Скільки країна витрачає на війну
В затвердженому в березні бюджеті на резервний фонд було виділено 8,9 млрд. грн., і, за даними Мінфіну, на кінець липня в фонді залишилося лише близько 520 млн. грн. Тобто досить лише на тиждень проведення АТО.
Водночас коштів, що є в розпорядженні уряду наразі, не вистачить надовго. Досі фінансування АТО відбувалося за рахунок коштів профільних міністерств, у видатках яких АТО не було передбачено. У попередній версії бюджету на 2014 рік, оновленій в березні, на потреби Міністерства оборони було закладено 15,2 млрд. грн., зокрема 11,7 млрд. грн. безпосередньо на забезпечення збройних сил і ще 1,1 млрд. грн. на медичне лікування військових. З початку липня фінансування АТО почали використовуватися кошти резервного фонду, котрий формується на випадок різноманітних форс-мажорів – природних катастроф, а також, після розширення переліку цих непередбачуваних подій в березні, і на підвищення обороноздатності держави. В затвердженому в березні бюджеті на резервний фонд було виділено 8,9 млрд. грн., і, за даними Мінфіну, на кінець липня в фонді залишилося лише близько 520 млн. грн. Тобто досить лише на тиждень проведення АТО.

Обсяг цільового фінансування також залишає бажати кращого. За понад ніж два місяці від розміщення казначейських зобов’язань «Військові» станом на 24 липня зібрано лише 38 млн. грн. від запланованих 100 млн. грн. А в результаті дебютного розміщення «військових облігацій» (дворічних облігацій внутрішньої державної позики) 31 липня, які Мінфін обіцяє розміщувати щотижня, отримано лише 50 млн. грн. від запланованих 1 млрд. грн. Тобто зібраних від розміщення державного боргу коштів вистачить наразі лише на півтора дні фінансування АТО. Доброчинні пожертви від юридичних та фізичних осіб, які з квітня дозволено збирати на приватне фінансування армії, склали, за даними Міноборони станом на 31 липня, 139,6 млн. грн. Тобто ще на два дні проведення АТО. Таким чином беззаперечним джерелом фінансування АТО є державний бюджет України. А всі інші джерела виконують більше морально-патріотичну функцію.
Невідкладність внесення змін до бюджету, а також до Податкового кодексу, була пов’язана з вартісним фінансуванням антитерористичної операції. За оцінками Міністерства фінансів, АТО коштує бюджету в 1,5 млрд. грн. щомісяця, а за оцінками президента Петра Порошенко щоденні видатки на АТО складають 70 млн. грн.
У зв’язку з подібною нестачею коштів на подальше звільнення Сходу країни від сепаратистів уряд запропонував змінами до бюджету збільшити видатки на оборону на проведення АТО на 9,1 млрд. грн. Крім того, він рекомендував підвищити фінансування видатків на розміщення переселенців з АР Крим і районів проведення АТО, а також відновлення об'єктів соціальної інфраструктури (шкіл, лікарень тощо), зруйнованих під час військових дій. З урахуванням фінансування АТО ці витрати складуть 16,9 млрд грн.і мають бути спрямовані до резервного фонду, який в результаті зросте до 25,9 млрд. грн.
В результаті схвалення парламентом відповідних змін до держбюджету в четвер, обсяг військового фінансування в Україні зріс до майже історично максимального обсягу. 9,1 млрд. грн. на АТО відповідають близько 0,6% ВВП, що Міжнародний валютний фонд спрогнозував Україні в квітні на поточний рік. Разом з оновленими бюджетними видатками на Міноборони,Міністерство внутрішніх справ, Службу безпеки України, Головне управління розвідки Міноборони, Службу зовнішньої розвідки і Державну прикордонну службу, видатки на оборону держави сягнули 53,2 млрд. грн. або 3,5% очікуваного ВВП. На такому рівні обороноздатність країни фінансувалася лише в 90-х, після чого, за даними Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI), в 2001-2007 рр. ці видатки скоротилися в середньому до 2,7% ВВП.
