Проблеми та можливості, пов’язані з послугами Facility Management для лікарень в Україні
Як аутсорсинг послуг може змінити систему охорони здоров’я: виклики, досвід і перспективи розвитку
Лікарні – це унікальний клієнт, який вимагає зовсім іншого підходу, ніж, наприклад, офіси чи промислові підприємства. Медичні заклади працюють у середовищі, де точність, гігієна та швидкість реагування безпосередньо впливають на здоров’я та життя пацієнтів. Незважаючи на те, що обслуговування медичних закладів є дуже відповідальним завданням, на Заході вже багато років існує великий попит на спеціалізовані послуги з управління об'єктами (Facility Management), особливо в сферах прибирання та дезінфекції, прання білизни, технічного обслуговування будівель та харчування для пацієнтів.
Причини, чому інтерес до теми аутсорсингу послуг в Україні зріс лише в останні кілька років, на мій погляд, багатогранні та випливають із соціально-економічної, правової та культурної ситуації в країні.
Першою і необхідною умовою аутсорсингу в лікарнях є відповідна структура управління та забезпечення стабільних джерел фінансування. В Україні реформи медичної галузі, які б дозволили використовувати аутсорсинг, почалися безпосередньо перед війною, тобто відносно нещодавно.
Десятиліттями управління українськими лікарнями здійснювалось за старішими організаційними моделями, у яких усі допоміжні послуги, такі як прибирання та кейтеринг, були невід’ємною частиною структури закладу, а фінансових ресурсів для закупівлі зовнішніх послуг практично не було. З іншого боку, не було компаній, які б пропонували спеціалізовані послуги з урахуванням високих стандартів, необхідних для лікарень (наприклад, дотримання санітарно-епідеміологічних норм).
Наразі у зв’язку з реформами ринку охорони здоров’я керівники лікарень все більше визнають переваги модернізації системи управління закладами та змінюють підхід до аутсорсингу.
Перш за все, аутсорсинг дозволяє медичним закладам зосередитися на своїй ключовій місії – догляді за пацієнтами, а виконання побічних процесів передається спеціалізованим компаніям. Завдяки цьому лікарня може повною мірою використовувати ресурси свого медичного персоналу, якому не потрібно залучатися до управління допоміжними процесами. Послуги з прибирання, які виконуються професійними командами, гарантують дотримання суворих стандартів гігієни, а також оптимізацію витрат.
Цей підхід, який вже давно став звичним у розвинених країнах, де аутсорсинг у лікарнях приносить відчутні переваги, все частіше використовується і в країнах, що розвиваються. Це свідчить про його ефективність та універсальність.
Однак існують також серйозні проблеми, з якими зіштовхуюються лікарні, які ніколи раніше не користувалися зовнішніми послугами FM.
Першою перешкодою є українське законодавство про державні закупівлі (наприклад, система PROZORRO), яке накладає жорсткі вимоги на процес відбору зовнішніх компаній. Зазвичай ці процедури є трудомісткими та складними, що часто відлякує лікарні від використання аутсорсингу, особливо коли лікарня не має досвіду створення технічного завдання в рамках тендерної процедури та створює все з нуля. Крім того, система дозволяє обирати постачальника послуг лише на календарний рік, а це означає, що якщо тендер завершиться в червні, договір діятиме лише 6 місяців, тобто до кінця року. Це є великим недоліком для ринку, що розвивається, оскільки він фактично блокує можливість інвестувати в технології та сучасні рішення, оскільки термін надання послуг є занадто коротким щодо необхідних фінансових витрат. Наприклад, в Польщі були можливі 3-річні контракти, що спонукало компанії з управління об'єктами (FM) інвестувати в сучасне обладнання. Завдяки амортизації протягом 3 років, лікарні могли одразу отримати переваги від нових технологій без значного збільшення витрат.
Аутсорсинг, на мою думку, помилково вважається дорожчим за внутрішні служби. Аргументом на користь цієї думки є необхідність для лікарень сплачувати додатковий податок на додану вартість (ПДВ), який виникає при передачі послуги зовнішньому виконавцю. Однак варто зазначити, що професійні компанії сплачують ПДВ, тоді як малі фізичні особи-підприємці, часто створені спеціально для виконання таких послуг, хоча формально є дешевшими, зазвичай не мають необхідного досвіду, інвестиційних можливостей та відповідальності за якість послуг.
