Чи змінить ситуацію закон про ринок землі?
Нарешті зняли мораторій з продажу земельних ділянок. Як зміниться ситуація?
В ніч з 30 на 31 березня 2020 року Верховна Рада прийняла законопроект № 2178-10 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення». Чого очікувати від відкриття торгового ринку землі?
Ще в першій редакції Земельного кодексу України був закладений мораторій на продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Більше того, окремі його положення суперечили положенням, прописаним в статтях Цивільного кодексу. Минуло майже три десятиліття. Та протягом цього часу Верховна Рада регулярно продовжувала це обмеження. І ось, нарешті, мораторій з продажу земельних ділянок знято.
Темники минулого
Потреба у створенні цивілізованого торгового ринку землі в Україні назріла давно. Не секрет, що насправді земля продавалася й раніше. Для цього використовувалися різні схеми для обходу мораторію чи зміни цільового призначення земельної ділянки. Або застосовувалися механізми, які формально не відчужували земельну ділянку, але фактично надавали умовному покупцю всі повноваження по спорядженню, користуванню й володінню нею.
По суті мораторій обмежував переважно власників земельних ділянок, не дозволяючи вільно користуватися своєю власністю та створюючи ситуацію, коли особи, зацікавлені в придбанні земельних ділянок, могли нав’язувати потенційним продавцям свою волю, неринкову ціну.
Тож я, як і більшість фахівців із земельного права, підтримую необхідність створення торгового ринку землі в Україні та розробку зрозумілих і прозорих механізмів її реалізації.
Як продаватимуть землю
Продаж земельних ділянок стартує з 1 липня 2021 року. Протягом трьох років можливість продавати матимуть виключно фізичні особи. Юридичні ж особи не зможуть ні продавати, ні купувати її. Очевидно, це захистить від акумулювання значних запасів земель в руках кількох промислових груп чи транснаціональних корпорацій, які заходитимуть в Україну. Тому що сам факт створення торгового ринку землі – це величезна перспектива для інвестицій. Більше того, земля в Україні надзвичайно родюча. Загалом тут зосереджена п`ята частина всіх чорноземів світу.
Та, перш за все, до старту продажу земель держава має розв`язати ще низку питань. Зокрема, вирішити проблему зі станом та актуальністю земельного кадастру: визначення та документальне фіксування меж земельних ділянок, визначення категорійності земель, їх цільового призначення, реєстрація в кадастрі паїв, облік яких і досі ведуть сільські та селищні ради тощо.
По-друге, проект закону передбачає встановлення на певний час обмеження щодо максимальної кількості землі, яку може придбати одна особа. Слід зазначити, що іноземні громадяни не можуть купувати чи відтяжувати землі державного користування. Всі ці обмеження є позитивними. Але залишається питання: наскільки ефективними будуть міри захисту від масового викупу земельних ділянок у селян?
Ще одне важливе питання: ціна продажу земельної ділянки. Законопроект передбачав встановлення мінімального розміру вартості земельної ділянки протягом першого року з моменту відкриття торгівлі. Але для дотримання цієї норми й унеможливлення лазівок, має бути вагоме нормативне регулювання питання.
Окрім того, потрібно, щоб одночасно з врегулюванням основних земельних відносин законодавець також торкнувся питання вдосконалення земельного законодавства загалом. Оскільки й досі існують вагомі проблеми. Зокрема питання отримання та зміни цільового призначення земельних ділянок, контролю з боку державних органів щодо використання земель відповідно до їх цільового призначення, дотримання сівозміни та збереження родючості сільськогосподарських земель, наповнення земельного кадастру, облік паїв, емфітевзис (довгострокового користування земельною ділянкою з правом збору урожаю).
Про перспективи
Найімовірніше, що протягом перших 2-3 років після запуску механізму продажу землі, ринок буде досить стихійним. Це й не дивно, оскільки тривалий час земля в Україні була важким об’єктом для вільного обігу. Залишається сподіватися на ефективну та швидку роботу законодавця над усуненням всіх прогалин та недопрацювань в нормативному регулюванні. Хочеться вірити, що до 1 липня 2021 року і Кабмін, й профільні міністерства зможуть розробити й обговорити з усіма зацікавленими сторонами проекти нормативних актів, які мають регулювати цю сферу, оновити порядок продажу, порядки ведення й внесення змін до кадастрів, порядки обліку кількості земельних ділянок, що зосереджені в руках однієї особи.
Сподіваюся, що з часом землю в Україні продаватимуть відповідно до всіх норм та процедур, за ринковими цінами й без проблем для продавців та потенційних покупців.
- Свириденко – шанс Порошенка, Тимошенко і Разумкова створити уряд єдності Валерій Карпунцов вчора о 21:42
- Як оформити спадщину на будинок: відповіді на питання Павло Васильєв вчора о 19:44
- Реклама на межі: як ШІ перевертає бізнес-моделі агентств Христина Кухарук вчора о 19:19
- Обшук без ухвали суду: що робити до прибуття адвоката – покрокова інструкція Денис Терещенко вчора о 15:24
- Судове стягнення шкоди за договором поставки: дефект акумулятора спричинив пожежу Артур Кір’яков вчора о 13:36
- Як бренди можуть посилювати культуру відповідального споживання, а не лише продавати Павло Кожухар вчора о 12:28
- ВП ВС: продовження позовної давності й нюанси зменшення процентів річних Андрій Хомич вчора о 11:18
- Перший крок до рівності: суд визнав одностатеве партнерство як фактичну сім’ю Володимир Гончаров 17.07.2025 14:10
- Юридичні гарантії та захист інформації в ЕДО Олександр Вернигора 17.07.2025 12:00
- Донорство без пільг: Україна переходить на європейську модель з 2025 року Валентин Митлошук 17.07.2025 11:24
- В Україні заборонили ототожнювати адвоката з клієнтом: ухвалено закон Юрій Григоренко 17.07.2025 10:51
- Встановлення судом фактичних шлюбних відносин між двома чоловіками Леся Дубчак 16.07.2025 18:44
- Смакуй українське: перспективи українського продуктового експорту в Німеччині Наталія Церковникова 16.07.2025 15:51
- Журнал засідання як ключ до перевірки правомірності негласних слідчих дій Діна Дрижакова 15.07.2025 14:10
- Самосаботаж: коли твій найбільший ворог – це ти сам Олександр Скнар 15.07.2025 14:00
- Свириденко – шанс Порошенка, Тимошенко і Разумкова створити уряд єдності 563
- Перший крок до рівності: суд визнав одностатеве партнерство як фактичну сім’ю 236
- В Україні заборонили ототожнювати адвоката з клієнтом: ухвалено закон 170
- Як бренди можуть посилювати культуру відповідального споживання, а не лише продавати 156
- ЗЕД і валютний контроль у 2025 році: що варто знати бізнесу 125
-
"Повністю знецінений актив": девелопер UDP про майбутнє заводу "Більшовик"
Бізнес 11260
-
У Києві відсторонили від посади голову Департаменту транспортної інфраструктури
Бізнес 9973
-
НБУ закрив одну з найстаріших страхових компаній України
Фінанси 7720
-
КНДР заборонила росіянам відвідувати відкритий для них курорт після візиту Лаврова
Бізнес 5438
-
Допомогли конкуренти та партнери: як після обстрілу відновлюється компанія Gemini
Бізнес 5300