Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
18.12.2018 07:58

Оподаткування новорічних подарунків. За що платити

Адвокат, правник, екс-заступник Міністра юстиції

Свято наближається, тож сьогодні поговоримо про новорічні подарунки.

Свято наближається, тож сьогодні поговоримо про новорічні подарунки. Ні, що дарувати, а що ні, я не рекомендую. Однак про оподаткування подарунків розповім, аби потім не було неочікуваних «сюрпризів» від податкової.

Тож зберігайте блог, аби не згубити та не забути заплатити податки за усі подарунки.

Оподаткування подарунків – досить важливе питання, але чомусь мало хто звертає на це увагу, незважаючи на те, що це питання актуальне протягом усього року. Та у передноворічний період воно актуальне, як ніколи. І перше, про що вам варто знати, це те, що оподаткування доходів фізичних осіб, у тому числі й у вигляді подарунків, регламентується розділом IV Податкового кодексу.

Але це не значить, що ви заплатите за будь-який подарунок. Бо якщо його вартість не перевищує 25 % однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, то вам він дістанеться безкоштовно. А от щодо подарунків, вартість яких перевищує чверть мінімалки, то податок на нього буде включатись до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку.

Оскільки мінімальна заробітна плата (у розрахунку на місяць), встановлена на 1 січня 2018 року, становить 3723,00 грн, то вартість дарунків, що не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника у 2018 році, становить 930,75 грн. (3723,00 х 25 %). Якщо ваш подарунок коштує на 5 гривень дорожче, то податок буде включатись до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

І податок на доходи фізичних осіб на загальних підставах, передбачених розділом IV Кодексу для оподаткування додаткового блага буде зніматись з усієї вартості подарунка, а не з доданих 5 гривень, наприклад.

Коли можна не платити?

Податок і військовий збір не сплачується тільки у випадку, коли доходи не підлягають оподаткуванню або оподатковуються за нульовою ставкою, крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Податкового Кодексу. Подивіться уважно на ці пункти:

сума доходів, отриманих платником податку у вигляді процентів, що нараховані на цінні папери, емітовані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику, та на боргові зобов’язання Національного банку України;

дивіденди, які нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою — резидентом, що нараховує такі дивіденди, за умови, що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента, та в результаті якого збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів;

сума доходу, отримана платником податку за здані (продані) ним вторинну сировину, побутові відходи, брухт кольорових металів, включаючи використані (виснажені) акумулятори електричні свинцево-кислотні (код 8548 10 21 00 згідно з УКТ ЗЕД), залишки та брухт електричних акумуляторів із вмістом свинцю (код 8548 10 91 00 згідно з УКТ ЗЕД), та брухт дорогоцінних металів, проданий Національному банку України;

інвестиційний прибуток від операцій з борговими зобов’язаннями Національного банку України та казначейськими зобов’язаннями України, емітованими центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику, у тому числі від зміни курсу іноземної валюти. 

Таким чином, вартість новорічних подарунків у розмірі, що не перевищує 930,75 грн, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором. Також зверніть увагу на те, що якщо дитячі були придбані за рахунок коштів роботодавця для дітей працівників, то вони не є базою нарахування єдиного внеску (відповідно до Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 №1170).

Це ключові моменти, які ви повинні знати про новорічні подарунки з податкової точки зору. Але якщо ви вирішили подарувати й справді щось грандіозне, то краще звертайтесь до податкового консультанта, аби не виникало плутанини та зайвих проблем із ДФС перед новорічними святами.

Гарних свят і приємних подарунків!

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи