Авторські блоги та коментарі до них відображають виключно точку зору їхніх авторів. Редакція ЛІГА.net може не поділяти думку авторів блогів.
03.03.2014 15:39

Порятунок економіки треба починати з економії на владі

Народний депутат України VII скликання (2012-2014)

Запровадивши жорстку загальнонаціональну економію можна відвернути економічний колапс України. Держава має подати приклад громадянам – передусім скоротити бюджетні витрати на владу та «політизовані» проекти. Політики й високопоставлені чиновники мають прац

Запровадивши жорстку загальнонаціональну економію можна відвернути економічний колапс України. Держава має подати приклад громадянам – передусім скоротити бюджетні витрати на владу та «політизовані» проекти. Політики й високопоставлені чиновники мають працювати більше, а отримувати менше.

Уже місяць економіка Україна стоїтьнад борговою прірвою. Москва дуже хоче зіштовхнути нашу країну внизторгівельними санкціями і агресією в Криму. Але не вона однапідвела нас до цього краю. Режим Януковичабезперервно позичав за кордоном (переважно в Росії) чотири роки – і розкрадав збюджету дедалі більше цих грошей. Повалений уряд планував цього рокувзяти в борг ще 163,5 мільярди гривень (а це 41% всього держбюджету-2014!).Проте не домовився про кредит навіть із Кремлем. Після Євромайдану нова владавже не буде торгувати державним суверенітетом. Тож московська «кредитна голка»не для нас.

Єдиний вихід України – жорсткаекономія. Мусимо всім миром «затягнутипояси», як це зробили народи Греції, Іспанії, країн Балтії. Використати всіможливості для заощадження ресурсів та енергії, переглянути життєві стандарти,більше працювати. Все це ми зможемо, якщо приклад покаже держава, влада. Політики,чиновники, олігархи мають першими почати економію на собі, своєму комфорті, –аби негайно зменшити навантаження на державний бюджет, не допустити борговоїкатастрофи.

Мною зареєстровано відповідний проект Постанови Верховної Ради «Прозаходи щодо стабілізації економіки України, скорочення бюджетних витрат таінтенсифікації державного управління», яка має стати одним з перших кроківзагальнонаціональної економії на владі.

Насамперед, даним документомпропонується утворити державний «Фонд відбудови України». Це механізм, покликанийакумулювати в одному місці кошти з різних джерел, за рахунок яких можна будереанімувати українську економіку. Доходами цього фонду мають стати:понадпланові  надходження  від приватизації державного майна, включновід реалізації майна, награбованого попередньою владою; добровільні внескигромадян України чи мігрантського середовища; допомоги інших держав,підприємств, установ та організацій.

Серед іншого, політики й високопосадовцімають працювати більше, ніж зазвичай, а грошей отримувати менше. Це не лише «кара»за всі владні провали останніх років, а й спосіб заощадити гроші на пенсії тазарплати простих українців. Тому проект цієї Постанови передбачає скасування, начас до кінця 2014 року, всіх премійта грошових винагород Президента України, народних депутатів України, членівКабінету Міністрів України та суддів. Крім того, вони мають бути позбавленібудь-яких додаткових оплачуваних відпусток. Ідеться й про мою особисту зарплатута відпустку. Врахувавши резонні пропозиції колег, з переліку в цій постанові буловиключено службовців нижчих ланок, як це передбачалось в першому варіантіпроекту. Насамперед, зважав на наднизькі зарплати у держслужбовців на місцях– не можна допустити зниження і без того невеликих їхніх доходів.   

Інший ключовий момент: припиненнярозкрадань на держзакупівлях, обсяг яких ще 2012 року перевищував50 мільярдів гривень.  На знищення цієї корупційної системи підутьмісяці. Але Постанова визначає необхідний перший крок: нарешті розглянути всесійній залі два законопроекти, які повернуть журналістам і громадськиморганізаціям зовнішній контроль над процедурами закупівель.

Далі, вимагаю суворогозаощадження бюджетних коштів усіма органами влади, самоврядування,держпідприємствами. Проектом Постанови доручається Уряду в місячний термінрозробити й запровадити заходи економії по всіх можливих напрямках. Найголовнішісфери розтринькування народних коштів вказані конкретно. Це будівництво йремонт чиновницьких приміщень, службові авто, презентації й урочистості. В разіприйняття Постанови, Кабінет Міністрів буде зобов’язаний окремо прозвітувати,на скільки він скоротив конкретно ці марнотрати.

Відзначу: ці незвичайно жорсткідля запанілих депутатів та чиновників заходи насправді м’які, порівняно зполітичними та економічним реаліями. Експерти-фінансисти, з якими консультувався,підтверджують: такі радикальні кроки будуть незайвими для збалансуваннядержбюджету.

Ще одне велике поле для економії –інфраструктурні мегапроекти, які ініціюються, насамперед, політиками таолігархами, але чіткого економічного ефекту не мають. Ми досі не розплатилисяза суперкорумповане проведення фіналу Євро-2012 (бюджетнівитрати 58-80 мільярдів гривень). Але режим покращенців уже підрядивсяприймати фінал Євробаскету-2015. І паралельно почав офіційну (з витратами)боротьбу за право прийняти Зимову Олімпіаду-2022. Слава Богу, що ми скинули тувладу, бо вона вже замахнуласяй на футбольне Євро-2020!

Крім того, в грудні минулого рокуМосква схилила Януковича розпочати підготовку до мегабудівництва: транспортногопереходу через Керченську протоку. Ще невідомо, чи реально взагалі спорудити цейоб’єкт вартістюв 3 мільярди доларів. Але Мінінфраструктури, спільно з росіянами, вже замовилопередпроектні роботи, за які треба буде розплатитися з держбюджету України.

Всі ці ініціативи мабуть забезпечуютьроботою когось із наших співвітчизників. Але держбюджет просто не може собідозволити подібні велетенські будови! Нагадаю: саме через спортивні татранспортні суперпроекти в боргових ямах опинилися Греція та Іспанія. Тому цяантикризова Постанова передбачає заборону використання бюджетних коштів наЄвробаскет, Олімпіаду й усі подібні проекти. Приватні  інвестори зможуть і надалі реалізувати їхсвоїми силами, а уряд сприятиме їм в межах своїх звичайних повноважень ікошторисів.

Сподіваюсь на одностайнупідтримку цієї Постанови усіма депутатами Верховної Ради. Наголошую: голосуванняза цей проект стане публічним індикатором особистої відповідальності таполітичної адекватності кожного парламентаря. Порятунок української економіки –справа кожного українця!

Відправити:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишею і натисніть Ctrl+Enter.
Останні записи