Де знайти гроші, щоб розпочати чи перезапустити бізнес в Україні
В Україні є компанії, котрі під час війни стали банкрутами. Є підприємці, котрі хочуть перезапустити бізнес, який раніше успішно працював, або відкрити нову компанію з нуля.
У статті розповім про кілька джерел, з яких можна отримати фінансову допомогу.
Зазвичай, коли підприємці запитують у мене про те, де взяти гроші на відкриття бізнесу, я рекомендую звертатися до банків чи інвестиційних компаній. Але під час та після війни Україна перебуватиме у зоні ризику з погляду зовнішніх інвесторів. Хоча при цьому всі висловлюватимуть підтримку. Розумію думку Америки та Заходу — тому не рекомендую розраховувати на зовнішні інвестиції.
Міжнародні організації
Зверніть увагу на міжнародні організації, такі як Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР), який має гранти. Моніторьте міжнародні організації, які потенційно можуть фінансувати розвиток бізнесу в Україні, їхня кількість збільшиться після закінчення війни. Думаю, що такі організації мають багато грошей на підтримку та відновлення саме українського бізнесу.
Як вони працюють
Такі організації часто дають безповоротні субсидії. Для нас це не дуже зрозуміло: як може бути таке, що гроші не треба повертати? Але треба зрозуміти, що ці банки та організації — не благодійники. Інвестиційні банки, подібні до того ж ЄБРР, розпоряджаються не своїми грошима. Оскільки вони мають досвід оцінки проєктів, то виступають агентами у розподілі фінансової допомоги, яку надають різні країни. Усвідомте, що їм фізично потрібно роздати ці гроші, щоби виконати свою роботу. До того ж роздати туди, де потім буде бізнес.
Якщо ви впевнені у своєму проєкті та бізнесі, можете сміливо звертатися та вимагати конкретну суму. Не думайте, що ви «прохач»: людина з іншого боку має роздати гроші, це його робота. Це будуть найдешевші та найбільш правильні гроші з урахуванням ситуації.
Внутрішні інвестори
Якщо з якихось причин взаємодія з міжнародними організаціями не вдається, шукайте українських інвесторів. В Україні досить багато людей, які зараз мають гроші і які зацікавлені в розвитку країни. До речі, можливим є варіант, що українські банки візьмуть на себе роль агентів розподілу міжнародної допомоги.
Я спираюся на логіку того, як це було у різних країнах та своє розуміння тенденції міжнародних відносин у цілому. Існує велика ймовірність, що українські підприємці отримають дуже багато грошей на відновлення та створення бізнесу. Питання, хто почне реагувати першим.
Висновок
Багатьох підприємців я називаю «саморобкіними»: ми звикли розраховувати лише на себе і не віримо, що може бути інакше. Але насправді такі можливості були відкриті ще 5-6 років тому: клієнти з України, які проходили нашу консалтингову програму, отримували безповоротні субсидії від ЄБРР на наші послуги. Вони проходили аудит, оплачували вартість проєкту, а після його успішного проходження ЄБРР відшкодовував їм витрати. Залежно від різних критеріїв, вони отримували або 50% або всю суму.
Упевнений, що після війни таких програм буде ще більше. Гроші будуть — а отримають їх ті, хто вірить у таку нагоду.
- Яйце чи курка? Проєкт чи Постанова? Що має бути першим? Євген Власов 16:34
- "Національний кешбек", "єПідтримка" та "єКнига": чому ці програми важливі? Віктор Круглов 14:22
- За ґратами, але з гідністю: Як новий закон змінює підхід до прав ув’язнених в Україні Дмитро Зенкін 13:03
- Знищення архаїзмів: Чому на міжнародних маршрутах прибрали конкурсні комісії Альона Векліч 12:59
- Доцільність оскарження акту перевірки закупівель Держаудитслужби Євген Морозов 10:15
- Тест на державницьке мислення Євген Магда вчора о 18:48
- Правова стратегія для захисту інтересів дитини у суді Юрій Бабенко вчора о 16:36
- Як українським компаніям укласти PPA: Європейський досвід та рекомендації для бізнесу Ростислав Никітенко вчора о 13:27
- Оголошення громадянина померлим в судовому порядку Євген Морозов вчора о 11:06
- Закони зруйнованих домівок: як припинити право власності на знищену нерухомість Світлана Приймак вчора о 10:55
- Адвокатура +5 балів: нові правила професійного розвитку Дмитро Зенкін вчора о 10:40
- Податкова нарахувала податок без підстав: як захистити свої права Павло Васильєв 16.12.2024 15:33
- Реституція сторін за нікчемним договором оренди нерухомого майна Євген Морозов 16.12.2024 11:47
- Диплом за кутом: що не так із фальшивками та системою? Дмитро Зенкін 16.12.2024 10:15
- Пропущені строки звернення до суду військовослужбовцем: що постановив Верховний Суд? Світлана Приймак 16.12.2024 10:10
-
З 1 січня перетнути кордон з оформленою у день виїзду "Зеленою карткою" водії не зможуть
Фінанси 20360
-
Завод, де виробляють Вухастик, перейшов у власність держави
Бізнес 12087
-
Таємниця захмарних ставок. Чому оренда землі в Україні дорожча, ніж в Нідерландах
Бізнес 4050
-
"Колективний бойко" знає, за що зараз бореться
Думка 3690
-
Графіки знову скасовано. 18 грудня в Україні не відключатимуть світло
оновлено Бізнес 3317