10 питань для майбутніх інвесторів
Останні декілька років в українському медіапросторі активно обговорюється тема інвестицій.
Така собі американська мрія – мовляв, живіть на відсотки, йдіть на пенсію в 40 років, адже бізнес працює без вас, а ви лише отримуєте дивіденди.
Саме в таких випадках і спрацьовує закон ринку: «Попит породжує пропозицію». Пропонуються інвестиції на будь-який смак та будь-який гаманець – в нерухомість, землю, криптовалюту, цінні папери, бізнес, арт-об’єкти, автомобілі, витвори мистецтва, товари, дорогоцінні метали тощо. Ці так звані інвестиційні пропозиції виглядають досить нескладно і логічно, але чи все так просто?
Забігаючи наперед, відразу скажу – ні, все не так просто. Інвестиції – це в принципі не просто. Втім, не так і складно, як здається на перший погляд. Головне – мати чітке розуміння, яку ціль ви переслідуєте, і обрати ті інструменти, які підходять саме вам, з урахуванням суми, терміну та вашої сміливості (або, як кажуть інвест-консультанти, врахувати ваш «ризик-профіль»).
Отже, які питання має поставити собі інвестор перед тим, як діставати гроші з кишені:
Чи не інвестую я останні гроші?
Будь-який адекватний інвестор знає: перед тим, як починати інвестувати, повинен бути резерв, який покриває 3-6, а краще 12 щомісячних витрат. Поки ви не потурбувались про такий резерв – у інвестиції краще не вступати.
Чи можу я підтвердити походження грошей?
Так-так, не дивуйтесь, але часи, коли можна було дістати з-під матрацу 100-200, а то й 1 мільйон доларів, минули. І тепер державні органи (як України, так і інших країн) хочуть знати - а де ви, шановний, взяли гроші? Тож перед тим, як виділяти кошти на інвестиції, проконсультуйтесь із юристами щодо ваших чесно зароблених грошей та можливостей підтвердження їх походження.
Чи розуміюсь я на тому, куди збираюсь інвестувати гроші?
Як би нам не хотілось перекласти відповідальність за себе, своє майбутнє і свої гроші на когось іншого, варто розуміти, що відповідальність завжди лежить саме на нас. Перед тим, як віддати комусь свої гроші, дайте собі чесну відповідь на питання: чи знаєте ви хоч щось про той інструмент, у який збираєтесь інвестувати? Якщо ні, то сідайте та вивчайте. Звичайно, мова не йде про те, аби ви стали суперпрофі, або залишили свою основну роботу та поринули у щось нове, але ви повинні знати основні моменти та розуміти, що відбувається в тій сфері, куди інвестуєте. Інакше будьте готові до того, що рано чи пізно ви або втратите гроші повністю, або не отримаєте стільки, скільки могли отримати, або ж навіть залишитеся зі збитком.
Кому я даю гроші: репутація, історія, освіта, досвід?
Всім керують люди. Навіть незважаючи на еру цифровізації, штучного інтелекту, метавсествіту, чату GPT та інших новомодних електронних штучок, проектами ще й досі керують люди. Саме від їх здібностей, освіти, досвіду, порядності та вміння приймати рішення залежить успіх чи провал будь-якого проекту, і як наслідок – доля ваших інвестицій. Тож перед тим, як вкладати кудись гроші, поцікавтесь, хто керує проектом чи інструментом, в який ви інвестуєте.
Чи знаю я тих, хто вже інвестував у цей проект?
Нас формує наше оточення, ми формуємо своє оточення. Якщо ви почали цікавитися інвестиціями, то у мене є великі сумніви, що у вашому оточенні немає нікого, хто вже інвестує. Тож інколи варто розмовляти з друзями та знайомими про щось, окрім погоди, політики, моди чи футболу. Аналізуйте досвід інших та діліться своїм.
Яка ліквідність?
Чи зможете ви максимально швидко перевести актив у готівку з максимальним прибутком або хоча б без істотного зменшення його вартості? Всі ми розуміємо, що інвестиції це ризик. Як правило, це не спринтерська дистанція, але завжди повинна залишатися можливість оперативно вилучити гроші. Тож врахуйте ці моменти під час вибору інвестиційного інструменту.
Чи захищений я юридично і чи розумію, які «папірці» підписав?
Наше українське «я йому довіряю» або «ну що ти починаєш» – це, звичайно, круто, але ви ж не в піжмурки грати зібрались. Перед тим, як почати інвестувати, – проконсультуйтесь з юристом.
Чи зможу я захистити свої права в суді?
Добре, коли все добре, але якщо «раптом що», то чи зможете ви захистити свої права в суді? Відповідь шукайте у юристів.
Чи можливо застрахувати мої інвестиції?
Ви будете здивовані, але є інвестиційні інструменти, ризики володіння якими з великим задоволенням застрахують страхові компанії. Таким чином, ви можете втратити інструмент, але точно повернете свої гроші.
Яким способом і як часто я буду перевіряти, як працюють мої інвестиції?
Гроші люблять рахунок. А отже, ви повинні періодично перевіряти, як працюють ваші гроші. Тож ще на старті варто з’ясувати, яким чином і з якою періодичністю ви як інвестор будете отримувати звіт, аби розуміти можливість щодо збільшення-зменшення вартості ваших інвестицій.
Звичайно, всі ці моменти можна проігнорувати і, як завжди, довіритись випадку. Але чи готові ви ризикнути настільки, аби одного ранку прокинутись і зрозуміти, що ви не лише не примножили, але ще й втратили свої гроші?
Далі буде…
- Альтернативи децентралізації енергогенерації в Україні не існує Олексій Гнатенко вчора о 15:31
- Відкриті дані: прозорість проти корупції Діана Граділь вчора о 13:39
- Способи захисту прав власника від самочинного будівництва на земельній ділянці Євген Морозов вчора о 10:45
- Власть, наука, интеллект – инвестиции в средний и малый бизнес и устойчивое развитие Вільям Задорський вчора о 04:01
- Прифронтовий Миколаїв. Яку допомогу можна отримати у місті, де лінія фронту зовсім близько Галина Скіпальська 25.07.2024 13:53
- На що дивляться інвестори? Олександр Висоцький 25.07.2024 12:22
- Де нормальний начпрод, там якісні продукти харчування Дана Ярова 25.07.2024 12:06
- Розвиток європейського ринку водню: Нові ініціативи та перспективи Олексій Гнатенко 25.07.2024 10:17
- Внесіть зміни у свій щоденний "to do list" Катерина Кошкіна 25.07.2024 09:59
- Гранти на відновлення та енергоефективність житла: можливості від Фонду енергоефективності Єгор Фаренюк 24.07.2024 21:44
- Порушення прав власника земельної ділянки внаслідок самочинного будівництва Євген Морозов 24.07.2024 19:48
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? Євгеній Сільверстов 24.07.2024 18:00
- Кого підтримуватиме Ізраїль під час виборів у США? Олег Вишняков 24.07.2024 13:22
- Європейська рада схвалила висновки щодо інфраструктури електромережі ЄС Олексій Гнатенко 24.07.2024 12:30
- Спільна власність чоловіка та жінки, які проживають без реєстрації шлюбу Євген Морозов 23.07.2024 19:26
- Boris Johnson: Запрошення до усвідомлення – домовлянь з РФ не буде 1883
- Суди проти рф – реалії, фантазії, міфи. Перспективи Арбітражу 299
- Як застосувати методи відбору постачальників НАТО у наших реаліях? 91
- Чому конкурентні закупівлі – це більше ніж просто вимога закону 65
- Дизайн дитячого простору 63
-
11 млрд доларів тому, кого немає. На що просила гроші Україна в Берліні
Бізнес 87050
-
У Харкові обрали нові назви для трьох станцій метро
Бізнес 11258
-
Помпео виклав своє бачення мирного плану Трампа: лендліз на $500 млрд і реальні санкції
Бізнес 9249
-
Криза мобільного зв’язку. Скільки коштуватиме подовження зв'язку під час відключень
Бізнес 5719
-
Київський підприємець почав розбирати Tesla, щоб заряджати оселі – FT
Технології 5427