Крім того, Кабмін передбачив і можливість подальшого нарощування витрат на оборону. У змінах до держбюджету запропоновано встановити, що в разі введення воєнного стану в 2014 р. уряд зі схвалення президента зможе прийняти рішення про скорочення витрат держбюджету і спрямування вивільнених коштів до резервного фонду. Звідти ці кошти будуть черпати на свої потреби Збройні сили України та інші військові формування. При цьому пропонується дозволити Кабміну встановлювати прожитковий мінімум, мінімальну заробітну плату, розміри соцдопомоги малозабезпеченим сім'ям, плати за харчування дітей у дитячих садах, інші соціальні стандарти і гарантії в залежності від наявності фінансових ресурсів у держбюджеті і бюджеті Пенсійного фонду. Це означає, що уряд зможе власноруч встановлювати необхідний рівень соціальних стандартів для скорочення соціальних видатків. Також уряд запропонував вивільнити з-під дії закону про державні закупівлі ті закупівлі, що будуть здійснюватися на військові потреби в разі введення воєнного стану. Це зроблено для прискорення процесу державних закупівель, що убезпечити країну від повторення ситуації із держзакупівлею 28 тис. бронежилетів, яка була призупинена через скаргу однієї компанії до Антимонопольного комітету.
Сподіваємось, що в Україні не буде введено воєнний стан, і держава не буде відповідно зменшувати соціальні стандарти, які і так на межі фізичного виживання. А це залежить від якнайшвидшого успішного закінчення АТО.
- Проведення перевірок в частині вчинення мобінгу: внесено зміни до законодавства Анна Даніель 01:16
- Суд не задовольнив позов батька-іноземця про зміну місця проживання дитини Юрій Бабенко вчора о 17:15
- Як повернутись до програмування після довгої IT-перерви Сергій Немчинський вчора о 16:39
- Моральна шкода за невиконання рішення суду Артур Кір’яков вчора о 14:21
- Путінський режим знову показує своє справжнє обличчя: цього разу – проти азербайджанців Юрій Гусєв вчора о 10:51
- Зелений прорив 2025: як відновлювана енергетика відкриває шлях для України Ростислав Никітенко вчора о 10:22
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним Максим Гусляков 28.06.2025 20:49
- Мир начал избавляться от иллюзий, связанных с ИИ Володимир Стус 27.06.2025 23:54
- Триваюче правопорушення – погляд судової практики Леся Дубчак 27.06.2025 16:19
- Дике поле чи легальна сила: навіщо Україні закон про приватні військові компанії (ПВК)? Галина Янченко 27.06.2025 16:03
- Реформа "турботи" Андрій Павловський 27.06.2025 12:07
- Оцінка девелоперського проєкту з позиції мезонінного інвестора, як визначити дохідність Роман Бєлік 26.06.2025 18:39
- Весна без тиші: безпекова ситуація на Херсонщині Тарас Букрєєв 26.06.2025 17:24
- Краще пізно, ніж бідно: чому після 40 саме час інвестувати в фондовий ринок Антон Новохатній 26.06.2025 16:20
- Коли рак – це геополітика. Або чому світ потребує термінової операції Дана Ярова 26.06.2025 12:35
- Президент поза строком: криза визначеності й мовчання Конституційного суду України 723
- Як керувати бізнесом за тисячі кілометрів і залишатися лідеркою: мій особистий досвід 637
- "Розумні строки" протягом 1200 днів: чому рішення у справі стає недосяжним 287
- Реформа "турботи" 236
- Житлово-будівельні товариства: як знизити ризики у новому житловому будівництві 117
-
Чому ми роками терпимо токсичних людей і як захиститися від маніпуляторів
Життя 11611
-
Літній базовий гардероб – 2025: як зібрати стильну і зручну капсулу – пояснює стилістка
Життя 6664
-
21 удар по одному заводу. У Дрогобичі розповіли про наймасштабнішу атаку за час війни
Бізнес 4563
-
Антиамбітність – не лінь, а вибір: чому slow success набирає обертів
Життя 3891
-
Втратив бізнес в окупації та пережив два інсульти. Як ветеран відкрив поліграфічну фірму в Одесі
Бізнес 2658