Судова практика: відміна виконавчого напису приватного нотаріуса
Суд визнав виконавчий напис нотаріуса недійсним, зобов'язавши повернути безпідставно стягнуті кошти клієнту.
У відношенні клієнта (боржника) прийнято виконавчий напис нотаріуса за кредитним боргом. Клієнт дізнався про напис вже після відкриття виконавчого провадження для виконання напису, згідно з чим накладено арешт на банківську картку (рахунок) та стягнуто кошти.
Такі дії не влаштовують клієнта, згідно з чим, я як адвокат підготував та подав до Малиновського районного суду позов, згідно з яким у т.ч. просив: визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис та стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЦИКЛ ФІНАНС» на користь клієнта безпідставно набуті кошти які вже були стягнуті та вирішено стягнути понесені адвокатські витрати.
Суд за наслідками розгляду позову ухвалив 3.10.24 рішення по справі №521/5470/24, яким позов задовольнив. Далі розглядаємо це рішення як приклад того, що подібні ситуації є непоодинокі, а тому напис можна у суді скасовувати, а стягнуті кошти – повернути.
Згідно зі змістом наведеного рішення, підставою для “демонтажу” у т.ч. суд послався на те, що:
Як вбачається із форми вищезазначеного кредитного договору - він не є нотаріально посвідченою угодою, а тому не може бути підставою для вчинення виконавчого напису. Відтак, нотаріусом при вчиненні оспорюваного виконавчого напису не було дотримано вимоги ст .87 Закону України «Про нотаріат»;
Нотаріусом не з`ясовано, станом на час вчинення спірного виконавчого напису, чи не пропущено трирічний строк з дня виникнення у права вимоги, що вимагає п.3 Глави 16 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України.
Враховуючи викладене, оскільки оспорюваний виконавчий напис нотаріусом вчинено з порушенням діючого законодавства, суд вважає за необхідне визнати даний виконавчий напис таким, що не підлягає виконанню.
ВІДЕО ДОПОМОГА: Остапенко, Гуревич, Личук: основания отмены исполнительных надписей нотариусов, судебная практика
Оскільки з відміною напису відпала і правова підстава для стягнення коштів, у тому числі до дати ухвалення рішення. А тому боржник який втратив таким чином кошти, має право на їх повернення як безпідставно стягнутих за фактом скасування напису. Це дозволяє частини 1,2 статті 1212 цивільного кодексу, а саме особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Суд при цьому наголосив: “Зі змісту статті 1212 ЦК України можна зробити висновок, що особа, яка внаслідок правомірних або неправомірних дій або подій безпідставно збагатилася в результаті невигідних наслідків для іншої особи, зобов`язана повернути безпідставно набуте майно цій особі. Будь-яке збагачення визнається безпідставним, якщо особа, що збагатилася, не мала права на збагачення за рахунок потерпілого, або в разі, коли потерпілий не погоджувався на настання не вигідних для себе наслідків. Не має права на збагачення особа, що отримала його за недійсним актом, судовим рішенням або недіючою нормою права. Збагачення є безпідставним, і якщо потерпілий сам надав його для мети, що не була досягнена, або з очікуванням, яке не справдилося.
Про виникнення зобов`язання, що виникають внаслідок безпідставного збагачення або збереження майна можна говорити у тому разі, коли дії особи або події призводять до протиправного результату, що юридично не обумовлений виникненням майнових вигод на стороні однієї особи за рахунок іншої. Саме цей протиправний результат у вигляді юридично безпідставних майнових вигод, що перейшли до набувача, є фактичною підставою для виникнення зобов`язань з повернення безпідставного збагачення.
Одним із випадків відпадіння підстави набуття (збереження) може бути скасування вищою інстанцією рішення суду, що набуло чинності, або визнання судом таким, що не підлягає виконанню, виконавчого напису нотаріуса, на підставі якого було здійснено стягнення майна (коштів).
Отже, визнання виконавчого напису (на підставі якого у виконавчому провадженні було здійснено стягнення грошових коштів з позивача) таким, що не підлягає виконанню, є підставою для повернення коштів відповідно до статті 1212 ЦК України.
