Голови держадміністрації пройдуть через конкурс у HRів LIFT
Державна служба – це сервіс для громадян, з усіма випливаючими, для сервісного обслуговування, наслідками.
Пілотна програма пошуку людей на державні посади стартувала у проєкті LIFT.
Через публічне оголошення шукають людей, які очолять державні районні адміністрації Херсонської області. А також заступників голови обласної державної адміністрації.
У цьому оголошенні найважливішим є словосполучення: «пілотний проєкт». Тобто можна очікувати, що й на інші державні посади також буде оголошено публічний конкурс.
Що не так? Все так. Петро Порошенко робив під себе, але дав карт-бланш президенту Володимиру Зеленському.
У першій редакції Закону України «про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII до осіб, на яких поширюється дія Закону, були включені голови місцевих державних адміністрацій, їх перші заступники та заступники. Всі вони проходили конкурс на посади державної служби за категоріями «А» та «Б» на загальних засадах.
Досвід тих часів показав, що такі конкурси перетворилися на фарс. Надто важливими були ці посади в контексті пропрезидентського адмінресурсу, щоб можна було туди допустити «чужих». Відтак, завідомо визначені особи на посади змушені були робити вигляд, що вони «прозоро» і «відкрито» проходять конкурс.
Деякі випадки були резонансними у ЗМІ, як то конкурс на посаду голови Миколаївської ОДА, коли попри активні заперечення громадськості, оприлюднення неадекватної відповіді на конкурсні запитання кандидата на посаду Олексія Савченко, він таки був визнаний переможцем і посів крісло голови (6 жовтня 2016 року). У результаті впродовж всієї свої діяльності на цій посаді він постійно потрапляв у поле зору журналістів не з зовсім гарного боку.
Меншого резонансу, але не меншої неповаги викликали й інші конкурси на посади голів держадміністрацій. Наприклад, Ігор Гундич, який потім очолив Житомирську ОДА (з 1 вересня 2016 року), за розповідями свідків, тести здавав, сівши за комп’ютер вже із розв’язаними тестами і вдавав, що працює, а ситуаційні завдання – роздрукував готові з флешки (та й то ще сам не зміг, кликав адміна). Така ситуація була практично за всіма випадками конкурсної процедури, що відбувалася до 11.11.2017 року. Саме тоді набрали чинності Зміни до Закону України «Про державну службу» від 9 листопада 2017 року № 2190-VIII (пункт 3) за якими голів місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників віднесли до категорії осіб, на яких дія цього Закону не поширюється.
На той момент ці зміни були виправдані тим, що відбулася формалізація процесів. Експерти відзначали, що конкурси на голів ОДА були фейковими і трималися на корупції. Але це було абсурдно, насправді. Відбулася формалізація корупційних і фейкових процесів, замість того, щоб справді проводити відкриті і прозорі конкурси на посади.
Сьогодні ситуація виглядає так, що попри сприяння чи не сприяння Верховної Ради, у президента України Володимира Зеленського є всі повноваження своїм Указом призначати на посади голів місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників, посадових осіб місцевого самоврядування.
Однак, як бачимо, президент Зеленський поки що не використовує свої повноваження, а дає можливість подати заяви на конкурс через публічне оголошення конкурсу та проведення цього конкурсу за «цивільними» правилами.
Очевидно, що проведення конкурсу на державні посади районних держадміністрацій Херсонської області є лише першою спробою. Якщо вона пройде вдало, то нас чекає така ж процедура стосовно всіх інших областей.
І ще одне. У повітрі літає думка про контрактну форму трудового договору для державних службовців. Першим цю ідею озвучив Максим Нефьодов. У планах нового голови митниці – вивести своїх співробітників з-під дії Закону України «Про державну службу» та перевести їхню роботу на контрактну основу.
Але для цього повноважень президента вже недостатньо. Потрібно, або вносити зміни у діючий Закон України «Про державну службу» (лише для митників це буде зробити легше), або повністю змінювати всю систему.
А це:
- переведення системи управління персоналом, кадрового діловодства, оплати праці на загальні засади трудового законодавства;
- відповідно, вся низка трудових спорів та захисту права на державну службу перейдуть у загальну площину вирішення трудових спорів без проміжної ланки – НАДС та його управлінь;
- залишається відкритим питання перегляду всіх функцій державної служби: скасування невластивих і переведення всіх можливих робочих процесів у цифровий формат.
І варто пам’ятати всім: і державним службовцям і реформаторам державної служби і споживачам (клієнтам) державних послуг, що державна служба – це сервіс для громадян. З усіма випливаючими, для сервісного обслуговування, наслідками.
Вдалих нам реформ!
- Перевірка виконавцем адреси боржника, що зазначена судом у виконавчому документі Євген Морозов 10:27
- Как действовать после получения повестки: советы и рекомендации Віра Тарасенко 11.10.2024 16:32
- Лідерство сучасності: динамічний підхід до управління у світі, що постійно змінюється Любов Даниліна 11.10.2024 16:23
- Критичні проблеми закупівель військових частин: що потрібно вирішити негайно Євгеній Сільверстов 11.10.2024 14:59
- Кліматична дипломатія України: Пріоритети на COP29 у Баку Юрій Гусєв 11.10.2024 13:19
- Належний спосіб захисту учасника ТОВ який був виключений з його складу Євген Морозов 11.10.2024 08:55
- Збільшення податкового тягаря Андрій Павловський 10.10.2024 20:36
- Що менеджменту потрібно усвідомити до запуску системи Performance management у компанії? Катерина Кошкіна 10.10.2024 15:49
- uResidency: Інноваційний підхід до залучення іноземних підприємців у юрисдикцію України Ольга Драчевська 10.10.2024 12:42
- Турбота про ментальне здоров’я в українському бізнесі: результати опитування Христина Кудрявцева 10.10.2024 11:50
- Набуття корпоративних прав спадкоємцями мажоритарного учасника товариства Євген Морозов 10.10.2024 10:01
- Прогноз геополитической погоды 08.08.2024 Володимир Стус 09.10.2024 22:14
- Держава має думати на кілька кроків уперед Дана Ярова 09.10.2024 20:52
- Премія навздогін Євген Магда 09.10.2024 19:04
- Executive освіта в Україні не тільки для бізнесу. Де можуть навчатися держслужбовці? Галина Пустова 09.10.2024 15:06
-
Велетенська корпоративна архітектура. Чому Sky Towers в столиці нікому не потрібен
Бізнес 11389
-
"Історія "Орел і Решка" для мене завершилася". Євген Синельников про життя і нові проєкти
Життя 10182
-
Найбільші експортери меду в світі: Україна та smart-пасіки
Інфографіка 6116
-
Туреччина ввела мита на стальну продукцію з Росії
Бізнес 5805
-
"Матері мають швидше виходити на роботу": Мінсоцполітики про підвищення виплат на дитину
Фінанси 5485