Купувати тут і зараз – українці змінюють ставлення до кредитних карток
Негативні прогнози скептиків щодо стихійного зростання кредитних неповернень під час воєнного стану і, відповідно, банківських збитків – не справдилися.
Фінансисти активно працювали з позичальниками і змогли стабілізувати свої кредитні портфелі. Після цього Національний банк істотно поліпшив свою оцінку щодо можливих кредитних втрат банківської системи – з 30% до 20% портфеля, що відображено в його червневому "Звіті про фінансову стабільність".
Паралельно банки працювали над своїми кредитними програмами, які в останні місяці користуються все більшим попитом. Ще на початку 2023 року були побоювання, що кредитування населення істотно скорочуватиметься, але українці дедалі активніше ним цікавляться і банки роблять нові пропозиції. Насамперед маю на увазі програми з карткового кредитування – кредитні ліміти та оплати частинами. З'являються нові ексклюзивні пропозиції спільно з партнерами, зокрема і зі знижками на оплату товарів/послуг у різних напрямках – від спортивних клубів/товарів до побутової техніки та електроніки. Кожен може вибрати потрібний йому напрямок, і на ділі побачити, що товар/послугу оплачені кредиткою можна отримати дешевше, ніж готівкою.
Банки регулярно відновлюють фізособам раніше згорнуті кредитні ліміти або збільшують діючі. Звісно, якщо людина сумлінно обслуговує свою заборгованість і має позитивну кредитну історію. Часто люди самі просять підняти їм кредитну планку, і ми йдемо назустріч.
У 2023 році є всі підстави для збільшення обсягів карткового кредитування щонайменше з двох причин. По-перше, за рахунок відновлення банками старих кредитних карткових програм і впровадження нових. По-друге, завдяки тому, що населення дедалі охочіше й активніше ними користується. Що ми не завжди спостерігали у 2022-му, особливо на початку повномасштабного вторгнення, коли люди не були впевнені в завтрашньому дні і боялися позичати гроші.
Другий момент – це адекватна реакція споживача на високу інфляцію у країні. Звісно, індекс споживчих цін скорочується в останні півроку, особливо, за рахунок заходів НБУ: якщо 2022 рік закінчився на рівні 26,6%, то у травні 2023-го ми мали вже 15,3%. Але і сам Нацбанк, і населення розуміють, що це ще високий рівень, і реагують адекватно.
Домогосподарства стали дедалі рідше відкладати свої покупки і намагаються їх робити оперативно, якщо є можливість. А банки роблять усе, щоб їм допомогти в цьому – надають кредитні ліміти/програми, коли українцям не вистачає грошей. Люди розуміють, що немає сенсу довго і нудно збирати на телевізор, посудомийку або мобільний телефон.
Адже поки вони відкладатимуть гроші на всі ці покупки, ті в гривні дорожчатимуть. У підсумку виявиться, що їм було вигідніше придбати щось у кредит і зробити це одразу, ніж чекати, поки вдасться накопичити потрібну суму.
На тлі 15%-ої інфляції і постійних переписувань цінників у торгових мережах банківські кредитні ставки вже не здаються високими. Особливо з урахуванням спецпрограм, знижок і грейс-періодів, які в середньому по ринку перебувають на рівні 2 місяців, а часом можуть досягати 120 днів. Якщо людина розуміє, що до жаданої покупки їй залишається 60-120 днів (щоб зібрати всю суму), то вже не відкладає її в довгий ящик. А робить придбання тут і зараз, щоб не переплачувати потім. Адже грейс-період дає можливість тривалий час безкоштовно користуватися банківським кредитом. Нерозумно не використовувати таку можливість.
Ставлення споживачів поступово змінюється. Кредитну картку вже не сприймають як щось дороге і недоступне, за що доведеться переплачувати. Ні. Кредитка – можливість заощадити на чомусь, що точно не дешевшатиме згодом, а навпаки, має всі шанси зрости в ціні. Або в темпі поточної інфляції, або ще сильніше – залежить від виду товару/послуги та постачальника.
Для всіх, хто відкладав якісь покупки на майбутнє і чогось чекав, це зараз основна порада – не зволікайте. Купуйте тут і зараз, а банки постараються максимально вам допомогти. Зрештою, для цього і потрібні кредитки.
- Стейкхолдери – основний локомотив сучасної якісної освіти Сергій Пєтков 10:49
- "Спорт внє палітікі?". Як би ж то! Країна-агресор хоче повернутися у міжнародний спорт Володимир Горковенко 10:10
- Землі заказника "Лівобережний" у Дніпрі: історія зміни статусу та забудови Павло Васильєв вчора о 22:23
- Пам'яті жертв Другої Світової війни або чому ми не святкуємо! Дмитро Пульмановський вчора о 16:11
- Що робити, коли дії співробітника призвели до фінансових втрат? Олександр Висоцький вчора о 11:13
- Кабальні "угоди Яресько" блокують економічне відновлення України Любов Шпак вчора о 11:09
- Изменения в оформлении отсрочки от мобилизации с 06.05.2025 Віра Тарасенко 07.05.2025 23:36
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів Ігор Ткаченко 07.05.2025 15:10
- Де отримати криптоліцензію у 2025 році? Юлія Барабаш 07.05.2025 12:25
- Як сплачує податки та подає звітність контрольована іноземна компанія (КІК) Сергій Пагер 07.05.2025 09:19
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я Христина Кухарук 06.05.2025 19:13
- Як роботодавцю повернути кошти, сплачені працівнику за скасованим рішенням суду Альона Прасол 06.05.2025 14:30
- Чому підприємці бояться виходити на новий рівень і як подолати цей бар’єр? Олександр Висоцький 06.05.2025 14:12
- "Ситник проти України" – чи може справедливість бути упередженою? Дмитро Зенкін 06.05.2025 12:57
- Нові правила подачі заявок на торговельні марки Сергій Барбашин 06.05.2025 11:45
- Літо, тераси та куріння: чи є заборона для літніх майданчиків? 181
- Регіональні тренди запитів "Відео ШІ" в Україні: піки, спад і соціальні фактори 174
- Безбар’єрність у лікарнях: чому доступ до медичних послуг виходить за межі пандусів 123
- Тренди світових витрат засобами візуалізації: військо, освіта, охорона здоров’я 109
- Чому ми приймаємо нелогічні фінансові рішення? 104
-
Чому Путін святкує 9 травня. Справжня історія Другої світової, яку не вчать у Кремлі
10689
-
Угода Україна–США: три ключові вигоди для нашої держави
Думка 6060
-
Нове житло на межі зникнення. Що говорить статистика про кризу на ринку нерухомості
Бізнес 5682
-
8 травня. Чи можлива українська історія Другої світової
Думка 3539
-
Три хвилі приморозків. Хто збанкрутує, а хто – заробить
Бізнес 3179