Такі висновки були викладені у постановах Верховного Суду від 08 вересня 2021 року у справі № 201/6498/20, від 06 березня 2019 року у справі № 910/1531/18 та від 28 січня 2020 року у справі № 910/16664/18.”
ВІДЕО БОНУС: ОТМЕНА НАДПИСИ В ДНЕПРОПЕТРОВСКОЙ, ЧЕРНИГОВСКОЙ ОБЛАСТЯХ СУД ПРАКТИКА
Відтак, стягнуті у межах виконавчого провадження на підставі виконавчого напису виданого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Остапенко Євгеном Михайловичем, який визнаний судом таким, що не підлягає виконанню, грошові кошти підлягають поверненню позивачу відповідно до статті 1212 ЦК України, оскільки правові підстави набуття відповідачем таких грошових коштів відпали.
Відповідачем (Товариство з обмеженою відповідальністю «ЦИКЛ ФІНАНС») всупереч вищевказаних норм процесуального права не надано суду жодних належних, допустимих та достатніх доказів на спростування позовних вимог в частині стягнення безпідставно набутих коштів, доказів їх неотримання тощо.
Наведена справа за аналогією може стати у пригоді іншому боржнику по такій ситуації. Алгоритм дій такий: подається позовна заява до суду, суд розглядає її (як правило без виклику сторін), в позовній заяві чітко формулюється вимога про повернення незаконно стягнутих коштів. До заяви необхідно додати докази того, що кошти дійсно були стягнені. Суд, як правило, задовольняє такі позови, як це сталося і в розглянутому нами випадку.
А інші підстави, лайфхаки та корисна інформація для боржника, з яких можна побороти виконавчий напис, дивись в інших моїх публікаціях на даному ресурсі.
- 1000+ днів війни: чи достатньо покарати агрессора правовими засобами?! Дмитро Зенкін вчора о 21:35
- Горизонтальний моніторинг як сучасний метод податкового контролю Юлія Мороз вчора о 13:36
- Ієрархія протилежних правових висновків суду касаційної інстанції Євген Морозов вчора о 12:39
- Чужий серед своїх: право голосу і місце в політиці іноземців у ЄС Дмитро Зенкін 20.11.2024 21:35
- Сталий розвиток рибного господарства: нові можливості для інвестицій в Україні Артем Чорноморов 20.11.2024 15:59
- Кремль тисне на рубильник Євген Магда 20.11.2024 15:55
- Судова реформа в контексті вимог ЄС: очищення від суддів-корупціонерів Світлана Приймак 20.11.2024 13:47
- Як автоматизувати процеси в бізнесі для швидкого зростання Даніелла Шихабутдінова 20.11.2024 13:20
- COP29 та План Перемоги. Як нашу стратегію зробити глобальною? Ксенія Оринчак 20.11.2024 11:17
- Ухвала про відмову у прийнятті зустрічного позову підлягає апеляційному оскарженню Євген Морозов 20.11.2024 10:35
- Репарації після Другої світової, як передбачення майбутнього: компенсації постраждалим Дмитро Зенкін 20.11.2024 00:50
- Що робити під час обшуку? Сергій Моргун 19.11.2024 19:14
- Як реагувати на вимоги поліції та ТЦК: поради адвоката Павло Васильєв 19.11.2024 17:55
- Як зниження міжнародної підтримки впливає на гуманітарне розмінування в Україні Дмитро Салімонов 19.11.2024 14:12
- Українські діти війни: більше 10 років російської агресії, 1000 днів незламності Юрій Гусєв 19.11.2024 12:16
-
Віктор Ющенко та партнери відчужили право на видобуток газу на Полтавщині
Бізнес 90149
-
Головний прапор країни приспустили: яка причина
Життя 77261
-
"Ситуація критична". У Кривому Розі 110 000 жителів залишаються без опалення
Бізнес 16218
-
Ми втрачаємо покоління інженерів і програмістів. Як математика впливає на майбутнє України
11913
-
Британія утилізує п'ять військових кораблів, десятки гелікоптерів і дронів задля економії
Бізнес 9038