Але якщо дивитися ширше, лікарні, які фінансуються з державного бюджету, можуть дозволити собі платити ПДВ, тому що субпідрядник послуг повертатиме цей податок до бюджету, з якого фінансується лікарня, тож у підсумку виграє вся система, оскільки якість послуг збільшує сектор охорони здоров'я, а ПДВ у розрізі всього бюджету виявляється нейтральним.
У свою чергу, оцінюючи внутрішні витрати на надання тієї чи іншої послуги та роблячи висновок, що «дешевше зробити це самостійно», лікарні найчастіше враховують лише прямі витрати працівників, які надають послугу, наприклад, прибирання та обладнання, необхідне для її виконання оминаючи непрямі витрати на управління всім процесом, які, як показує статистика, зазвичай складають приблизно 18-25% в цьому сегменті.
Якщо правильно розрахувати витрати, аутсорсинг майже завжди є більш оптимальним рішенням, звідси його величезна популярність у високорозвинених країнах.
Існує також категорія проблем, пов’язаних із відповідальністю та недовірою до зовнішніх постачальників послуг. Він ґрунтується на переконанні, що під час аутсорсингу існує ризик виникнення труднощів у забезпеченні відповідальності за помилки, наприклад, недбалість у прибиранні чи приготуванні їжі, що може безпосередньо вплинути на здоров’я пацієнтів, тоді як власний персонал легше контролювати. На практиці це виглядає зовсім інакше.
Професійна компанія з управління об'єктами (FM) зазвичай має не лише стандарти та процеси контролю якості послуг, але й страхування цивільної відповідальності, яке покриває можливі збитки. Звичайний працівник лікарні несе лише особисту відповідальність за свої провини, а за інші порушення відповідає сама лікарня.
Підсумовуючи, незважаючи на певні труднощі, впровадження аутсорсингу послуг FM у лікарнях України, як це було зроблено в Польщі та інших європейських країнах, безумовно, створить додаткову вартість для всієї системи охорони здоров'я.
Це відкриває можливості для вдосконалення роботи лікарень, поліпшення умов для пацієнтів та персоналу, а також підвищення ефективності управління медичним закладом.
- Попіл війни не сховаєш під килим Наталія Тонкаль вчора о 22:22
- Шахрайство з криптовалютою: схеми, захист, запобіжні заходи Фелікс Аронович вчора о 21:51
- Херсонщина: загрозливі тенденції та виклики Тарас Букрєєв вчора о 16:26
- Моє місто: що йому болить і як його лікувати Данило Зелінський вчора о 16:18
- Емодзі як докази в судовій практиці Дмитро Шаповал вчора о 16:11
- Что делать, если инвалидность отменили: советы юриста Віра Тарасенко вчора о 15:52
- Два простих правила для міцних і щасливих стосунків Людмила Євсєєнко вчора о 14:43
- Вибір на користь сильнішого Євген Магда вчора о 13:42
- Транскордонне регулювання водневих угод: нові виклики для ЄС та України Олексій Гнатенко вчора о 13:03
- Збут наркотиків організованою групою: ключові аспекти відповідальності Дмитро Зенкін вчора о 12:10
- В наш час піар – це все Інна Тищенко вчора о 12:00
- Вітчизняний бізнес в борговій ямі. Уряд спостерігає Андрій Павловський вчора о 10:58
- Наслідки пропуску строку для подання заяви про перегляд заочного рішення Євген Морозов вчора о 10:22
- Проблеми та можливості, пов’язані з послугами Facility Management для лікарень в Україні Сильвія Красонь-Копаніаж вчора о 10:18
- Чи мають право неприбуткові організації залучати у свою статутну діяльність ФОП/ЦПД? Лілія Вірьовкіна вчора о 02:34
-
Квантовий комп'ютер Google за п'ять хвилин виконав раніше неможливі обчислення
Бізнес 5548
-
Жаба в бульбашці та богомол, що танцює: найкращі кумедні фото 2024 року
Життя 5384
-
Як США змусити Путіна до миру? Ось які інструменти є у Трампа – The Atlantic
5359
-
Росія починає втрачати контроль у ще одній групі країн
Думка 4846
-
Вторгнення Ізраїлю в Сирію погано закінчиться. Що це означає
Думка 3674