Чи дійсно кожному варто серйозно замислитися про легалізацію доходів?
Якщо у громадянина мінімальна заробітна плата, але є дорога автівка чи кілька об‘єктів нерухомості, держава запитає: а на яких офіційних підставах ви маєте на це кошти?
Держава зараз абсолютно впевнена, що, з одного боку, дає «пряник», а саме можливість легалізувати громадянам свої доходи, з яких не сплачені податки, а з іншого – «батіг», адже хто зараз не задекларує доходи, після закінчення амністії відповідатиме перед законом.
Зокрема, до тих, хто не захоче скористатися можливістю «нульового декларування», податківці будуть застосовувати «непрямі методи» виявлення порушень – просто кажучи, порівнювати доходи з витратами і способом життя.
Якщо у громадянина мінімальна заробітна плата, але є дорога автівка чи кілька об‘єктів нерухомості, держава запитає: а на яких офіційних підставах ви маєте на це кошти?
Кілька тижнів тому ЗМІ вибухнули новиною, що Мінфін спільно з Державною податковою службою готують законопроєкт, що запровадить механізм оподаткування доходів українців, джерела походження яких вони не зможуть пояснити. Відповідно до нього податковим органам дадуть повноваження здійснювати так звані непрямі методи контролю за доходами громадян. І якщо фізична особа не зможе пояснити, звідки взяла гроші на певну велику покупку, її змусять заплатити податок із суми, яку вона витратила, – 18% і 1,5%, а це відповідно п’ята частина від будь-якої вартості покупки. Причому схоже, що в разі ухвалення законопроєкту податкова перевірятиме всіх українців незалежно від їхніх статків.
Необхідність розробити законопроєкт, яким посилюватиметься контроль за доходами громадян, прописана в законі про податкову амністію, який парламент ухвалив у червні 2021 року. Сама амністія стартувала вже 1 вересня 2021 року. У прикінцевих положеннях до закону про амністію ВРУ дає доручення уряду протягом дев’яти місяців з дня набуття законом чинності розробити законопроєкти, якими посилюватиметься контроль за доходами громадян.
Задум законодавця доволі чіткий: скептично налаштовані українці, які не збираються брати участь у податковій амністії, мусять зрозуміти, що будуть вимушені платити вже більше після неї. А це, відповідно, стимулювало би їх легалізувати власні статки протягом року. Водночас чутно коментарі політиків та експертів, що все це лише «страшилки» для громадян, які тільки звикають до податкової культури і законопроєкт не має шансів бути прийнятим з огляду на його політичну недоцільність. Але тут варто нагадати, що МВФ наполягає на запровадженні непрямих методів визначення доходів українців, тому закон скоріш за все таки приймуть.
Через низьку податкову культуру багато українців й досі вважають, що про їхні доходи ніхто нічого не знає, і більше того – їх неможливо відстежити. Але для державних органів навіть без закону це неважке завдання – порівняти реальні доходи і реальні витрати. До того ж є соціальні мережі: ваші, членів родини, ще є митний контроль тощо.
Звичайно ж почнуть процвітати схеми із заниженням цін, наприклад на нерухомість. Однак і там держава «поставила блок», бо існує жорстка методика передпродажної оцінки об’єкта нерухомості, згідно з якою значно занизити вартість товару неможливо.
Передавати великі суми з рук у руки навіть родичам, наприклад у позику, стане також вкрай важко. Якщо навіть хтось із родичів «заробляв і відкладав упродовж життя», але не сплатив податки, на думку держави, ці гроші нелегальні. Тобто має бути вибудуваний ланцюжок, при якому є людина з підтвердженими доходами, яка заплатила податки свого часу і тоді може позичати. Логічно, що почне процвітати такий собі бізнес «легалізованих позичальників». Громадянин, який скористається податковою амністією і легалізує певний капітал, потім зможе давати нібито в борг тим недалекоглядним громадянам, хто не подбав про легалізацію своїх доходів. Але про масовість таких оборудок не варто й казати, бо скоріш за все послуги таких «посередників» будуть доступні доволі заможним громадянам. Як, в принципі, і зараз.
Аргументи, що податкові органи будуть тим самим порушувати презумпцію невинуватості, права громадян та «Захід буде збурений таким порушенням закону», – також безпідставні. Нагадаємо, що у зарубіжному податковому законодавстві переважно не діє принцип презумпції невинуватості і тягар доведення при розгляді, наприклад, судових позовів у податкових справах завжди на платникові податків. Подібні норми діють у США, Канаді, а також у Франції, Німеччині, Швейцарії, Австрії та й у більшості інших країн ЄС. У справах щодо видатків, які не відповідають доходам платника податку, податкові органи цих країн повинні тільки надати факт великої покупки, що перевищує розміри задекларованих раніше коштів. Що ж стосується тягаря доведення у межах повідомлення про недоїмку – то він лежить на платникові податків.
Тому найкраща зараз порада може бути такою: вже почати розмірковувати про свої доходи і витрати та все ж таки почати декларувати свої доходи. Правильно їх розподіляти між підприємницькою діяльністю і доходами громадян. Ситуація у всьому цивілізованому світі йде за сценарієм унеможливлення використання незадекларованих грошей. Україну також змусять грати за цивілізованими правилами. І це вже почали робити.
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1883
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87050
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11258
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9249
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5719
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5427