Декілька роздумів щодо "тарифного подвигу" Укрпошти
Що стоїть за рішенням Укрпошти про замороження тарифів.
Вчора побачив повідомлення генерального директора Укрпошти Ігоря Смілянського щодо рішення про замороження тарифів на доставку поштових відправлень як мінімум до кінця 2024 року. "Ми розуміємо рішення компаній, які, під впливом зростання витрат, прийняли рішення про збільшення тарифів. Ми також розглядали це питання. Але, враховуючи потенційно важку зиму та збільшення податків на фінансування армії, вирішили підтримати український бізнес, споживачів та військових, утримуючи доступні тарифи, як і всередині країни, так і для відправки за кордон, для наших експортерів", – зазначив він.
Мова йде про рішення основного комерційного конкурента Укрпошти - Нової Пошти з жовтня підняти тарифи на свої послуги. (Нагадаємо, що Нова Пошта підвищувала ціни 1 січня 2023 і зараз зважилася на це лише через рік і 9 місяців).
А що, добре, для споживача. Здавалося б. Тим більше, що тарифи Укрпошти і так нижчі за тарифи його основних конкурентів (той же Нової Пошти). Та й ще і заморожуються до кінця 2024 року. Правда, голова Укрпошти визнав, що клієнту треба не тільки низький тариф, але й належна якість послуги, та передбачуваність термінів отримання поштового відправлення, а з цим у Державного підприємства є суттєві недоліки.
І все ж таки, чуда в економіці не буває. Будь-яка послуга коштує гроші. Собівартість діяльності формується з конкретних видатків. Та ж логістика, та ж зарплатня персоналу, комунальні платежі відділень. «Потенційно важка зима та збільшення податків на фінансування армії» навряд чи переконає обленерго безкоштовно постачати Укрпошті електрику. То в чому тут секрет такого фестивалю щедрості?
Незважаючи на заяви керівника Укрпошти про стримування тарифів, це рішення виглядає далеко не таким альтруїстичним, як може здатися, на перший погляд. Згідно з відкритими даними, лише у 2022 році Укрпошта отримала понад 3 млрд грн від держави у вигляді різноманітних компенсацій і дотацій, що допомагає державному поштовому оператору триматись на плаву, навіть попри генерування шалених збитків.
Для порівняння, її головний комерційний конкурент, Нова пошта, за той же 2022 рік сплатила до бюджету у 2022 році 7,1 млрд грн податків, а у 2023 році — вже 10,7 млрд грн. Далі — проста математика: податкові надходження Нової пошти за два роки забезпечили Укрпошті бюджетне фінансування та субсидування на найближчі 6 років.
Ні, не можна сказати, що Укрпошта зовсім нічого не робить, що б покрити свою збиткову діяльність. Вони також підвищують тарифи на свої послуги. Це ж вони у жовтні заморожують тарифи до кінця року, а з літа 2024 року державний поштовий оператор таки підвищував ціни на свої послуги. Необхідність підвищення тарифів в Укрпошті тоді пояснили здорожчанням доставки через зростання витрат на електроенергію та руйнування інфраструктури. Якщо бути зовсім об’єктивним, то не зважаючи на «Важкі зими і податки на фінансування армії» Укрпошта підвищувала ціни на свої послуги не тільки у 2024 році.
1. 2022 рік: З 1 липня 2022 року компанія підвищила тарифи на доставку посилок. Наприклад, вартість стандартної доставки по Україні зросла в середньому на 5-9 грн, а доставка в межах однієї області подорожчала на 7-10 грн (Minfin).
2. 2023 рік: Чергове підвищення відбулося 1 липня 2023 року. Тарифи на послуги "Укрпошта Стандарт" та "Укрпошта Експрес" зросли на 7-10 грн залежно від типу відправлення. Компанія пояснила цей крок зростанням цін на електроенергію та інші витрати, включаючи логістику та інфраструктурні руйнування (ФОКУС) Delo.ua).
3. 2024 рік: Станом на 2024 рік, останнє підвищення тарифів було зафіксоване 1 липня. Вартість доставки підвищилася на 10 грн для пересилок у межах однієї області та на 8 грн для відправлень по всій країні (Minfin). Крім того, Укрпошта запровадила спеціальні тарифи для міжнародних відправлень у кілька країнБлизького Сходу.
Правда, що збитковість і якість послуг поки лишаються на тому ж рівні.
Та чого це я? Заморозили і заморозили. Вельми сумнівно, що б ц е суттєво вплинуло на кількість клієнтів, що потребують поштових послуг. Недаремно Голова Укрпошти зазначає: «Але ми розуміємо, що бізнес та клієнти вимагають не лише доступних тарифів, але і якісної доставки. Тому "Укрпошта" також робить все, щоб пришвидшити терміни доставки та її якість». Побажаємо йому успіху із замороженими тарифами.
- Психосоціальні ризики: прихована загроза безпеці праці, яку не варто ігнорувати Валентин Митлошук 15:51
- Війна і молодь України: виклики, нові цінності та перспективи розвитку після війни Захарій Ткачук 13:32
- Що робити зі скасуванням торгівельного безвізу для України Юрій Щуклін 13:22
- Суд не вправі оцнювати ухвали НСРД Андрій Хомич 11:39
- 8 звичок бідних людей, які заважають розбагатіти Олександр Висоцький 11:23
- Кому дадут отсрочку: новые правила для многодетных отцов и не только Віра Тарасенко вчора о 23:41
- Gaming в Онтаріо, або як Операторам успішно отримати ліцензію Ольга Ярмолюк вчора о 17:48
- Аудити безпеки в громадах: інноваційна методика для громад Галина Скіпальська вчора о 14:22
- Що приховала влада у державному бюджеті 2024 року? Любов Шпак вчора о 13:05
- "Гостомельська пастка" для місцевого самоврядування Володимир Горковенко вчора о 10:25
- Топ 5 податкових порушень у 2025 році Сергій Пагер вчора о 08:57
- Як почути майбутнє? Молодь, офлайн-спілкування і роль дорослих Олексій Сагайдак 19.05.2025 15:49
- Секс під час війни: про що мовчать, але переживають тисячі Юлія Буневич 19.05.2025 14:04
- Крутити корупційні схеми на загиблих – це за межею моралі Володимир Горковенко 19.05.2025 10:13
- Україна: 68 місце за якістю життя і 87 за зарплатами – сигнал для реформ Христина Кухарук 18.05.2025 17:58
-
Андрій Портнов: історія, що починалась в кримінальному Луганську, а закінчилась у Мадриді
44500
-
Зумери поступово відмовляються від навички, яка супроводжувала людство протягом 5500 років
Життя 20378
-
Зеленський-2025 проти зразка 2019 року. Як шість років та війна змінили президента України
6938
-
Політичний покер. Як CША програють підготовку до війни з Китаєм, а Путін цим користується
5050
-
За лаштунками телефонної розмови – чого прагнуть Путін і Трамп
Думка 4878