; (iii) подальшого приведення українських нормативно-правових актів у відповідність до законодавства ЄС згідно з главою 8, зокрема, у сфері державної допомоги для надання послуг, що становлять загальний економічний інтерес.
Усі ці кроки вимагатимуть політичної волі, а також залежатимуть від розвитку подій на фронті. Але з наближенням переговорів про членство в ЄС політика у сфері конкуренції, безсумнівно, залишатиметься в центрі діалогу між Києвом і Брюсселем - як це і було під час набуття членства попередніми тоді ще кандидатами, з огляду на її ключову роль у забезпеченні успішної інтеграції до Єдиного ринку.
Стаття підготовлена Штефаном Сабау, керівником проєкту «Узгодження правил і практик конкуренції та державної допомоги із законодавством ЄС (COMPASA)», що реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є винятковою відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.
- Переваги й недоліки статусу АЕО: як це насправді працює в Україні та для кого актуально? Олександр Федоришин 16:26
- Ханукальна менора в Києві та Львові: символ світла і тест на толерантність Олег Вишняков 14:39
- Шлюбний договір чи договір про поділ майна подружжя: що обрати? Соломія Йосипенко 12:28
- Шлях України до ЄС: Де ми зараз? Штефан Сабау 11:48
- Окремі аспекти завершення приватизації ДП "Укрспирт" Віталій Жадобін 11:29
- Прийняття рішень на основі даних, а не емоцій: ключ до ефективного управління Катерина Мілютенко 10:22
- Трансплантація органів в Україні: відродження надії чи етичний виклик? Дмитро Зенкін вчора о 16:40
- Американські спонсори російського тероризму Володимир Горковенко 11.01.2025 23:52
- Китайські електрокари та регуляторна політика ЄС: чи є шанс у Європи вийти з кризи? Олексій Гнатенко 11.01.2025 12:47
- Перший президент США, який вступить на посаду із судимістю Світлана Приймак 10.01.2025 17:36
- Советы по обжалованию штрафов за отсутствие военного документа Віра Тарасенко 10.01.2025 17:16
- Три покарання за одне порушення – це абсурд. Маємо залишити одне адекватне Галина Янченко 10.01.2025 16:03
- Колективний договір як гарант трудових прав: практика, виклики, і закордонний досвід Дмитро Зенкін 10.01.2025 15:18
- Фактична перевірка податковою і місце її проведення Леся Дубчак 10.01.2025 13:57
- Про пенсії і справедливісь Андрій Павловський 10.01.2025 12:44
-
Крайня північ України. Новгород-Сіверський – місто, де говорять про обстріли, ціни та "ждунів"
4205
-
Збитковий Газпром готується масово звільняти працівників
Бізнес 1217
-
Акторка з "Тіні Забутих предків" відмовилася говорити українською на врученні премії ім Параджанова
Життя 1161
-
ДТЕК підписав контракт на встановлення в Україні систем накопичення енергії на 200 МВт
Бізнес 1111
-
Сім робочих технік встановлення цілей: як ефективно досягати успіху через планування
Життя 1082